Cilt Kuruluğunu Önlemek Için Ne Yapmalı?

05.11.2022 0 Comments

Cilt Kuruluğunu Önlemek Için Ne Yapmalı
Kış Mevsiminde Cilt Kuruluğu İçin Yapılması Gerekenler

 1. Bol su için.
 2. Ellerinizi yıkadıktan sonra her seferinde mutlaka nemlendirici sürün.
 3. Her banyo sonrasında vücudunuzu nemlendirin.
 4. Kuruyan cildin en büyük düşmanı sıcak sudur.
 5. Cildinizin daha fazla kurumasına sebep olacak şampuan ya da sabunlar kullanmayın.

Meer items

Ciltte kuruluk ne eksikliğinden olur?

Cilt kuruluğu pek çok cilt sorununu da beraberinde giderir. Yeterince nemlendirilmeyen bir cilt, çok daha çabuk kırışır ve yaşlı bir görünüm ortaya çıkar. Bu nedenle düzenli olarak cilt bakımı yapılması ve gerekli vitamin takviyeleri alınması çok önemlidir.

 • Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir? Cilt kuruluğu, mevsim geçişleri, stres, soğuk hava, rüzgar, beslenme alışkanlıkları nedeni ile oluşur.
 • Uruyan cilt ise, sağlıksız ve mat bir görünüme neden olur.
 • Uruluk şikayeti yaşayan kişiler gerilme ve çatlama gibi pek çok problemle karşılaşabilir.
 • Dışarıdan cilde uygulanan bakımlar, serum ve nemlendiricilerle cilt kuruluğu tedavisi kolayca yapılamayabilir.

Kadınlar, genellikle A vitaminini yeteri kadar alamadığı zaman kuruluk şikayeti artar. A vitamini içeren besinler ise, omega 3 Yağ asidi, çinko ve E vitamini takviyesi cildin kuruluk şikayetinin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Sigara içen kişilerde cilt kuruluğu daha sık görülür.

Bu nedenle ciddi boyutta cilt kuruluğu yaşayan kişilerin sigarayı bırakmaları önerilir. Cilt Kuruluğu Nasıl Geçer? Cilt kuruluğu, A vitamini eksikliğinden kaynaklanıyorsa A vitamini takviyesi alarak cildinizin ihtiyacı olan vitamini karşılama imkanı bulabilirsiniz. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için sağlıklı ve dengeli beslenmek çok önemlidir.

Az su içmek, çok sayıda hastalığa davetiye çıkarırken cilt kuruluğuna da neden olur ve cildin matlaşmasına neden olur. Bu nedenle cildinizin mat ve sağlıksız göründüğünü düşünüyorsanız bu sorun cildinizin kurumasından kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle A vitamini takviyesi almanız gerekir.

 1. Cilt Kuruluğuna Hangi Vitamin Eksikliği Sebep Olur? Cilt kuruluğu, çevresel nedenlerden kaynaklanabileceği gibi A vitamini eksikliğinden dolayı da ortaya çıkabilir.
 2. Cildin kuruması, pul pul dökülmesi ve cildin mat bir görünüm alması, yeteri kadar A vitamini almadığınızı gösterir.
 3. Bu nedenle sağlıklı beslenmeye, A vitamini içeren besinleri bolca tüketmeye özen göstermeniz gerekir.
You might be interested:  Yüzdeki Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer Krem?

Vücudunuza ihtiyacı olan A vitamini aldığınız zaman cildinizin canlandığını, nemini geri kazandığını görebilirsiniz. Cilt kuruluğu, cildin yaşlanmasını hızlandırır ve kırışıklıklara da neden olur. Bu nedenle cildin nem dengesinin sağlanması çok önemlidir.

Kuru ciltler için hangi vitamin?

Hipotiroidizm dediğimiz tiroid bezinin yavaş çalışmasında da deride kuruluk olur ve bacak cildiniz pul pul dökülebilir. Sigara ve alkol kullanmaktan kaçının, cildinizi olumsuz etkiler. A vitamini, çinko, E vitamini ve Omega-3 yağ asidi takviyesi cildinizi nemlendirecektir.