Bebeklerde Kuru Cilt Için Ne Yapılmalı?

27.10.2022 0 Comments

Bebeklerde Kuru Cilt Için Ne Yapılmalı
Kuru cilt bebeklerde yaygın bir durumdur. Kuru iklimlerde yaşayan veya irsi kuru cilt sorunu olan ebeveynlerin çocukları bu durumla daha sık karşılaşabilir. Egzama hakkındaki gerçekler Atopik dermatit olarak da bilinen egzama, sık sık kuru cilt ile ilişkilendirilir; aslında buna çocuklardaki en yaygın kaşıntılı cilt sorunu da denebilir.

Genellikle çocuğunuz bebekken başlar fakat yeni yürümeye başladığı dönemde veya erken okul yıllarında da ortaya çıkabilir. Egzama – oldukça kaşıntılı kırmızı, kabuklu cilt bölgeleri – en çok ailede irsi egzama sorunu, astım veya saman nezlesi dahil diğer alerjik reaksiyonların bulunduğu çocuklarda ortaya çıkar.

Bebekler çoğunlukla yüzde, bacaklarda ve kollarda egzama sorunu yaşarlar. Yeni yürümeye başlayan veya daha büyük çocuklarda, sık sık diz ve dirsek içlerinde oluşur. Kaşıntı oldukça ciddi olabilir ve sık sık sorunu yaşayan çocukların uyku düzenin etkiler.

Aşıntı da durumun sürekliliğine neden olabilir, bunun nedeni, kaşıntının daha fazla kızarık bölgenin ortaya çıkmasına ve bakteri veya virüslerle ikincil bir enfeksiyona neden olabilmesidir. Kuru cildin tedavisi ve bebek egzaması Banyo Kuru cilt ve egzamanın en önemli (ve önleyici) tedavisi, cildi iyice nemlendirmektir.

Çocuğunuzu her gün 10 dakikadan fazla olmayacak şekilde ılık suyla yıkayın ve bunun ardından nemli cilde yoğun bir nemlendirici uygulayın. Nemlendirme İyi nemlendiricilere vazelin ve yoğun kremler gibi yağlı merhem türleri dahildir. En etkili kremler tüplerde yer alır; kremi bir şişeden boşaltabiliyorsanız, tüptekiler kadar etkili olmayacaktır.

Uzun süre banyoda kalması da bebeğinizin cildini kurutabilir. Egzamalı bebekler sık sık bir çocuk doktoru veya dermatolog tarafından reçeteyle verilebilecek topikal steroid merhemler ile tedavi edilirler. Bu merhemler kızarma ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olurlar ve nemlendiriciler ile birlikte kullanıldıklarında oldukça iyi sonuç verirler.

You might be interested:  Cilt Kuruluğuna Ne Iyi Gelir Ibrahim Saraçoğlu?

Kuru cilt ve egzama için yararlı diğer stratejilere çocuğun odasında bir nemlendirme aygıtı kullanmak, giysilerde yünlü ve sentetik lifli kumaşlardan kaçınmak ve parfümsüz deterjan ve sabun kullanmak dahildir. Şu anda egzama için herhangi bir tedavi bulunmamasına rağmen, güvenlik ve etkinlik için yeni ilaçlar sürekli olarak geliştirilmektedir.

İktiyozis vulgaris

Genellikle bacakların diz altı kısmında bulunan çokgen şeklinde kabuklanmalardan oluşur. Tıpkı kuruyan ve üstünde çatlaklar oluşan bir çamur birikintisi gibi.

Keratoz pilaris

Üst kolların dış tarafında, uyluklarda ve bebeklerin yanaklarında oluşan (zımpara kâğıdına benzer) sert pürüzlenmelerle kendini gösteren yaygın bir sorundur. Bu sorunların her ikisi de kışın kötüye, yazın da daha iyiye gider.

Pityriasis alba

Yanaklarda beyaz noktacıklardan oluşur ve etkilenen alanların diğer cilt bölgelerinden daha az bronzlaşması nedeniyle en çok yaz sonuna doğru belli olur.

Bebeklerin kuru yüzüne ne sürülür?

Bebeklerde Cilt Kuruluğu İçin Krem Önerisi – Bebeklerde görülen cilt kuruluğu, “cilt bariyeri bozukluğu” olarak tanımlanır ve genellikle ikinci aydan itibaren ortaya çıkabilir. Zamanla azalarak 5-6 yaşlarında tamamen ortadan kalkabilir. Genellikle vücut ve yüzde aşırı cilt kuruluğu ile yer yer kırmızılıklar şeklinde kendini gösterir.

Alevlenme ve rahatlama dönemi şeklinde ortaya çıkan cilt kuruluğu, bazen şiddetli kaşıntı hissi yaratır. Peki, bebeklerde cilt kuruluğu nasıl giderilir? Bebeklerin çok kuru ciltleri için en ideal nemlendirici, hem yağ hem de su içeren ve parfüm gibi kimyasal içerikli madde içermeyen ürünlerdir. Tabi bu ürünleri doktor tavsiyesi olmadan kullanmak risklidir.

BEBEKLERDE VE ÇOCUKLARDA CİLT KURULUĞU | AYLİN D. | BİR ANNEDEN FAZLASI

Nemlendirici kullanımı esnasında bebeğin vücudundaki kuruluk ve kalıntı devam ediyorsa mutlaka konusunda uzman bir doktora danışılmalıdır. Bebeklerin cildini korumak ve rahatlatmak için düzenli olarak nemlendirici kullanmak oldukça önemlidir. Bebeğinizin cilt ve genel bakımı için Mustela Stelatopia® serisinin şampuan, temizleme yağı, ıslak mendil ve nemlendirici gibi ürünlerini kullanabilir, birlikte geçirdiğiniz özel anları daha keyifli hale getirebilirsiniz.

You might be interested:  Cilt Bakım Uzmanı Olmak Için Ne Yapmalı?

Bebek cildine hangi yağlar sürülür?

TATLI BADEM, LAVANTA YAĞI, PAPATYA YAĞI. – Bebeklere yapılan masaj rutinlerinde önerilen yağların başında ise tatlı badem yağı, lavanta yağı, papatya yağı gibi hoş kokuları olan ve bebeğinizin cildine hiç zarar vermeyecek yağlar tercih edebilirsiniz.

Bebeğe gül suyu sürülür mü?

Yenidoğan cilt bakımı nasıl yapılmalı? – Bebeklerde Kuru Cilt Için Ne Yapılmalı Yenidoğan bebeklerin cildi genellikle kuru ve hassas olur. Bunun sebebi ise anne karnında bebeğinin su içinde olması ve dışarı çıktığında ortam değişikliğinden dolayı cildin hızlıca kuruması. Yenidoğan bebeğinin cildi çok kuruysa endişelenmene gerek yok, bu çok normal.

Bebekler, yetişkinlere göre çok ince ve hassas bir cilde sahipler. Bu ince deri, nem tutma özelliğine henüz sahip olmadığı için cildin nemlenmesi için yeterli ortamı hazırlayamaz. Bu nedenle yenidoğan bebeğinin banyo sonrası cildinin hassaslaşması oldukça normal. Yeni doğan cilt bakımında su bazlı, parfüm içermeyen, hipoalerjenik ürünler tercih etmeli, cildi ağırlaştıran ve yağlandıran ürünleri kullanmamalısın.

Bebeğini yıkarken mutlaka ılık su kullanmayı da unutma. Sıcak su cildin daha çok kurumasına yol açar. Editörün önerisi: Yenidoğan cilt bakımında zeytinyağı, gül suyu gibi içerikler bebeğin cildinde hassasiyet yaratabilir. Bebekler için kullandığın cilt bakım ürünlerinin dermatolojik testlerden geçtiğine, hipoalerjenik olduklarına emin olmalısın.

Bebeklerde cilt tahrişine ne iyi gelir?

Bebeklerde Tahriş Nasıl Önlenir? – Bebeklerin cildi birçok sebebe bağlı olarak tahriş olabilir. Genel olarak cildin kuru kalması tahrişle sonuçlanır. Anneler bu durumda tahrişin önüne geçebilmek için bazı durumlara dikkat edebilir. Anneler şu durumlara dikkat ederse bebekte tahriş önlenebilir;

Bebek için seçilen bebek bezinin uygun boyutlarda olması gerekiyor. Uygun boyutlarda olmayan bezler bebek için doğru seçim olmayacaktır.Bebek bezi kirlendiğinde ya da nemlendiğinde kısa süre içinde değiştirilmelidir. Ayrıca hassas dönemlerde temiz olsa da bebek bezi 3-4 saatte bir değişmelidir.Bebeklerde duş eldiveni, sabun, sünger gibi ürünler kullanılmamalıdır.Bebekler için temizleyici ıslak mendiller sürtünmeyi arttırır. Bu yüzden de bebeklerin cildi tahriş olabilir. Islak mendil kullanımından uzak durulmalıdır.Bebeğinizin cildini kurutun. Nemli kalan bir ciltte bebeğiniz rahatsızlık duyacaktır.Bebeğinizde şampuan ve losyonu tahriş geçirmeye yönelik kullanabilirsiniz. Ancak Minidolin saç ve vücut şampuanı ve Minidolin nemlendirici vücut losyonu gibi ürünleri kullanmak için tahriş oluşmasını beklemeyin. Bebeğiniz için doğru şampuan ve losyonları düzenli olarak kullanmaya özen gösterin.