Cilt Kuruluğuna Hangi Vitamin Iyi Gelir?

13.11.2022 0 Comments

Cilt Kuruluğuna Hangi Vitamin Iyi Gelir
Ancak kronikleşen bir cilt kuruluğu mevcut ise bu durum vitamin eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. A vitamini başta olmak üzere E ve C vitaminleri, çinko, Omega-3, Omega 6 yağları ile antioksidan içeren besinler cilt kuruluğunun giderilmesinde etkili olacaktır.

Ciltte kuruluk hangi vitamin eksikliğinden kaynaklanır?

Cilt kuruluğu pek çok cilt sorununu da beraberinde giderir. Yeterince nemlendirilmeyen bir cilt, çok daha çabuk kırışır ve yaşlı bir görünüm ortaya çıkar. Bu nedenle düzenli olarak cilt bakımı yapılması ve gerekli vitamin takviyeleri alınması çok önemlidir.

 1. Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir? Cilt kuruluğu, mevsim geçişleri, stres, soğuk hava, rüzgar, beslenme alışkanlıkları nedeni ile oluşur.
 2. Uruyan cilt ise, sağlıksız ve mat bir görünüme neden olur.
 3. Uruluk şikayeti yaşayan kişiler gerilme ve çatlama gibi pek çok problemle karşılaşabilir.
 4. Dışarıdan cilde uygulanan bakımlar, serum ve nemlendiricilerle cilt kuruluğu tedavisi kolayca yapılamayabilir.

Kadınlar, genellikle A vitaminini yeteri kadar alamadığı zaman kuruluk şikayeti artar. A vitamini içeren besinler ise, omega 3 Yağ asidi, çinko ve E vitamini takviyesi cildin kuruluk şikayetinin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Sigara içen kişilerde cilt kuruluğu daha sık görülür.

 1. Bu nedenle ciddi boyutta cilt kuruluğu yaşayan kişilerin sigarayı bırakmaları önerilir.
 2. Cilt Kuruluğu Nasıl Geçer? Cilt kuruluğu, A vitamini eksikliğinden kaynaklanıyorsa A vitamini takviyesi alarak cildinizin ihtiyacı olan vitamini karşılama imkanı bulabilirsiniz.
 3. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için sağlıklı ve dengeli beslenmek çok önemlidir.

Az su içmek, çok sayıda hastalığa davetiye çıkarırken cilt kuruluğuna da neden olur ve cildin matlaşmasına neden olur. Bu nedenle cildinizin mat ve sağlıksız göründüğünü düşünüyorsanız bu sorun cildinizin kurumasından kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle A vitamini takviyesi almanız gerekir.

You might be interested:  Vadedilmiş Yokyer 8 Cilt Ne Zaman Çıkacak?

Cilt Kuruluğuna Hangi Vitamin Eksikliği Sebep Olur? Cilt kuruluğu, çevresel nedenlerden kaynaklanabileceği gibi A vitamini eksikliğinden dolayı da ortaya çıkabilir. Cildin kuruması, pul pul dökülmesi ve cildin mat bir görünüm alması, yeteri kadar A vitamini almadığınızı gösterir. Bu nedenle sağlıklı beslenmeye, A vitamini içeren besinleri bolca tüketmeye özen göstermeniz gerekir.

Vücudunuza ihtiyacı olan A vitamini aldığınız zaman cildinizin canlandığını, nemini geri kazandığını görebilirsiniz. Cilt kuruluğu, cildin yaşlanmasını hızlandırır ve kırışıklıklara da neden olur. Bu nedenle cildin nem dengesinin sağlanması çok önemlidir.

B12 vitamini cilde iyi gelir mi?

B12 VİTAMİNİNİN FAYDALARI NELERDİR? –

B12 vitamini hücre yaşlanmasının önüne geçer.Sinir hücrelerini onarır.Kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu korur. Felce ve yüksek tansiyona karşı damarları korur.B12 vitamini aynı zamanda karbonhidratları enerjiye çevirir, yağı azaltır.Sağlıklı saç, cilt ve tırnak için temel ihtiyaçtır. Yeni hücre üretilmesini ve derinin düzenli olarak yenilenmesini sağlar.

Cilt Kuruluğuna Hangi Vitamin Iyi Gelir

Kilo kontrolü konusunda çok önemlidir. B12 vitamini, vücut enerjisini artırdığı için halsizlik ve yorgunluğun önüne geçer. Bu da yeme isteğini azaltır.Karbonhidratları enerjiye çevirip şeker kullanımını iyileştirdiği için beynin ihtiyacı olan şeker metabolizmasını düzenleyerek unutkanlığı engeller.Meme, kolon, prostat, akciğer kanserlerine karşı koruyucu etkisi vardır.

Cilt için hangi takviyeler?

Cilt kuruluğu kadınların en çok yakındıkları sorunlardan biri. Öyle ki, yaşı 40’ı geçen her üç kadından en az biri cilt kuruluğundan yakınıyor. Sanılanın aksine kuruluğun nedeni sadece az su içmek değil. Kansızlık, tiroid tembelliği, genetik nedenler, hormonal eksiklikler, metabolik sorunlar da cilt kuruluğu yapabiliyor.

 • Bu gibi durumlarda o hastalığı tedavi etmeden kuruluğu gidermek de mümkün olmuyor.
 • Peki başka bir şeyler yapılamaz mı? Tabii ki yapılabilir.
 • Mesela bir evening primrose oil (gece sefası bitkisi yağı) desteğinden faydalanılabilir.
 • Bu destek, yapısındaki gamma linoleik asit sayesinde cilde nem pompalayabiliyor.
You might be interested:  Nüfus Cüzdanı Cilt No Nasıl Öğrenilir?

İlk 1 ay günde iki kez 500 mg, sonraki 2 ay günde bir kez 500 mg’lık dozlar ihtiyacınızı karşılayabilir. Hyalüronik asit hapları da aynı faydayı verebilir. Doğru seçilmiş “şekersiz” kolajen hidrozilatları (ya da peptidleri) ile de iyi sonuçlar alabilirsiniz.

 • Cilt takviyelerinde ilk önerim kolajendir.
 • Tip 1 ve tip 3 kolajen peptidleri ciltte çok iyi çalışır.
 • Glutatyon takviyeleri de cildi parlatır, rengini açar, lekeleri önler ve nemlendirip destekler.
 • Bir başka önerim de alfa lipoik asit.
 • O da glutatyonu çoğaltarak nem oranını artırabiliyor.
 • Listeye C vitamini ve koenzim Q10’u da ekleyin.

Ve bu son ikilinin de tıpkı alfa lipoik asit gibi glutatyon üzerinden etkili olduğunu da bir kenara not edin. Peki bu takviyeleri nasıl kullanacağız? Önerim işe kolajenle başlamanız. Sonraki süreci glutatyon ile takviye etmeniz. Sonrasında bir alfa lipoik asit kürü yapılabilir.

 • O kür bittikten sonra bir süre C vitamini-koenzim kullanılabilir.
 • Bir 3 ay sonra yeniden kolajene dönülebilir.
 • Yani yılda en az iki kez 3 aylık kolajen kürü yapılmış olur.
 • Hiçbir zaman ikiden fazla kombinasyon yapılmasını önermem.
 • CİLDİM KAÇ YAŞINDA? Herkesin yaşlanma hızı farklıdır.
 • Aynı kişinin organları bile farklı hız ve dozda yaşlanır.

Bu nedenle de bilinenin aksine herkesin cildi de aynı hızda yaşlanmaz. Cildimizin nasıl yaşlanacağına da sadece genlerimiz karar vermez. En az genler kadar iç ve dış etkenlerin de rolü var. Cildi içten yaşlandıran faktörlerin en başında aşırı şeker tüketimi geliyor.

 1. Şeker tüketimi arttıkça kan şekeri yükseliyor, insülin-şeker ayarı bozuluyor, vücudun diğer dokularında olduğu gibi ciltte de “glikasyon” yani “şekerlenme” adı verilen süreçler devreye giriyor.
 2. Bu süreçler zaman içinde cildi koruyan kolajen desteğinin bozulmasına ve cildin daha çok dış etkenler de önemli.
You might be interested:  Cilt Bakımı Sonrası Yüz Ne Zaman Yıkanır?

Sadece güneş değil, sigara ve hava kirliliği de önemli birer cilt yaşlandırıcısı. Dış etkenlere bağlı cilt yaşlanmasını anlamanın en kolay yolu basit bir “bilek testi” yapmaktan geçiyor. Bu test esasında basit, kolay, sıradan bir gözlem. Test için bilek bölgesindeki cildinizin iç ve dış yüzüne bakmanız yeterli.

Deride pullanma hangi vitamin eksikliği?

Vitamin A eksikliğinde ciltte kuruma, kırışıklıklar ve ince pullanmalar görülür.