Dudak Morarmasına Hangi Krem Iyi Gelir?

29.11.2022 0 Comments

Dudak Morarmasına Hangi Krem Iyi Gelir
Dudaktaki morarma neden olur? – Dudak Morarması Nedenleri Az su tüketmek ve kuruması sonucunda aşırı yalamak da neden olabilmektedir. Solunum yolları enfeksiyonu ile oluşan hastalıklar nedeni ile de oluşabilir. Ani hava değişimleri ve aşırı soğuk hava etkisi ile morarmalar meydana gelebilmektedir.

Dudak morarması en hızlı nasıl geçer?

Dudak Morluğu Nasıl Geçer? –

Yarım limonun suyunu sıkın ve içerisine bir miktar bal katarak bir süre buzdolabında bekletin. Bu karşımı, günde 3 kez dudağınıza sürün. Dudağın nemli tutulması, morarma ihtimalini azaltır.1 adet küçük soğan ve az miktarda maydanozu ince ince kıyın. Karışıma bir miktar zeytinyağı ve tuz ekleyerek karıştırın. Hazırladığınız karışımı dudaklarınızın üzerine sürün ve bir bezle örtün.1 saat sonra bezi çıkartıp yüzünüzü ılık suyla durulayın. Bu uygulamayı haftada 2 kez yapabilirsiniz.1 adet muzun kabuğunu soymadan ezin ve dudağın üzerine dikkatlice sürün.10-15 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın.1 adet salatalığı soyun ve rendeleyin. Ardından içerisine bir adet buz küpü atarak karıştırın. Elde ettiğiniz soğuk karışımı, pamuk yardımıyla dudaklarınıza uygulayın.20 dakika beklettikten sonra, dudaklarınızı temizleyin ve nemlendirici bir krem sürün.

Önemli Not: Dudak morarması 3 günden uzun süredir devam ediyorsa ve sık sık tekrar ediyorsa, mutlaka bir doktora başvurun. Yukarıdaki yöntemleri uygularken, uygulama bölgesinde yanma hissederseniz, dudaklarınızı bol suyla temizleyin. Şunlara da göz atın;

Dudak çatlamasına ne iyi gelir? Dudak dolgunlaştırma yöntemleri Yüz kırışıkları nasıl giderilir? Göz çevresi bakımı nasıl yapılır? Cilt kuruluğuna ne iyi gelir?

Morluklara hangi krem iyi gelir?

Eczanelerden satın alabileceğiniz lasonil isimli krem de morluklara iyi gelebilecek bir yöntemdir.Morluk giderici krem olarak Arnica, Auriderm XO, Ematonil sayılabilir.

Dudak morluklarına ne iyi gelir?

Dudak morarması veya dudağın kararması olarak bilinen şikayet genellikle dahiliye (iç hastalıkları) alanını ilgilendiren bir problemdir. Bu duruma neden olduğunun tespitine yönelik yapılan inceleme sonrasında hastaya uygun bir tedavi planlaması yapılır ve problemin giderilmesi amaçlanır.

 • Dudak Morarması Neden Olur? Dudak, yapısı gereği pembesi kırmızı bir renge ve yumuşak bir dokuya sahiptir.
 • Çoğunlukla beslenme düzenine bağlı olarak dudağın kırmızı veya daha soluk bir hal alması sık rastlanan durumlardan biridir.
 • Ancak bazı durumlarda dudaklarda morarmalar oluşabilir.
 • Bu durumlar sırasıyla ele alınabilir; ● Anemi hastalığı veya vücudun demir ihtiyacı, ● Alkol, kahve veya çay tüketiminin artması, ● Aşırı sigara tüketimi, ● Yüksek derecelerde güneş ışığına maruz kalmış olmak, ● Siyanoz (diğer adıyla kanın oksijensiz kalması) ● İklim değişikliği, ● Akciğer ve kanla ilgili bazı hastalıkları, ● Yanlış kullanılan kozmetik ürünleri, ● Dengesiz beslenme, ● Vitamin ve mineral oranında azlık veya çokluk gibi etmenler dudağın morarmasına neden olur.

Dudak Morarması Nasıl Geçer? Dudak morarmasında öncelikli olarak göz önüne alınması gereken etmen süreçtir. Eğer morluk bir günden fazla sürüyorsa ilgili hekim muayenesinden geçilmelidir. İlaç desteği bu konuda etkili olacak bir yöntemdir. Bazı hastalar bitkisel tedaviyle dudak morarmasını ortadan kaldırabilmektedir.

Yeni sıkılmış limon suyuna katılan bal karışımının bir süre dolapta bekletildikten sonra günde 3-4 kez dudağa sürülmesi morarmalarda etkili olmaktadır. Benzer şekilde gliserinin de dudak morarmasında etkili olduğu bilinmektedir. Dudağın nemli tutulması morarma ihtimalini azaltacak bir etkendir. Dudak Morarması Önleme Yolları Nelerdir? Dudak morarmasını önlemek için dudakların doğru biçimde korunması gerekir.

Isı, ışık ve hava gibi etmenlere karşı dışarı çıkarken koruma içerikli balm kullanımı etkili olacaktır. Dengesiz beslenme yerine vücudun ihtiyaç duyacağı vitamin ve mineral yönünde zengin gıdaların tüketimi dudak morarmaları için tavsiye edilir. Sigara ve alkol kullanımının ortadan kaldırılması, aşırı çay ve kahve tüketmemek, su tüketimini arttırmak da bu süreçte ilgili şikayetin azalmasını sağlamaktadır.

Dudaktaki morluk kaç günde geçer?

SORU & CEVAP – (56) DOKTORA SORUN DAHA FAZLA

Selvi soruyor Merhaba, alt ve üst dudak için dolgu yaptırmak istiyorum okuduğum kadarıyla morarma oluyormuş ve ne kadar zamanda geçer öğrenmek istiyorum. Dr. Mustafa Karataş Merhabalar Selvi Hanım. Öncelikle her hastanın enjeksiyona tepkisi farklı olur. Birçok hasta işlem sonrası herhangi bir morarma yaşamazken, bazılarında ise hafif bir morarma görülebilir. Bu da kapatıcı bir ürünle gizlenebilecek bir morluktur. Özge soruyor Merhabalar, Geçtiğimiz hafta dudaklarıma dolgu yaptırdım. Birkaç yerde ciddi morluklar oluştu. Bu normal mi ve ne zaman geçer? Dr. Mustafa Karataş Merhabalar Özge Hanım, Dudak hassas, damarlı bir bölgedir ve enjeksiyonun yapıldığı noktalarda hafif morarmalar görülmesi normaldir. Bunlar birkaç gün sonra geçmeye başlar, hafifleyerek azalır ve 7-10 içinde de tamamen geçerler. Tabii bu durum her hasta da meydana gelecek diye bir şey yok. Zehra soruyor Dudak dolgusunu bir gün önce yaptırdım hafif morluk ve uçuk ve ödem var bunun hızlı iyileşmesi için aloa vera bitkisinin jelinden sürebilir miyim? Yüzüme zaten kullandığım bir jel bu. Dr. Mustafa Karataş Aloe vera jel sürmenizi önermiyorum. Doktorunuza danışın morluklar ve ödeme karşı uygulayabileceğiniz bir krem tavsiye edebilir. Onun dışında hiçbir şey kullanmayın. Dilek soruyor Hocam merhaba; dün dudak dolgusu yaptırdım. Juvederm kullanıldı. Dudağım işlemden hemen sonra değil birkaç saat sonra şişmeye başladı. Şu an normal sayılacak durumda ama morarma da bugün başladı dudağımın üstünde bıyık bölgesinde. Buz koymalı mıyım? Bir de doktorum Arnica krem verdi ona devam edeyim mi? Dr. Mustafa Karataş Tüm bunlar dudak dolgusu sonrası normaldir. Buzla kompres şişliğin ve ödemin daha çabuk hafiflemesine yardımcı olur. Doktorunuzun direktiflerini uygulamanızı öneriyorum. Zeynep soruyor Ben dün dudak dolgusu yaptım güzellik merkezinde.

You might be interested:  Pure Beauty Bb Krem Ne Kadar?

Dudak Morluğuna buz iyi gelir mi?

Morluğun birkaç gün içinde iyileşmesini sağlayan bu yöntemi uygulamak oldukça basit. Yapmanız gereken tek şey her saat başı veya birkaç saatte bir morluk üzerine buz koymak. Bu işlem şişmeyi ve iltihaplanmayı önler, morluğun da kısa sürede geçmesine yardımcı olur.

Öpüşme sonrası morarma nasıl geçer?

Yumuşak bir diş fırçası ile morluğun iç kısmından dış kısmına doğru yavaşça ve dairesel hareketlerle masaj yapın. Bu uygulama dolaşımı hızlandırarak iyileşme sürecini kısaltır. Morluk giderilene kadar zaman zaman bu uygulamayı deneyebilirsiniz.

Dudak morarması neye işarettir?

Dudak Morarması Nedenleri Demir eksikliğinin olması halinde dudak morarması oluşabilmektedir. Kansızlık ve Akdeniz anemisi hastalıkları nedeni ile de ortaya çıkmaktadır. Aşırı sigara tüketimi ile de oluşabilmektedir. Az su tüketmek ve kuruması sonucunda aşırı yalamak da neden olabilmektedir.

Dudak dolgusu sonrası vazelin sürülür mu?

Dudak Dolgusu Sonrası Bakım –

İşlemden sonra dudaklarınızda şişlik olması normaldir. Ayrıca enjeksiyon bölgelerinde oluşması muhtemel kızarıklık ve morarmalar da fark edebilirsiniz. Çoğu yan etki küçük çaplı seyredecektir ve prosedür tamamlandıktan sonra günlük aktivitelerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Dudaklarınıza dolgu işlemi sonrasınd a bir buz torbası veya bezle çevrelenmiş bir buz kalıbı kullanarak soğuk pres uygulayabilirsiniz. Buzların direkt dudağınıza temas etmemesi herhangi bir yapışma ihtimalini de önleyecektir. Bu işlem şişme, kaşıntı, morarma ve ağrı gibi yan etkileri en aza indirmek için yardımcı olacaktır. Dudak dolgusu işlemi sonrası 24 ila 48 saat boyunca yorucu egzersiz yapmaktan kaçınmalısınız. Egzersiz sırasında normal olarak yükselen kan basıncı ve nabız, şişliğin ve morarmanın şiddetini artırabilir. Hafif tempolu yürüyüşler yapmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Bol su tüketimi gerçekleştirin. Su tüketimi iyileşmeyi hızlandıracak ve yan etkilerin de hafif seyretmesine yardımcı olacaktır. Bol miktarda meyve ve sebze tüketmeye dikkat edin. Ayrıca tuz tüketimini de sınırlandırın. Tuz, şişliğin şiddetinin artmasına neden olabilir. Tedaviden 48 saat sonrasına kadar buhar odası, sauna veya termal egzersiz metotlarından kaçının, Yüksek sıcaklık dudaktaki şişliği daha belirgin hâle getirebilir. Tedavi sonrasında alabileceğiniz ağrı kesicilere ve dozuna doktorunuz en doğru kararı verecektir. Bir uzmana danışmadan ağrı kesici kullanmayın. Dudak dolgusu randevunuzu, tedavi sonrasında öncelik sırasına göre önem teşkil edeceğini düşündüğünüz planlarınızla aralarında uzun zamanlar olacak şekilde alın. Şişliği azaltmak için yüz üstü uyumamaya özen gösterin. Tedavi sonrasında 24 saat boyunca dudaklarınıza herhangi bir kozmetik malzeme kullanmaktan kaçının.

Kaçınılması Gerekenler Dudak dolgusu prosedürünüzden sonra doktorunuzun muhtemelen kaçınmanızı tavsiye edeceği birkaç şeyi daha şu başlıklar altında sıralayabiliriz.

Sigara içmekten kaçının : Sigara içmek enfeksiyon riskini artırır. Bu nedenle dudak dolgusu işlemi uygulandıktan hemen sonra sigara içilmemesi önemli bir gerekliliktir. Ayrıca sigara içilen ortamlarda da bulunmamak gerekir. Alkol almayın: Alkol kan akışını hızlandırıcı ve kan basıncını yükseltici etki yaratır. Dolayısıyla dudak dolgusu işlemi yaptırdıktan sonra en az 24 saat boyunca alkol almaktan kaçınmak gerekir. Alkol enfeksiyon riskini de artırabilir, morarmayı ve şişmeyi şiddetlendirebilir. Dudak dolgusu randevunuzdan birkaç gün önce de alkol almamak yerinde bir önlem olacaktır. Uçağa binmeyin : Doktorunuz muhtemelen olası bir uçak yolculuğundan bir haftaya kadar kaçınmanızı isteyecektir. Bunun nedeni uçaktaki hava basıncının şişme ve morarma şiddetini artırma ihtimalinin olmasıdır.

Ne zaman bir doktora görünmeli ?

  Yoğun morarma veya şişlik: Tedavi sonrası bir haftadan daha uzun süren yoğun morarma veya şişlik yaşarsanız doktorunuza danışın. Nadiren de olsa dudak dolgusu maddesine (hyaluronik asit) karşı alerjik reaksiyonlar gelişebilir, bu alerjik reaksiyonların da morarma ve şişlik yapması mümkündür.

  Gliserin dudağa sürülür mü?

  Yumuşak ve pembe dudaklar ister misin? Bu konuda hiçbir şey gliserinden daha iyi işe yarayamaz. Dudaklar için gliserin mükemmel bir çözümdür. Gliserin cildiniz için, özellikle de kuru ciltler için bir nemlendirici olarak harikalar yaratır. Cildinize fayda sağlamak için yararlanabileceğiniz gliserini, dudaklarınızın bakımı için de kullanabilirsiniz.

  Birçok kişi için, koyu renkli dudaklar büyük bir problemdir ve çoğunlukla kuruluktan kaynaklanır. Gliserin ile bu sorundan da kurtulabilirsiniz. Sebze gliserinin faydaları nelerdir? Gliserini dudaklarınızda kullanmanız için işte size 10 neden 1. Dudaklarınızı yumuşatır Gliserinin nemlendirici özellikleri kuru, çatlamış dudaklar için mükemmeldir.

  Özellikle de kış aylarında çatlamış hatta kanama noktasına gelmiş dudakları nemlendirir ve besler.2. Dudaklarınızı pembe yapar Sigara içmek veya herhangi başka bir nedenle dudaklarınızın rengi koyulaştıysa, her gün gliserin kullanarak pembe dudaklarınızı geri kazanabilirsiniz.

  Yatmadan önce dudaklarınızı gliserinle her gece nemlendirin, çok kısa bir sürede gözle görülür bir fark olacaktır.3. Dudaklarınızı nemlendirir Dudaklarınız tıpkı cildiniz gibi çok dikkat gerektirir. Onları harika görünüp hissetmek için bütün gün nemli tutmak önemlidir. Gliserin dudaklarınızı nemli tutmak için herhangi bir dudak balsamından daha iyidir.

  Ev yapımı gliserin Roll-On deodorant yapımı 4. Dudaklarınızdaki kanamayı önler Kuru dudaklarla birlikte gelen en yaygın sorunlardan biri kanamadır. Gliserin ile dudaklarınızı iyileştirebilir ve sorunu da önleyebilirsiniz.5. Yaşlanma belirtilerini önler Yüzünüzde olduğu gibi yaşlanma belirtileri dudaklarınızı yavaşça etkiler.

  İnce çizgiler ve lekeler cildinize özel değildir. Gliserin bu işaretleri önleyebilir, dudaklarınızı yumuşatır ve esnekleştirebilir.6. Dudaklardaki tahrişi önler Dudakların çok kuru olduğunda tahrişe neden olabilir. Bu problemi tedavi edebilir ve gliserin yardımı ile tekrar oluşmasını önleyebilirsiniz. Ağız kuruluğu için 11 etkili yöntem 7.

  Ağız ülserini tedavi eder Ağız ülserleri genellikle ilaçlı merhemlerle tedavi edilen problemlerdir. Çok daha iyi ve daha güvenli alternatif gliserindir. Sürülerek kullanıldığında ağız ülseri için çok etkilidir.8. Lekeleri giderir Dudaklardaki pigmentasyon, birçok insanın yüz yüze kaldığı bir sorundur.

  Güneşe maruz kalma, makyaj ve kötü bakımdan kaynaklanabilir. Gliserin ile pigmentasyonunu giderebilir, sağlıklı ve bakımı iyi görünen dudaklar elde edebilirsiniz.9. Ölü cildi temizler Gliserin, ölü cildi dudaklarınızdan çıkarma yeteneğine sahiptir. Her gece kullandığınızda ölü cildi çıkarır ve yeni cilt ortaya çıkar.

  Ölü cildi temizleyerek, yeni cilt oluşması için uyarılmasını sağlarsınız. Dudakta oluşan kabarcıklar nasıl geçer 10. Dudakları sağlıklı yapar Gliserin, sağlıklı dudaklar elde etmenin en iyi yollarından biridir. Nemlendirme, cildi yumuşatma, kuruluğu önleme ve farklı problemleri tedavi etme ve önleme kabiliyeti ile dudaklarınızı sağlıklı tutabilen en iyi bileşendir.

  Dudak rengini açmak için ne yapmalı?

  Birçok faktör dudaklarının renginin koyulaşmasına neden olabilir. Örneğin sigara içmek, kirlilik ve güneş hasarı dudaklarının görünümünü olumsuz etkileyebilir. Neyse ki dudaklarının rengini açmaya yardım edebilen birçok ev çözümü vardır.

  1. 1 Dudaklarını nemlendir. Kuru ve zarar görmüş dudaklar koyu renkli gözükebilir. Kaliteli bir dudak balmı kullan. Hem karite yağı ya da kakao yağı gibi bir nemlendirici hem de balmumu gibi bir bağlayıcı içerdiğinden emin olmak için içerdiği maddeleri kontrol et.

   Araman gereken iyi nemlendirici maddeler arasında karite yağı, kakao yağı ve badem yağı vardır. Karite yağı eski zamanlardan beri kullanılmaktadır ve antioksidan ve nemlendirici özellikleriyle bilinir. Kakao yağı sıklıkla yara izinden kaynaklanan renk bozulmasını azaltmak için kullanılır. Badem yağı cildin sağlığını ve görüntüsünü iyileştiren en iyi yağlardan biri olarak kabul edilir.

  2. 2 Güneş kremi kullan. Dudaklarını güneşten cildinin geri kalanını koruduğun gibi koru. Dudaklar bronzlaşmaz ama yanabilir ve kuruyabilir ve bu da dudakların daha koyu renkli gözükmesine neden olur.
   • Dudak balmının 20 GKF ya da daha yüksek koruma değerli, güneşten koruyucu özellikte maddeler içerdiğinden emin ol.
   • Kullandığın rujların da GKF değeri 20 olsun.
  3. 3 Yapabilirsen sigarayı bırak.

   Dudak şişmesi ve morarması nasıl geçer?

   Bazı zamanlar alt bazen ise üst dudağın şişmesi değişik sebeplerden dolayı yaşanabilmektedir. Özellikle dudak yapısının çok narin ve derisinin ince olması nedeniyle, küçük bir tahriş dudakların şişmesine sebebiyet verebiliyor. O yüzden dudak şişkinliğine hafifletmek ve tedavi edebilmek için evde yapılabilecek birtakım hususlar mevcuttur.

   1. Ancak dudak bölgesindeki bu durum kronik hale gelirse ya da uzun bir dönem sürerse, mutlaka uzman bir doktora başvurmak en önemli husustur.
   2. Dudak Şişmesine Ne İyi Gelir? Öncelikle dudak şişmesine sebebiyet veren faktörün ortaya çıkarılması gerekmektedir.
   3. Daha sonra probleme yönelik olarak tedavi yöntemleri ele alınabilir.

   İlk yardım açısından ise Öncelikle dudağın şişmiş olan bölgesine soğuk kompres uygulanması gerçekleştirilebilir. Eğer ele alınan tedavi yöntemleri işe yaramazsa bir süre sonra enfeksiyon durumu ile karşı karşıya kalmak mümkün. Böyle durumlarda en kısa sürede doktora başvurmak büyük öneme sahiptir.

   Doktor tarafından reçete edilmiş antibiyotiklerin kullanılması, dudaklardaki şişmenin tamamen ortadan kalkmasına önemli bir olanak tanır. Diğer taraftan çok şiddetli ve ciddi olmadığı zamanlarda, evde uygulanabilecek tedavi yöntemleri değerlendirilebilir. Dudak Şişmesi Nasıl Geçer? Dudak kızarması veya dudak şişmesi karşısında evde değerlendirebileceğiniz yöntemler sayesinde, etkili sonuçlar alabilir ve dudağınızı tedavi edebilirsiniz.

   Özellikle uyuşma ve kaşıntıya sebebiyet veren dudak şişmesi için, şu yöntemleri sırasıyla değerlendirmeniz mümkün. – Sıcak veya soğuk kompres uygulamaları. – Karbonat karışımı hazırlayarak dudaklara sürmek. – 2 çay kaşığı tuz 1 çay kaşığı su karıştırılarak dudağa sürülmek suretiyle 15-20 dakika beklemek.

   – Bir yemek kaşığı zerdeçal ile suyu karıştırmak suretiyle, ilgili bölgeye uygulamak.20 dakika kadar sürülen bölgede bekletilmelidir. – Çay poşetini ılık bir hale getirerek dudak bölgesine sürmek. – Aloe vera maskesi, yaprakları ve jeli dudak kısmına sürmek. – Çay ağacı yağını bir miktar su ile incelterek dudaklara sürülebilir.

   – Bir çay kaşığı bal doğrudan dudaklara uygulanabilir. Bu uygulamaları dikkate şekilde ele alabilir ve evde rahatlıkla değerlendirebilirsiniz. Kısa süre içerisinde ilgili bölgedeki tüm şişlikler önemli oranda azalabilir. Hatta periyodik olarak uygulandığı takdirde dudaklarda yaşanan şişlik, kızarıklık ve kaşıntı tamamen giderilir.

   • Dudak Şişmesi Neden Olur? Pek çok farklı sebepten dolayı dudak şişmesi yaşanabilmektedir.
   • Özellikle çok ciddi durumlarda nedenini öğrenmek tedavi konusunda büyük öneme sahiptir.
   • O yüzden kronik sorunlar ile karşı karşıya kalındığı zaman ya da şişlik ciddi boyutlara ulaştığında, mutlaka uzman bir doktora başvurmak en etkin çözümdür.

   Zira bu doğrultuda dudak şişmesi neden olabilecek birçok farklı unsur söz konusudur. – Aşırı soğuk ya da sıcak hava ile temas etmek – Dehidrasyon – Böcek sokması – Alerji, – Bazı viral enfeksiyon çeşitleri – Gıda alerjisi – Kalitesiz dudak bakımı ürünlerinin kullanılması – Hipofiz bezi sorunları.

   Morluklar için ne iyi gelir?

   Çoğunlukla vücuda alınan darbeden ya da spor yaralanmalarının sonucunda ortaya çıkan bu morluk nasıl geçer? Morluk nasıl geçer? Vücutta morluk tedavisi ile ilgili merak edilen tüm detaylar haberimizde – Dudak Morarmasına Hangi Krem Iyi Gelir Genellikle basit yüzeysel hasarlar olan ve herhangi bir tedavi uygulanmaya gerek olmadan, kendiliğinden geçen morluklar, nadiren ciddi hastalıkların da belirtisi olabilir. Peki, Morluk nasıl geçer? Vücutta morluk tedavisi ile ilgili bilinmesi gerekenler haberimizde MORLUK (ÇÜRÜK) NASIL OLUŞUR? Çoğunlukla bir çarpma veya düşmeden kaynaklanan morluklar, derinin altındaki küçük kan damarları yırtıldığında veya hasar gördüğünde oluşur.

   Kan derinin altındaki dokulara sızar ve siyah ve mavi rengin ortaya çıkmasına neden olur. MORLUKLAR NASIL DEĞİŞİR? Derinin altında toplanan kan, zaman geçtikçe, darbe aldığın andan tamamen iyileşene kadar farklı görünür. İlk başta, derinin altındaki kan gibi kırmızımsı bir renktir. Bir veya iki gün sonra, kan hücrelerinden gelen oksijen emilir ve morluk, mavi veya siyah renge döner.

   Ağrılı nokta bu gölgede bir hafta kadar kalabilir. Siyah-mavi fazdan sonra, morluk solmaya başlar. Kırmızı kan hücreleriniz oksijen taşıyan hemoglobinin parçalanmasından dolayı yeşile veya sarıya döner. Birkaç gün sonra kahverengimsi sarıya veya açık kahverengiye döner.

   Yaklaşık 2 hafta içinde morluk tamamen iyileşir ve cilt tekrar normal görünür. MORLUK NASIL GEÇER? Morluğun üzerine, birkaç gün boyunca her birkaç saatte bir 15 dakika boyunca buz koymak; iltihaplanmayı ve şişmeyi önleyerek morluğun daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur. İltihaplanmayı buzla azalttıktan sonra ılık kompres uygulanabilir.

   Bu, dokuların kan dolaşımını artırır ve iyileşme sürecini hızlandırır. Morluk, kaldırabileceğin bir uzvunda ise morluğun olduğu yere giden kan dolaşımı azaltmak için morluğu kalp hizasından yukarı kaldır. Bu şişmeyi azaltır ve renk bozukluğunun artması engellenir.

   • Morluk oluştuktan sonraki bir-iki gün boyunca ağır egzersizlerden kaçınmak önemlidir.
   • Egzersiz sırasında morluk olan bölgeye daha çok kan akışı olacağından; morluğa ne kadar çok kan giderse morluk o kadar kötüleşir.
   • Morluğun dış kısmının etrafına masaj yapılabilir.
   • Bunun için baş parmağını kullanabilisin.

   Ancak masal yaparken fazla bastırmamaya ve morluğun ortasına masaj yapmaya çalışmayın. Küçük, dairesel hareketlerle masaj yapmak lenfatik süreci etkinleştirir ve vücudun morluktan kendi kendine kurtulmasını sağlar. Morluğun olduğu yer günde 10 ila 15 dakika doğrudan güneş ışığı alırsa; mor ötesi radyasyon, morluğun sarıya dönmesine neden olan bilirubin’i yıkmaya başlar. Dudak Morarmasına Hangi Krem Iyi Gelir VÜCUTTA MORLUK TEDAVİSİ Çoğu morluk endişe nedeni değildir ve kendi başlarına giderler.

   Dudak rengini açmak için ne yapmalı?

   Birçok faktör dudaklarının renginin koyulaşmasına neden olabilir. Örneğin sigara içmek, kirlilik ve güneş hasarı dudaklarının görünümünü olumsuz etkileyebilir. Neyse ki dudaklarının rengini açmaya yardım edebilen birçok ev çözümü vardır.

   1. 1 Dudaklarını nemlendir. Kuru ve zarar görmüş dudaklar koyu renkli gözükebilir. Kaliteli bir dudak balmı kullan. Hem karite yağı ya da kakao yağı gibi bir nemlendirici hem de balmumu gibi bir bağlayıcı içerdiğinden emin olmak için içerdiği maddeleri kontrol et.

    Araman gereken iyi nemlendirici maddeler arasında karite yağı, kakao yağı ve badem yağı vardır. Karite yağı eski zamanlardan beri kullanılmaktadır ve antioksidan ve nemlendirici özellikleriyle bilinir. Kakao yağı sıklıkla yara izinden kaynaklanan renk bozulmasını azaltmak için kullanılır. Badem yağı cildin sağlığını ve görüntüsünü iyileştiren en iyi yağlardan biri olarak kabul edilir.

   2. 2 Güneş kremi kullan. Dudaklarını güneşten cildinin geri kalanını koruduğun gibi koru. Dudaklar bronzlaşmaz ama yanabilir ve kuruyabilir ve bu da dudakların daha koyu renkli gözükmesine neden olur.
    • Dudak balmının 20 GKF ya da daha yüksek koruma değerli, güneşten koruyucu özellikte maddeler içerdiğinden emin ol.
    • Kullandığın rujların da GKF değeri 20 olsun.
   3. 3 Yapabilirsen sigarayı bırak.