Cilt Ve Saç Için Hangi Kolajen Kullanılır?

08.11.2022 0 Comments

Cilt Ve Saç Için Hangi Kolajen Kullanılır
Bu durumda eğer kolajeni cildinize destek için kullanacaksanız tip 1 ve 3 kolajen karışımlarını özellikle de tip 1 kolajeni tercih etmeniz gerekir. Saç ve tırnaklarınızın bütünlüğü için onları desteklerken de tip 1 ve tip 3 kolajen karışımlarını kullanmak etkili olur.

Saç ve cilt için hangi kolajen kullanılmalı?

Kolajen (collagen) nedir? Genelde cilt sağlığı ile anılan kolajen, aslında tüm vücudumuz için olmazsa olmaz yapısal ve işlevsel açıdan gerekli olan bir protein türüdür. Temel görevi bağ dokusunu güçlendirmek ve vücut bütünlüğünü korumaktır. Vücudumuzda kolajen olmadan vücut parçalarımız bir arada kalamaz.

  • Vücut bağ dokusunun %80 gibi büyük bir bölümünü oluşturan kolajenin temel görevi, cilde güç, esneklik ve sağlamlık vererek, cilt yapısını oluşturan bir ağ oluşturmaktır.
  • Olajen ne işe yarar? Kolajen, fibroblastlar ve diğer hücreler tarafından oluşturulan bir proteindir.
  • Fibroblast, bağ dokunun temel hücresidir ve fibroblastların en önemli görevi cilt için son derece önemli olan, cilde parlaklık ve esneklik sağlayan kolajen ve elastin üretimini sağlamasıdır.

Kolajen bir yapı bloğu olarak, kemik ve kasları bir arada tutar, vücudumuzdaki organları korur ve cilt elastikiyetini artırır. Vücudumuzun kolajen üretimini yaşam biçimimiz, yaşadığımız iklim ve beslenme alışkanlıklarımızın etkilediği gibi doğal bir süreç olan yaş almak da kolajen üretiminin azalmasına sebep olmaktadır.

  1. Ortalama bir insan vücudunda 25 yaş sonrası yılda %1 ile 2 aralığında bir kolajen üretimi düşüşü gözlenmektedir.40 yaşına ulaşıldığında, 30 yaş öncesine kıyasla vücudumuzdakı kolajenin yüzde 10 ile 20 aralığında bir kaybı söz konusudur.
  2. Bu kayıplar, insan doğası gereği yaşadığımız süreçlerin birer parçasıdır.
You might be interested:  Cilt Tonunu Açmak Için Ne Yapmalı?

Yaşımız ilerledikçe cilt elastikiyetinde azalma, ciltte kuruma, incelme, sarkma, kırışıklıklar, güneş lekeleri, saç kalitesinde bozulma ve kırılgan tırnaklar ortaya çıkar. Kolajen yaşlanma belirtilerini hafifleterek, kişinin daha parlak ve canlı bir cilde sahip olmasına ve daha genç görünmesine yardımcı olur.

Olajen (collagen) takviyesi işe yarıyor mu? Kolajen kaybı belirli beslenme alışkanlıkları edinmek ve zararlı tüketim alışkanlıklarından vazgeçilerek belirli bir düzeyde önlenmesi olası bir durumdur. Özellikle 40 yaş ve menopoz sonrası vücudun artık kolajen üretme kabiliyetinin zayıflaması sonucunda kaybedilen kolajenlerin geri konulması ancak bunun için özel olarak geliştirilmiş takviyelerle mümkün olmaktadır.

Kolajen takviyeleri ciltte kolajen üretimini tetiklemeleri sayesinde cildin daha nemli ve gergin olmasını sağlayarak yaşlanma izlerini azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu ürünleri kullanan kişilerde aylar içinde sonucun görülmeye başladığı, cildin daha parlak, saç ve tırnakların daha sağlam olduğu yönündedir.

Bilimsel araştırmalara göre kolajen takviyelerinin içerisinde bulunan kolajen peptitleri cilt kuruluğunu ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olmaktadır. Düzenli kolajen takviyesi ile cilt, eklem ve kaslardaki kolajen miktarı korunarak, cilt yaşlanması yavaşlar. Yaşla ortaya çıkan görme problemleri ve eklem rahatsızlıkları azalır.

Düzenli kolajen kullanımı Kolajen kullanımı yaşa ve cildin deformasyon derecesine göre değişir. Ancak yapılan tüm klinik çalışmalar, kolajenin etkisini görebilmek için en az 3 ay kullanılması yönündedir. Kolajenin bu 3 aylık süre boyunca hiç ara verilmeden kullanılması önemlidir.

Saç sağlığı için hangi kolajen kullanılır?

Saç Dökülmesini Önleyen Bakım – Kadın erkek herkesin en büyük sorunlarından biri olan saç dökülmesinin önlenmesinde kolajen bakım uygulamak dökülmeleri %90 oranında azaltabilmektedir. Japon bilim adamları tarafından yapılan araştırmalarda saç foliküllerinde bulunan kolajen maddesinin azalmasına bağlı olarak saç dökülmesi sorunu yaşandığını açıklamıştır.

Buna göre saç köklerindeki kolajen miktarının artırılması hücreler arası peptit bağlarının sağlamlaşmasını sağladığı gibi dökülmeleri de büyük oranda engelleyecektir. Araştırmalarda kolajen üretimi fazla olan kişilerde saç dökülme oranının daha az olduğu da görülmüştür. Saçların yapısında bulunan serbest radikaller bir süre sonra saç köklerine etki ederek bu kısımların hasar almasına neden olur.

TİP I ve TİP III kolajen içerisinde bulunan prolin maddesi ise serbest radikallerin etkinliğini azaltmaktadır. Bu sayede saç dökülmesi azalmakta ve saçlardaki hasar en aza indirilebilmektedir.

You might be interested:  Eşek Sütü Sabunu Hangi Cilt Tipine Uygun?

Cilt için hangi kolajen iyi gelir?

Cilt Sağlığı İçin Hangi Kolajen Kullanılmalı? – İnsan vücudunda en fazla miktarda bulunan kolajen türü, tip 1 kolajendir. Tip 1 kolajen aynı zamanda cilt sağlığı için kullanılması gereken kolajen türüdür. Cildi gerginleştiren bu kolajen aynı zamanda cilt elastikiyetini sağlar.

Aşağıda, tip 1 kolajenin cilt üzerindeki olumlu etkileri paylaşılmıştır. Selülit: Tip 1 kolajen, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan selülit sorununa karşı etkili bir çözümdür. Özellikle de kadınlarda estetik olmayan bacak ve kalça görünümünü ortadan kaldırmak için kullanılır. Bağ dokusunu sıkılaştırdığı için selülite karşı tavsiye edilmektedir.

Diş, Saç ve Tırnaklar: Kolajen proteini dişlerin, saçların ve tırnakların yapı taşıdır. Bu nedenle tırnakları güçlendirdiği gibi saç dökülmesini de önlemektedir. Ayrıca diş eti kanamaları ve diş eti çekilmelerine karşı da son derece faydalıdır. Pürüzsüz ve Sıkı Ciltler: Tip 1 kolajen, ciltte meydana gelen yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır.

Kolajen takviyesi saç çıkarır mı?

Kolajenin Saç Sağlığına Faydaları Nelerdir? – Araştırmalara göre kolajen, vücudun saç oluşumunu sağlayan proteinleri desteklediği ve sayısını artırdığı gözlemlenmiştir. Bu sayede saçın dökülmesini önlemeye ve saçın daha hızlı büyümesini teşvik eder. Renk pigmentlerinin üretildiği saç Foliküllerinin sağlıklı yapısını destekleyerek gri saç görünümünün azaltılmasına yardımcı olur.

Hangi marka kolajen almalıyım?

Bu durumda eğer kolajeni cildinize destek için kullanacaksanız tip 1 ve 3 kolajen karışımlarını özellikle de tip 1 kolajeni tercih etmeniz gerekir. Saç ve tırnaklarınızın bütünlüğü için onları desteklerken de tip 1 ve tip 3 kolajen karışımlarını kullanmak etkili olur.

Voonka kolajen güvenilir mi?

Voonka ürünleri, uluslararası hammadde tedariği sağlayan güvenilir kuruluşlardan alınan etken maddeler ile üretilmektedir. Etken maddelerin içerik kontrolleri, analizleri ve üretim aşamasına kadar tüm kontrolleri özenle yapılmakta ve belgelenmektedir.

You might be interested:  Krem Renk Gömleğin Altına Ne Giyilir Erkek?

Kolajen ne kadar sürede etki eder?

Kolajen takviyesi ne kadar süre kullanılmalı? – Cilt Ve Saç Için Hangi Kolajen Kullanılır Kolajen kullanımı yaşa ve cildin deformasyon derecesine göre değişir. Ancak yapılan tüm klinik çalışmalar, kolajenin etkisini görebilmek için en az 3 ay kullanılması yönündedir. Kolajenin bu 3 aylık süre boyunca hiç ara verilmeden kullanılması önemlidir.

  1. Çünkü bioaktif bu peptitler gastrointestinal sistemde emilerek kana karışır ve 1 saat içerisinde kolajen ihtiyacı olan ilgili hücreye uyarıda bulunur.
  2. Fakat bu uyarılar bir ya da birkaç gün içerisinde kaybolur.
  3. Bu yüzden sentezini başlattığımız kolajenin etkisini kaybetmemek için ara vermeden kullanılması önemlidir.

Eğer, derin kırışıklarınız varsa ve yaşınız ilerlediyse, yüksek kolajen seviyelerini tercih etmelisiniz.

Ciltte kolajen ve elastin nasıl arttırılır?

1) Hyaluronik asit – Hyaluronik asit, ciltteki kolajen için önemli bir bileşiktir. Fasulye, kök sebzeler ve soya gibi amino asitler açısından zengin yiyeceklerde bulunur. Besinlerle diyete hyaluronik asit eklemek, kollajen seviyelerini yükseltmeye kolayca yardımcı olabilir. Hyaluronik asit ayrıca takviye olarak da alınabilir.