Ayaktaki Mantara Hangi Krem Iyi Gelir?

02.12.2022 0 Comments

Ayaktaki Mantara Hangi Krem Iyi Gelir
Travazol Krem – Dennatofitlere, mayalara ve maya benzeri mantarlara karşı etkili olan Travazol, deri üzerinde yer alan birçok zararlı mikroorganizmanın yok edilmesine yardımcı olmaktadır. Ayak mantarı ilaçları içerisinde en etkili olanlardan biridir. Genel olarak günde iki sefer mantarlı bölgenin üzerine sürülmesi yeterli olmaktadır.

Ayak mantarı ne sürülür?

Ayak mantarı tedavisi için nasıl bir yol izlenir? – Öncelikle ayak mantarı tedavisi nin en etkili yolu ayak mantarı bulaşabilecek ortamlardan uzak durmaktır. Ayak sağlığına dikkat ederek mantarla en etkili şekilde mücadele edilebilir. Ayaklar her gün düzenli olarak temizlenmeli, bol su ile yıkandıktan sonra temiz bir havluyla parmak aralarına kadar özenli bir şekilde kurulanmalıdır.

  • Ayrıca sıcak yaz aylarında hava alan ayakkabılar giymek, ter emici çorapları tercih etmek, antifungal spreyler veya pudralar kullanmak hastalığın tedavisinde oldukça önemlidir.
  • Hastalık ortaya çıktıktan sonra mutlaka bir cildiye uzmanına danışmak gerekir.
  • Tedavi için mantar karşıtı krem ve spreyler tercih edilebilir.

Bazı durumlarda oral olarak antifungal ilaçların kullanılması uzman tarafından önerilebilir. İlaçların her gün düzenli olarak aynı saatte kullanılması mantar hastalığının zamanla ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Ancak yukarıda yer alan temizlik ilkelerine uyulması tedavi süreci için oldukça elzemdir.

Tedavi için birçok doğal yöntem de mevcuttur. Ayakların içine sokulabileceği bir sıcaklığa kadar ısıtılan suyun içerisine sirke ilave edilir ve su soğuyana kadar ayaklar bu suda bekletilir. Zamanla mantarların yok olmaya başladığı görülecekir. Bunun yanında karbonat da mantar tedavisinde oldukça önemli bir yer kaplamaktadır.

Yine bir miktar su ısıtılıp içerisine karbonat eklenip ayak su soğuyana kadar içinde bekletilebilir. Daha az sıcak su içerisine karbonat eklenip macun kıvamına gelene kadar karıştırılıp mantarlı bölgeye uygulanabilir. Bu gibi doğal yöntemler bazı durumlarda mantar için önerilebilen doğal tedavilerdendir.

You might be interested:  Kimyasal Peeling Sonrası Hangi Krem Kullanılır?

Ayak mantarı neden olur?

Ayak mantarı, ayak tabanı ve parmak aralarının ‘dermatofit’ denilen mantar tipi ile hastalanmasıdır. Mantar hastalığının en sık görüldüğü vücut bölgesi ayaktır. Mantar yetişkinlerde daha sık olur. Ayak mantarı neden olur? Ayak mantarı; şiddetli kaşıntı, döküntü, kızarıklık, pullanma ve yara ile kendini belli eder. En önemli sonuçları arasında derinin koruyuculuğunu azalttığı için bacağa uzanan iltihaplanma ve selülit; diyabet ya da damar hastalığı olanlarda kemik iltihabına yol açabilmesi vardır.

Bulaşıcı bir hastalık olan ayak mantarı, parmak aralarının kepeklenmesi ve kaşınmasıyla ortaya çıkar. Nemi ve sıcağı seven, nemli ve sıcak yerlerde hızla üreyen mantar, ayak mantarı sorunu bulunan başka kişilerin eşyalarının kullanılmasıyla da bulaşır. Sıcak ve nemin yol açtığı terleme, ortak kullanılan açık havuzlar, duşlar, soyunma odaları mantarlara davetiye çıkarır.

Vücudun çeşitli bölgelerindeki deri dokusunda görülen mantar hastalıkları, özellikle vücut direncinin zayıf olduğu anlarda ortaya çıkar. Mantar bulaştıktan sonra vücudun bağışıklığının düşmesini bekler ve hastalığa sebep olur. Dar ve sıkı ayakkabı giymek ve teri hapseden çoraplar, yaz aylarında ayak mantarı artışında rol oynar.

Ayak mantarının geçmesi için mantarın bulaştığı bölgeleri kurutmak için ayrı bir havlu kullanılması gerekir.Bu süre içerisinde ayakların kuru tutulmasına özen gösterilmelidir.Ayak hijyenine her zamankinden daha fazla zaman ayrılması gerekir.

Ayaktaki Mantara Hangi Krem Iyi Gelir Ayak mantarından korunmak için bu önlemler alınmalı

Ayakları nemli tutmayın.Sık sık çorap ve ayakkabı değiştirin.Hava geçiren ve dar olmayan ayakkabılar tercih edin.Terlik, havlu gibi kişisel eşyaları başkaları ile paylaşmayın.Ortak kullanılan ıslak zeminlere çıplak ayakla basmayın.Kendinize ait pedikür seti kullanın.

Mantar nasıl yok edilir?

Mantar enfeksiyonu tedavisi – Mantar enfeksiyonu tedavisi de diğer hastalıkların tedavisine benzer şekilde nedenin ortadan kaldırılmasına yöneliktir. Tedavi sürecini belirleyen bir diğer önemli faktör, mantar enfeksiyonunun çeşididir. Vücut mantarı tedavisinde doktor tarafından önerilen ilaçlar kullanılır.

You might be interested:  B3 Vitamini Ne Işe Yarar Cilt?

Mantar enfeksiyonu için kullanılan ilaçlar düzenli olarak ve doktorun önerdiği miktarlarda tüketilmelidir. Saç mantarının tedavisinde oral olarak verilen ilaçların yanı sıra antifungal şampuan kullanımı da önerilir. En sık karşılaşılan mantar türlerinden biri olan ayak mantarının tedavisi için cilt yüzeyine antifungal özelliğe sahip sprey, krem veya pudralar kullanılabilir.

Bunlara ek olarak antifungal ilaçlarla da tedavi desteklenebilir. Tırnak mantarının tedavisi için ojeye benzer antifungal ilaçlar tırnaklara sürülebilir ve ağızdan alınan mantar ilaçları ile de tedavi desteklenir. Kasık mantarının tedavisinde ise genellikle kasık etrafına sürülen antifungal kremler kullanılır.