Bebek Cilt Kuruluğuna Ne Iyi Gelir?

20.10.2022 0 Comments

Bebek Cilt Kuruluğuna Ne Iyi Gelir
Kuru cilt bebeklerde yaygın bir durumdur. Kuru iklimlerde yaşayan veya irsi kuru cilt sorunu olan ebeveynlerin çocukları bu durumla daha sık karşılaşabilir. Egzama hakkındaki gerçekler Atopik dermatit olarak da bilinen egzama, sık sık kuru cilt ile ilişkilendirilir; aslında buna çocuklardaki en yaygın kaşıntılı cilt sorunu da denebilir.

Genellikle çocuğunuz bebekken başlar fakat yeni yürümeye başladığı dönemde veya erken okul yıllarında da ortaya çıkabilir. Egzama – oldukça kaşıntılı kırmızı, kabuklu cilt bölgeleri – en çok ailede irsi egzama sorunu, astım veya saman nezlesi dahil diğer alerjik reaksiyonların bulunduğu çocuklarda ortaya çıkar.

Bebekler çoğunlukla yüzde, bacaklarda ve kollarda egzama sorunu yaşarlar. Yeni yürümeye başlayan veya daha büyük çocuklarda, sık sık diz ve dirsek içlerinde oluşur. Kaşıntı oldukça ciddi olabilir ve sık sık sorunu yaşayan çocukların uyku düzenin etkiler.

  • Aşıntı da durumun sürekliliğine neden olabilir, bunun nedeni, kaşıntının daha fazla kızarık bölgenin ortaya çıkmasına ve bakteri veya virüslerle ikincil bir enfeksiyona neden olabilmesidir.
  • Uru cildin tedavisi ve bebek egzaması Banyo Kuru cilt ve egzamanın en önemli (ve önleyici) tedavisi, cildi iyice nemlendirmektir.

Çocuğunuzu her gün 10 dakikadan fazla olmayacak şekilde ılık suyla yıkayın ve bunun ardından nemli cilde yoğun bir nemlendirici uygulayın. Nemlendirme İyi nemlendiricilere vazelin ve yoğun kremler gibi yağlı merhem türleri dahildir. En etkili kremler tüplerde yer alır; kremi bir şişeden boşaltabiliyorsanız, tüptekiler kadar etkili olmayacaktır.

Uzun süre banyoda kalması da bebeğinizin cildini kurutabilir. Egzamalı bebekler sık sık bir çocuk doktoru veya dermatolog tarafından reçeteyle verilebilecek topikal steroid merhemler ile tedavi edilirler. Bu merhemler kızarma ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olurlar ve nemlendiriciler ile birlikte kullanıldıklarında oldukça iyi sonuç verirler.

Kuru cilt ve egzama için yararlı diğer stratejilere çocuğun odasında bir nemlendirme aygıtı kullanmak, giysilerde yünlü ve sentetik lifli kumaşlardan kaçınmak ve parfümsüz deterjan ve sabun kullanmak dahildir. Şu anda egzama için herhangi bir tedavi bulunmamasına rağmen, güvenlik ve etkinlik için yeni ilaçlar sürekli olarak geliştirilmektedir.

You might be interested:  Eşsiz Beşizler 3. Cilt Ne Zaman?

İktiyozis vulgaris

Genellikle bacakların diz altı kısmında bulunan çokgen şeklinde kabuklanmalardan oluşur. Tıpkı kuruyan ve üstünde çatlaklar oluşan bir çamur birikintisi gibi.

Keratoz pilaris

Üst kolların dış tarafında, uyluklarda ve bebeklerin yanaklarında oluşan (zımpara kâğıdına benzer) sert pürüzlenmelerle kendini gösteren yaygın bir sorundur. Bu sorunların her ikisi de kışın kötüye, yazın da daha iyiye gider.

Pityriasis alba

Yanaklarda beyaz noktacıklardan oluşur ve etkilenen alanların diğer cilt bölgelerinden daha az bronzlaşması nedeniyle en çok yaz sonuna doğru belli olur.

Bebeklerde cilt kuruluğu için ne kullanılır?

Bebeklerde Cilt Kuruluğu İçin Krem Önerisi – Bebeklerde görülen cilt kuruluğu, “cilt bariyeri bozukluğu” olarak tanımlanır ve genellikle ikinci aydan itibaren ortaya çıkabilir. Zamanla azalarak 5-6 yaşlarında tamamen ortadan kalkabilir. Genellikle vücut ve yüzde aşırı cilt kuruluğu ile yer yer kırmızılıklar şeklinde kendini gösterir.

Alevlenme ve rahatlama dönemi şeklinde ortaya çıkan cilt kuruluğu, bazen şiddetli kaşıntı hissi yaratır. Peki, bebeklerde cilt kuruluğu nasıl giderilir? Bebeklerin çok kuru ciltleri için en ideal nemlendirici, hem yağ hem de su içeren ve parfüm gibi kimyasal içerikli madde içermeyen ürünlerdir. Tabi bu ürünleri doktor tavsiyesi olmadan kullanmak risklidir.

Nemlendirici kullanımı esnasında bebeğin vücudundaki kuruluk ve kalıntı devam ediyorsa mutlaka konusunda uzman bir doktora danışılmalıdır. Bebeklerin cildini korumak ve rahatlatmak için düzenli olarak nemlendirici kullanmak oldukça önemlidir. Bebeğinizin cilt ve genel bakımı için Mustela Stelatopia® serisinin şampuan, temizleme yağı, ıslak mendil ve nemlendirici gibi ürünlerini kullanabilir, birlikte geçirdiğiniz özel anları daha keyifli hale getirebilirsiniz.

You might be interested:  Bioderma Sebium Sensitive Krem Ne Ise Yarar?

Bebeklerde cilt kuruluğu neden olur?

Bebeklerde neden cilt kuruluğu olur? – Bebek Cilt Kuruluğuna Ne Iyi Gelir Bebeğinizin cildinde kuruluk olduğu için endişelenmeyin, bu bebekler arasında oldukça yaygın bir durum. Bebeklerin cildindeki kuruluk durumunun bilinen sebepleri arasında genetik faktörler, güneş, krem ve bez tercihi gibi çevresel sebepler ve hormonsal durumlar geliyor.

  1. Bebeğinizin cildinde devamlı kuruluk oluyorsa ilk olarak sebebini kullandığınız cilt bakım ürünlerinde arayabilirsiniz.
  2. Bebek cildi ile uyumlu olmayan ürünler, bebeğinizin hassas cildinde kuruluk yaratabilir.
  3. Aynı şekilde parfümlü bebek bezleri, kimyasal boya içeren oyun matları ve pamuklu olmayan kıyafetler bebek cildini kaşındırabilir ve pul pul dökülme olmasına yol açabilir.

Dermatologun önerisi: Eğer bebeğinizin cildinde yoğun bir kuruluk varsa mutlaka bir dermatologa başvurmalı ve önerilerini uygulamalısınız.

Bebeklerin yüzünde neden pullanma?

Bebeklerde cilt kuruluğu – Bebek cildi yetişkinlere göre daha kurudur ve nemi tutma kapasitesi daha düşüktür. Buna bağlı olarak doğumdan sonraki ilk hafta bebeğin cildinde soyulmalar görülebilir. Daha ilerleyen haftalarda özellikle yüz, kollar ve bacaklarda kuruluk ve kızarıklık varsa atopik dermatitten şüphelenmek mümkündür.

Bebeklerin yüzü neyle nemlendirilir?

Nemlendirici özellikli bebek yağları ve losyonları kullanılabilir; su bazlı ve vazelin içerikli nemlendirici bakım losyonları ve yumuşatıcılar uygulanabilir. Yağlı pomatlar, merhem ve kremler, deri gözeneklerini tıkayarak terlemeyi önlediği ve isiliğe neden olduğu için kullanılmamalıdır.

Pişik kremi bebek yüzüne sürülür mü?

Pişik Kremi Maskesi Cilde Uygulanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli? –

Pişik kremi, bebeklere yönelik bir ürün olduğu için içeriğinde herhangi bir kanserojen ve alerjen madde yoktur. Dolayısıyla herkesin kullanımına uygundur. Ancak yine de maskeyi cildinize uygulamadan önce bileğiniz üzerindeki küçük bir noktaya sürün ve yaklaşık yarım saat boyunca bekleyin. Herhangi bir alerjik reaksiyon gösterip göstermediğinizden emin olduktan sonra bu karışımı cildinizde daha geniş yüzeylere uygulayabilirsiniz. Pişik kremi maskesini cildinize ince bir tabaka halinde sürün. Maskeyi uygularken gözlerinizin altına sürmekten ve gözlerinizle temas ettirmekten kaçının. Maskeyi belirtilen sürenin üzerinde cildiniz üzerinde bekletmemeye dikkat edin. Maske uygulamasının ardından yüzünüzü temizledikten sonra tonik ve nemlendirici bir krem sürmeyi ihmal etmeyin, Pişik kreminin cildi beyazlatma etkisi olduğu için kremi yüzünüze uyguladıktan sonra bir süre güneşe çıkmamaya özen gösterin. Maskeyi haftada bir ya da on günde bir kezden daha sık aralıklarla uygulamayın. Yüzünüze her gün uygulamaktan kaçının. Maskenin faydalarını görmek için karışımı doğru bir şekilde hazırlamanız ve düzenli bir şekilde uygulamanız gerektiğini unutmayın.

You might be interested:  Bioderma Arnica Krem Ne Işe Yarar?

Bebeklerin cildi neden pütür pütür olur?

Bebeklerin yüz ve bedenlerinde görülen dermatolojik rahatsızlıkların asıl nedeni bebek tenlerinin çok hassas olmasıdır. Yani hassas bir tene sahip oldukları için kullanılan kıyafet ve malzemelerin özenle seçilmesi ve temizliğe daha çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bebeklerde görülen yaygın cilt sıkıntıları hakkında bilgi sahibi olunması, bebeğin sağlığını tehdit edecek istenmeyen durumlara karşı önlem alınmasını sağlar. Bebeklerde Yanaklarda Kızarıklık ve Pütürlük Neden Olur? Yeni doğan dönemlerinde bir takım dermatolojik rahatsızlıklar görülmektedir. Bunun nedeni bebek teninin yetişkinlere göre çok hassas olmasıdır.

Kızarıklık ve pütürlük şeklinde gelişen semptomlar anneleri endişeye soksa da çoğunlukla korkulacak bir durum bulunmamaktadır. Bebeklerde kızarıklık ve pütürlük çokça görülebilen endişe edilmeyecek bir durumdur. Bebeklerde Yanaklarda Kızarıklık ve Pütürlük Nasıl Geçer? – Cilt kuruluğu için bebeğin cildinin onarıcı ve yatıştırıcı bir bakıma ihtiyacı vardır.

  • Esinlikle içeriği temiz ve bilinen ürünler ile doğru bakım uygulanmalıdır.
  • Sıcak döküntüsü olarak bilinen isilik için özellikle yaz aylarında dikkat etmek gerekir.
  • Bu durum bebeğin kalın giydirilmesi sonucunda ortaya çıkar.
  • İsilik ile mücadele için bebek teninin nefes alabileceği ince ve pamuklu giysiler tercih edilmelidir.

Ayrıca bebeklerin bezleri sık olarak değiştirilmelidir. – Pişik ile mücadele için bebek bezinin sık sık değiştirilmesi, dışkının iyi temizlenmesi ve kıyafetlerinin kimyasal içermeyen deterjanlar ile yıkanması gerekir.