El Üstündeki Yara Izi Nasıl Geçer?

31.10.2022 0 Comments

El Üstündeki Yara Izi Nasıl Geçer
Yara izi doğal yöntemler ile birlikte geçmektedir. Bu yöntemleri evde uygulayarak kısa süre içerisinde yara izlerinden kurtulmak mümkündür. Üstelik bu yöntemler cilt sağlığı açısından da son derecede faydalı olan yöntemlerdir. Yara izi nasıl geçer? Limon: Limon cilt sağlığına iyi geldiği gibi ayrıca yara izlerinin de geçmesini sağlamaktadır.

 1. Yara izinin olduğu yerde tedaviye başlamadan önce limon ile birlikte temizlenmesi gerekir.
 2. Daha sonra limon suyunu bir pamuğa döktükten sonra yara izinin olduğu bölgeye sürebilirsiniz.
 3. Bu şekilde hızlı bir yara izi iyileşmesi sağlanacaktır.
 4. Ovma işlemini bu şekilde 10 dakika yaparak yara izlerinden kurtulabilirsiniz.

Bal: Bal ile birlikte yara izlerinizden kurtulabileceğinizi biliyor muydunuz? Bal en etkili doğal tedavi seçenekleri arasındadır. Öyle ki bal tedavisi ile birlikte yara izlerinden kurtulmak mümkündür. Bal ile birlikte kabartma tozunu karıştırın. Elde edilen karışımı yara izi olan bölgeye sürünüz.

 1. Bu şekilde yara izlerinden kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.
 2. Soğan: Soğanın cilde iyi geldiği bilinen bir gerçektir.
 3. Dolayısıyla soğan kullanarak yara izlerinizden kısa süre içerisinde kurtulmanız mümkündür.
 4. Soğanın özünü ezdikten sonra yara izi olan bölgeye sürün.
 5. Bu şekilde bir süre ovduktan sonra yara izlerinden kısa sürede kurtulduğuna sizler de şahit olacaksınız.

Fakat soğan tedavisi uygulamadan önce cildinizin soğana alerji olup olmadığını iyi bilmeniz gerekmektedir. Soğan tedavisi hassas cilde sahip olan kişilerde olumsuz yan etkileri doğurabilmektedir. Yara izlerinin iyileşme süreci nasıldır? Yara izleri kimi zaman kalıcı olabilmektedir.

Dolayısıyla yara izlerinin kalıcılığını bir müddet geçirmek için bitkisel olan bu çözüm metotlarını kullanabilirsiniz. Yara izlerinin iyileşme süreci zamanla olan bir durumdur. Kimi yara izleri hızlı bir şekilde iyileştiği gibi, daha derin olan yara izlerinin iyileşme süreci biraz daha zaman almaktadır.

Yara izleri için kullanılan bitkisel tedavinin de sürece doğrudan etkisi olduğu bilinmektedir. Hastanın yaşı da yine yara izlerinin geçmesi açısından önemli bir faktördür. Daha genç yara izine sahip olan kişilerde yaşlılara göre yara izlerinin iyileşme süreci daha hızlı olacaktır.

 1. Özellikle ciltte bazı yerlerde ortaya çıkan yaralar daha da fazla kalıcı olabilmektedir.
 2. Omuz ve göğüs kısmında ortaya çıkan yara ilerinin iyileşme süreci de uzun olabilir.
 3. Genetik yatkınlık da yine yara izlerinin iyileşme sürecini etkiler.
 4. Genetik olarak yara izlerinin kalıcı olmaya meyilli olan kişilerde yara izleri daha kalıcı olabilmektedir.

Kaç gün sürer? Yara izlerinin iyileşme süreci yaradan yaraya değişkenlik göstermektedir. Kimi yaralar 1 hafta gibi kısa süre içerisinde iyileşirken, kimi yara izleri ise aylar süren bir iyileşme süreci içerisinde olabilirler. Bu tamamen kişide ki genetik yatkınlık ve yaşına göre değişen bir durum olarak bilinmektedir.

Eldeki yara izleri nasıl geçer?

Yara izleri vücudun her yerinde olmakla birlikte yüzde de oluşabilmektedir. Özelikle yüzde oluşan yara izlerinin görünümü canımızı daha çok sıkabilir. Yüzde oluşan yaraların büyüklüğü ve ne çeşit bir nedene bağlı olduğu tedaviyi hızlandırmada etkilidir. Peki, yüzdeki yara izleri nasıl geçer? işte cildinizi onarmaya yardımcı doğal ürünler. – El Üstündeki Yara Izi Nasıl Geçer Sivilce ve siyah noktaların bıraktığı izler, deri hastalığına bağlı ciltte oluşan izler veya kaza ve yaralanmalardan oluşabilecek tüm yaralanmaların izleri bazen geçici olsa da zaman zaman iz bırakabilirler. Yüzde oluşan yaraları makyajla kapatmak geçici bir yöntem olmasının yanı sıra cildin sürekli kimyasal ürünlere maruz kalması sonucunda cildin tahriş olmasına ve yaraların daha çok belirginleşmesine neden olabilir.

 • Ciltte oluşan yaraların güneş ile aşırı teması da aynı şekilde yara izlerinin kalıcılığını sağlar.
 • Yüksek korumalı güneş kremi kullanmak cildi bu zararlı etkenlerden korumaya yardımcı olmaktadır.
 • Yara izlerini çeşidine göre tedavi uygulamak yara izlerinin iyileşmesinde daha etkili bir yöntem olabilir.

Lazer ile tedavisi mümkün olabilen yara izlerini doğal malzemelerle cilde zarar vermeden belirginliğini azaltmak ve yok etmek mümkün olabilir. İşte bu doğal yollarla yüzdeki yara izleri nasıl geçer? İşte yanıtı El Üstündeki Yara Izi Nasıl Geçer YÜZDEKİ YARA İZLERİ NASIL GEÇER? BAL İLE YARALARIN ONARILMASINI SAĞLAYIN Bal cildi yenileyici ve hücre oluşumunu arttırma özelliğinden dolayı yara izlerini geçirmede etkili bir uygulamadır. Ciltteki yaraların iyileşmesini ve izlerin belirginliğinin azalmasına yardımcı olmaktadır.1 tatlı kaşığı bal ile 1 tatlı kaşığı kabartma tozunu bir kasede karıştırın.5 dakika boyunca yara izinin üzerinde dairesel hareketlerle masaj yaparak ovun.

 1. Daha sonra sıcak bir havluyu yara izinin olduğu bölgeye koyun.5 dakika bu şekilde beklettikten sonra durulayabilirsiniz.
 2. LİMON İLE YARALARIN GÖRÜNÜMÜNÜ AZALTIN Limon renk açıcı ve iyileştirici özelliğinden dolayı yaraların tedavisinde de kullanılmaktadır.
 3. C vitamini açısından zengin olan limon cilde gerekli vitamin ve mineralleri sağlayarak cildin onarılmasını ve yaraların iyileşmesini sağlar.
You might be interested:  Hirudoid Forte 0.445 Krem Ne Işe Yarar?

Düzenli olarak 1 ay boyunca kullanmanız sonucunda etkisini muhakkak göreceksiniz. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa 1 çay kaşığı limonu pamuğa damlatarak yara izinin bulunduğu bölgeye sürün ve nazikçe masaj yapın. Ardından 10 dakika beklettikten sonra cildinizi yıkayın.

Yara izi kalmaması için ne yapmak lazım?

1. Geniş yara oluşmuşsa, dikiş için hastaneye başvurun Küçük sıyrık yada çizikler dikiş atılmadan kendiliğinden iyileşirken, geniş ve derin yaralara uzman müdahalesi gerekir. Yara yerinin ilk 24 saat içinde temizlenip dikiş ile kapatılması, oluşacak yara izini azaltır.

Ayrıca dikiş, yara dudaklarını uç uca getirdiği için yara daha hızlı iyileşecektir.2. Erken dönemde yara yerini kuru tutun Yara oluşunca deri bütünlüğü bozulmuştur. Kesi ilk 48-72 saatte epitelizasyonunu yani yüzeysel iyileşmesini tamamlar. Bu sayede su geçirmez olur. Erken dönemde kesi yerini kuru tutunuz, su ile temas ettirmeyiniz.

Büyük yara ve kesiler için bu süre daha uzun olabilir.3. Yara yerini temiz tutun Yara izi kalmaması için en önemli nokta enfeksiyondan korumaktır. Açık yarada düzenli pansuman yapmak gerekir. Yara yeri de oluşan enfeksiyon iyileşmeyi geciktirir. Enfeksiyon gelişen bölgede belirgin yara izi gelişmesi muhtemeldir.4.

Dikişlerinizi zamanında aldırın Yara izi, estetik dikiş atılsa bile minimal kalabilir. Ancak dikişler geç alındığında yara izine dik olacak şekilde tren yolu görünümünde iz kalabilir. Bu konuda doktorunuzun önerdiği zamanda dikişlerinizi aldırın, ötelemeyin.5. Yara yerini güneşten koruyun Güneş yara izini kızartır ve kabartır.

Bilinenin aksine güneş görünce yara izleri kaybolmaz. Güneş ışını yara izinin kalıcı olmasına neden olur. İlk altı ay yara izinin direk güneşe maruziyeti engellenmelidir. Güneş kremi ve UV filtreli mayolar yara izini korur.6. Yara izi giderici kremler Silikon bazlı kremler yara izinde kabarıklığı azaltır.

 1. Silikonun doğal nemlendirici etkisi kaşıntıyı da azaltır.
 2. Aynı zamanda renginin solmasını da sağlar.
 3. Fakat yara izi giderici kremleri kullanmak için yara tamamen kapanmasını beklemek gerekir.
 4. Açık yaraya uygulanmamalıdır.
 5. Doktorunuz aksini söylemediyse yara oluşumundan üç hafta sonra başlayabilirsiniz.7.

Yara izine erken müdahale Tüm önlemlere rağmen belirgin kırmızı ve kabarık yara iziniz gelişmiş olabilir. Bu duruma erken dönemde plastik cerrah müdahalesi ile yara izi inceltilebilir. Kabaran yara izlerine kortizon enjeksiyonu, lazer müdahalesi veya silikon tabaka yapıştırması uygulanabilir.8.

Dermatix krem ne işe yarar?

Ameliyat ya da sezaryan doğum sonrası sonrası oluşan yara izleri, herhangi bir darbe ile oluşmuş yara izleri ya da yanık izlerinde kullanılan silikon bir jeldir.

You might be interested:  Kimyasal Peeling Sonrası Cilt Nasıl Olur?

Çizik izleri nasıl geçer?

El Üstündeki Yara Izi Nasıl Geçer 25.03.2021 15:18 Son Güncelleme: 25.03.2021 15:24 Tırnak İzi Nasıl Geçer? Çoğu insanın korkulu rüyası haline gelen tırnak izi, oldukça sıklıkla araştırılmaktadır. Özellikle de doğal yöntemler tırnak izinin geçmesinde oldukça etkilidir. Genellikle estetik açıdan kötü bir görünüme sahip olmasından dolayı kişileri rahatsız eden bu durumun ortadan kaldırılabilmesi için bazı pratik yöntemler uygulamak mümkündür.

 • Eczanelerden veya aktarlardan satın alınabilecek olan kantaron yağı, tırnak izi olan bölgeye tatbik edilerek kullanıldığında, kusurun ortadan kalkmasını hızlandıracaktır.
 • Eczanelerden satın alınabilecek farklı tedavi yöntemlerinden birisi de izler için üretilmiş olan özel kremlerdir.
 • Ullanmadan önce eczacı ya da doktordan mutlaka bilgi alınmalıdır.

Bir cilt uzmanına danışarak farklı merhemler de kullanılabilmektedir. Yüzdeki ve Ciltteki Tırnak İzleri Nasıl Yok Edilir? Yüz için uygulanabilecek bazı bitkisel yöntemler vardır. Bu yöntemler tırnak izlerinin kısa bir zaman dilimi içerisinde yok edilmesini sağlayacaktır. El Üstündeki Yara Izi Nasıl Geçer Tırnak ve Yara İzlerini Geçirebilecek Doğal Yöntemler Limon Suyu: Limon suyunun özellikle eski yaraları ortadan kaldırmak için kullanılan en eski yöntemlerden birisidir. Bir limon ikiye bölünür ve limonun sulu olan kısmı izin olduğu bölgeye uygulanır.

Limonun doğal bir renk açıcı özelliği bulunur. Bu nedenle İzlerin ortadan kaldırılmasında oldukça etkilidir.15 gün kadar limon suyunun şeker eklenmeden içilmesi yara izlerinin kaybolması için etkili olan farklı bir uygulama şeklidir. Aloe Vera: Aloe veranın anti-bakteriyel özelliğe sahip olmasından dolayı doğal bir iltihap gidericidir.

Aloe vera aynı zamanda doğal bir yumuşatıcı ve kızarıklık gidericidir. Bu özelliği sayesinde cilt dokularının onarımı ve sağlıklı yeni hücrelerin oluşmasına katkı sağlamaktadır. Aloe vera içerisindeki jel, açık olmayan yaralar üzerine tatbik edilmesi ile yaraların ve İzlerin giderilmesini sağlayacaktır.

Uşburnu Tohumu Yağı: Birçok kozmetik ürünü içerisinde bu madde bulunmaktadır. İçerisinde bu yağın bulunduğu ürünler özellikle yüz bölgesinde meydana gelen çiziklerin giderilmesinde oldukça faydalı olan bir bitkisel çözümdür. Hindistan Cevizi Yağı: Hasarlı olan cilt hücrelerinin onarılması ve yara izlerinin yok edilmesinde oldukça etkili olan bir bitkisel tedavi yöntemidir.

Zeytinyağı: Cilt için oldukça besleyici bir özellikte olan zeytinyağı, ciltte oluşan birçok sorunun giderilmesi için kullanılan en etkili yöntemlerden biridir.