Fraksiyonel Lazer Sonrası Hangi Krem Kullanılır?

10.12.2022 0 Comments

Fraksiyonel Lazer Sonrası Hangi Krem Kullanılır
İşlem sonrası ağrı veya acı yaşanır mı? – Fraksiyonel lazer sonrasında hafif ve geçici bir ödem görülebilir veya kızarıklık oluşabilir ancak bunlar kısa sürede geçer. Kendiliğinden yok olurlar. Bazı vakalarda hafif olmak kaydıyla ağrıya rastlanabilir. Böyle bir durum oluştuğu zaman anestezik krem yardımıyla veya soğutucu etkisiyle bu hissiyat en aza indirgenebilir.

Fraksiyonel lazer sonrası ne sürülür?

Fraksiyonel lazer nedir? Fraksiyonel lazer cilt yenilemek amacıyla kullanılan en son teknoloji lazer cihazıdır. Fraksiyonel lazer, tedavi edici etkisi yüksek yan etkisi az olması sebebiyle, son zamanlar en çok tercih edilen uygulama yöntemi olmuştur. Fraksiyonel lazer sivilce izi, yara izi, kırışıklık, yüz sarkması ve çatlak tedavisinde kullanılan etkili yöntemlerden biridir.

Fraksiyonel lazer nasıl etkili olur? Fraksiyonel lazer cildin üst ve alt tabakalarında etkili olmaktadır. Fraksiyonel lazer sistemlerinde, lazer ışığı ile ciltte minik tüneller açılır ve bu bölgelerde yeni kollajen oluşumu tetiklenir. Bu yöntemin avantajı, minik hasar bölgelerinin etrafında sağlam cilt alanlarının kalması sebebiyle ciltteki hasarın az olmasıdır.

Böylece cildin iyileşmesi çok daha hızlı olmakta ayrıca lazerlerin yan etki oranı azalmaktadır. Fraksiyonel lazer yöntemi hangi amaçla kullanılır?

Cilt gençleştirme (kırışıklık tedavisi, cilt sarkma tedavisi)Sivilce (akne) izi tedavisiÇatlak tedavisiYara izi tedavisiLeke tedavisi

Fraksiyonel lazerler ne kadar etkilidir? Fraksiyonel lazerlerle hafif ve orta dereceli kırışıklıklarda, lekelerde ve yüzeyel sivilce ve yara izlerini giderebilir. Derin kırışık, leke ve izlerde ise düzelmeler sağlayabilir. Fraksiyonel lazerler nasıl ve kaç seans uygulanır? Ağrı hissedilir mi? Fraksiyonel lazerde tedaviler seanslar halinde yapılır.

Uygulama her seansta ortalama 15-30 dakika sürer. Şikayetin cinsine göre tedavi en az 3-5 seans, 3-8 hafta aralıklarla yapılabilir. Uygulama esnasında bazı hastalarda ağrı hissi olabilir. Lokal anestezik krem kullanımı veya soğutucularla bu his kolayca giderilir. Fraksiyonel lazer uygulamalarının sonrasında neler beklenir? İşlem sonrasında hafif bir kızarıklık ve ödem olabilir.

Ciltte hafif soyulmalar ve renk değişikliği görülebilir. Ancak bu tür durumlar 3-7 gün içinde geriler. Fraksiyonel lazer kimlere uygulanmaz?

Ciltte aktif enfeksiyon ve iltihabı olanlaraSon 6 ay içinde sistemik izotretinoin kullanmış olanlaraHamile kişilere

Fraksiyonel lazer ne kadar süre iş ve sosyal yaşamı etkiler? Soymayan fraksiyonel lazerlerden hemen sonra iş ve sosyal hayata dönülebilir. Soyarak etkili olan fraksiyonel lazerler 5-10 gün arası kızarıklık ve kabuklanma yapar. Kapatıcı kullanılarak iş ve sosyal hayata dönülebilir Fraksiyonel lazer uygulama sonrası nelere dikkat edilmelidir ? Operasyon sonrasında şikayetler hafif ve geçicidir.

İşlemden sonra bir saat kadar güneş yanığı duygusu hissedilebilir. Tedavi sonrası makyaj yapılabilir. Fraksiyonel lazer sonrası hafif nemlendiriciler sürülebilir. Yüzde ödem olursa buz paketleri ile soğutma faydalı olabilir. Fraksiyonel lazer sonrası 6-12 ay süre ile güneşlenmekten kaçınılmalı ve güneşten koruyucu kullanılmalıdır.

Fraksiyonel lazer tedavisinin yan etkisi var mı? Yan etki görülme oranı oldukça düşüktür. Nadiren, uygulama sonrası geçici veya kalıcı lekelenme, sivilcelenme, herpes (uçuk) enfeksiyonu geçirmiş kişilerde aktivasyon görülebilir. Fraksiyonel lazer tedavisinin sonuçları ne zaman görülür? Kolajen yapımı üçüncü aydan sonra başlar.

Fraksiyonel lazer sonrası kızarıklık nasıl geçer?

Fraksiyonel CO2 lazerden 1 gün sonrası ödem –

Fraksiyonel CO2 lazer dermiste kollajen ve elastin liflerin boylarında % 30 varan kısalmalar yapmakta. Uygulama sonrası deride ödem gelişmekte. Bunlar deride işlem sonrasında derinin gerginliğine neden olmaktadır. Derideki ödem ilk 24 saat artabilmektedir.

Bazen bu ödem özellikle göz çevresinde daha yoğunlaşabilmektedir. Uygulamadan sonra ilk 24 saat hasta uygulama alanında yanma ve sıcaklık artışı hissetmektedir. Ağrı hastaların büyük bir kısmında olmamaktadır.1 hafta içesinde ciltte hafif bir soyulma ile yenilenme olmaktadır. Yerinde kızarıklık-pembelik kalmakta buda 3 hafta içerisinde tamamen kaybolmaktadır.

Tüm bunların sonucu olarak ciltte gerilme, cilt üzerindeki pürüzlerde, lekelerde, izlerde ciddi bir azalma oluşmaktadır. Elde edilen sonuçlar uygulama yapılan ciltte klinik ve bilimsel çalışmalarda 10 yıllık bir gençleşme sağladığını ve akne izlerindeki cevabın kalıcı olduğunu göstermektedir.

You might be interested:  Son Kullanma Tarihi Geçmiş Krem Kullanilirsa Ne Olur?

Fraksiyonel lazerden kaç gün sonra banyo yapılır?

Seanslardan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir ? – Yapılan fraksiyonel lazer seanslarından sonra, ilk 1 gün boyunca duş alınmamalı 1 hafta boyunca ise çok sıcak su ile uygulama alanı temas ettirilmemelidir. Güneşten korunmak, bronzlaşmamak çok önemlidir. Seanstan sonra hasta günlük hayatına devam edebilir fakat cildini 1 gün için korumalı ve kimyasallarla, kozmetik ürünlerle kapatmamalıdır.

Fraksiyonel lazer kaç günde etkisini gösterir?

Fraksiyonel CO2 lazer uygulama sonrası kabuklar dökülünce, cilt altından pembe ve yeni bir cilt ortaya çıkar. Lazer uygulamasından sonra etkisi 3-6 ay içinde gözlenir. Çünkü fibroblastlardan kolajen üretimi 3 hafta içinde başlar ve bu süreç 3-6 ay daha devam eder.

Fraksiyonel lazer tek seans yeterli mi?

Fraksiyonel (Fraxel) Lazer Uygulaması Fraksiyonel Lazer Uygulaması, uzun yıllardır kullanılan lazer sistemlerindeki yüksek enerjileri sütunlar halinde cilde uygulama imkanı veren, dermiş ve epidermiste etkili olan, son yılların en etkili lazer uygulamalarından biridir.

Ciltteki kolojen ve epitel hücreyi yenilemeye yönelik olarak geliştirilmiş lazer sistemleridir. Nasıl Etki Eder? Yüksek lazer enerjilerinin sütunlar halinde cilde uygulanması, deride hasar oluşturarak etki gösterir. Cilt dokusu; herhangi bir sebeple (yanık, kesi, ameliyat, jilet) meydana gelen hasar karşısında, hemen yara iyileştirme mekanizmasını faaliyete geçirir.

Bu uygulamada da hasar gören bölgelerin etrafındaki deri alanı ise sağlam kalır. Sütunlar arasında kalan, hasar görmemiş sağlam dokuların çoğalması, kasılması, hasarlı dokunun etrafını kapatmaya çalışması ile hasarlı deride hızla iyileşme sağlanır. Fraksiyonel Lazer Tipleri Bu uygulama amacıyla 3 çeşit lazer sistemi kullanılmaktadır:

Er-Glass (1540nm) lazer sistemi Er-YAG(2940nm) lazer sistemi

(Bu iki lazer tipinde düşük dalga boyları ile cildin daha üst tabakalarına etkili olunarak, cilt izleri, kırışıklık ve cilt sarkmaları tedavilerinde ortalama 4-6 seans uygulama gerektirmektedir.) 3- Fraksiyonel CO2 (10600nm) lazerler (Güçlü dalga boyu ile cildin derin tabakalarına kadar etkili olmakta; cilt izleri, sarkmaları ve diğer sorunlar karşısında 1-2 seansta dahi etkili sonuçları gözlenebilmektedir.

Cilt lekeleri (yaşlılık, çil, sivilce lekesi, et benler, ve güneş lekeleri) Cilt gençleştirme (kırışıklık ve sarkmalar için; kol altı bölgesi, iç bacak bölgesi, iç diz bölgesi, karın, popo bölgesi, alt-üst göz kapağı, dudak üstü sigara kırışıklıkları, el, boyun ve dekolte bölgesi gençleştirme). İzler (sivilce izi, yanık izi, yara izi, ameliyat izi, yaşlılık izleri ve çatlaklar) Keratoz (deri kalınlaşması, kabarıklık) tedaviler Sellülit tedavisi Damarsal tedaviler

Nasıl Uygulanır? Uygulama öncesinde öncelikle cildin temizlenmesi gerekmektedir. Makyaj varsa temizlenir ve enfeksiyondan koruma amaçlı sterilizasyon sağlayan solüsyonlarla cilt iyice silinir. Ağrı duyusunu azaltmak için ağrı azaltıcı lokal anestezik krem sürülür (isteğe bağlı).

Fraksiyonel lazer iz bırakır mı?

CO2 lazer ışınları yüz ve boyun kırışıklıkları, çizgileri, sarkmaları ve akne (sivilce) izleri tedavisinde eskiden beli kullanılan bir lazer sistemidir. Ancak deriye doğrudan verildiğinde aşırı doku tahribatına ve bundan dolayı leke ve yeni izlerin oluşmasına neden olabilir.

 1. Bu yüzden fraksiyonel lazer sistemleri tasarlandı.
 2. Bu lazer sisteminde ciltte bazı noktalar ışını geçirmekte yani tüm cilt alanına lazer ışını gönderilmemektedir, bundan dolayı bu sistem ablatif (hasar verici) değil mikroablatif bir sistem olup ciltte yara ya da kalıcı hasar oluşturmamaktadır.
 3. Birkaç yıl önce ilk fraksiyonel lazer olarak Er:Glass sistemi üretildi.

Bu cihazdan sonra fraksiyonel özellikte olan Er:YAG cihazları üretildi ve kullanılmaya başlandı. Türkiye ve dünya çapında kullanılmakta olan bu iki sistem ile ciltteki kırışıklıklar, izler, çukurlar ve yara izleri tedavi edilmektedir; ancak bu sistemlerin etkinlikleri lazer dalgaboylarının kısa olmaları nedeniyle sınırlı olup, bazen çok sayıda uygulamaya rağmen istenilen noktaya varmak mümkün olmamaktadır.

 • Bu sınırlamanın aşılması amacıyla dünya çapında gelinen son nokta CO2 lazer sistemlerinin fraksiyonel versiyonudur.
 • Fraksiyonel lazer uygulamaları sırasında tedavi edilen cildin kalınlığı kimyasal peeling veya dermabrazyonda olduğu gibi göz kararı veya tecrübeye dayalı değil, inilen derinlik kesin olarak bilinir.

Güçlü olmasına karşın fraksiyonel özelliği sayesinde uygulama sonrası iyileşme hızı çok yüksek olup iyileşme süresi kısadır. Etkisi ise benzer sistemlere göre çok daha yüksektir. Dermabrazyon ve derin kimyasal peeling anestezi altında uygulanırken fraksiyonel lazer uygulaması için herhangi bir anestezi gerekmez.

Normal (konvansiyonel) lazer ile fraksiyonel lazerin karşılaştırılması: Normal lazer uygulaması sırasında (sol), cilde verilen hasar yatay tabakalar şeklinde olup istenmeyen yan etkilerin olasılığı oldukça yüksektir. Fraksiyonel uygulamalarda (sağ), lazer ışınları sütunlar şeklinde cilde nüfuz eder ve aralarında sağlam doku alanları bırakırlar; bu da cildin en az hasar ve yan etki ile iyileşmesini sağlar.

You might be interested:  Ayak Ağrısına Hangi Krem Iyi Gelir?

CO2 fraksiyonel lazer; hızlı gelişme, iyileşme sürecinin büyük ölçüde kısa oluşu ve etkin sonuç vermektedir. Patentli KAOS KONTROL TEKNOLOJİSİ (CCT)

Fraksiyonel lazer sonrası dışarı çıkılır mı?

LAZER EPİLASYON SONRASI GÜNEŞE ÇIKILIR MI? – Lazer uygulamasından sonra 2 hafta süreyle güneşe maruz kalınmamalı ve solaryum’a girilmemelidir. Zorunlu olarak güneşe maruz kalınacaksa özellikle yüz bölgesi için mutlaka yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanılmalıdır.

Fraksiyonel lazer mi Karbon Peeling mi?

Bu paylaşım bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Her tedavi her kişi de farklı sonuçlar ve farklı etkinlik süreleri sunabilir. Sağlıklı ve güzel günler dilerim, Karbon Peeling (Lazer İle Cilt Gençleştirme – Lazer İle Leke Tedavisi) Günümüzde lazer yöntemleri cilt sağlığı ve güzelliği için sıkça uygulanmaya başlamıştır.

 1. Arbon peeling uygulaması da bu son yeniliklerden bir tanesidir.
 2. Arbon peeling uygulaması son dönemlerin en popüler lazerle cilt yenileme işlemlerinden birisi olup yöntem bir çok avantajı da beraberinde getirmekte ve dolayısıyla tedaviye olan rağbet de gün geçtikçe artmaktadır.
 3. Arbon peeling nedir ? Karbon peeling Q-switched Nd-YAG lazer kullanılarak uygulanır.

Karbon peeling uygulaması sonucu ciltteki lekeler, büyümüş gözenekler, yağlanma düzensizliği, sarkmalar tedavi edilebilir. Karbon peeling, bir çeşit lazerle yüz yenileme ve gençleştirme işlemidir. Lazerle cilt soyma ve fraksiyonel lazer yöntemlerinden en büyük farkı ise deri üzerinde yara ve kabuklanma bırakmadan, kişileri günlük yaşamlarından koparmadan cilt gençleştirme işlemi yapabilmesidir.

 1. Arbon peeling ile aynı seansta bir çok cilt sorununa çözüm yaratılabilmektedir.
 2. Tedavi nasıl uygulanır ? Karbon peeling uygulaması öncesi yüz bölgesi temizlenir, buhar uygulaması ile gözenekler yumuşatılır ve açılır sonrasında karbon solüsyonu cilde uygulanır.
 3. Solüsyon 10 dk bekletildikten sonra (gözeneklere ve yağ bezlerine daha iyi nüfuz edebilmesi için) lazer uygulaması başlar.

Öncelikle lazer uygulamasının ısıtma fonksiyonu ile (spectra) karbon solüsyonunun cilt altına ve gözeneklerin içine iyice girmesi sağlanır. İkinci aşamada Q-Switched Nd-YAG (1064 nm) mod ile tüm karbon yapılar patlatılarak ve buharlaştırılarak temizlenir.

L azer enerjisi yağ bezlerine ulaşmış karbon partikülleri tarafından emilir ve patlatılır. Bu lokal ısı artışı kollajen sentezini uyarır oluşan ses dalgarı da gözeneklerin refleks olarak kapanmasına yol açar. Yine özellikle deriye renk veren madde olan melanin tarafından emilim de cilt lekelerinin tedavisinde iyi sonuçlar doğurmaktadır.

Bu işlem Non-ablatif (hasar vermeyen) adını verdiğimiz bir cilt gençleştirme işlemidir. Uygulama esnasında ağrı-acı hissedilmez. Uygulama alanlarında yaklaşık 2-3 saat süren bir kızarıklık oluşur ve bu kızarıklık sonrasında kendiliğinden kaybolur. Tedavi bitiminde cildi yatıştırıcı maskeler uygulanarak işlem tamamlanır.

Dermapen ile fraksiyonel lazer mi?

Dermapen Sonrası Ciltte Leke Kalır mı? – Dermapen sonrası ciltte leke çok nadirdir. Dermapen, potansiyel olarak leke oluşumuna neden olma açısından fraksiyonel lazerlere göre çok daha güvenlidir. Fraksiyonel lazer tedavilerinden sonra koyu cilt tiplerinde%30’luk bir enflamatuar hiperpigmentasyon (leke) oranı rapor edilmiştir.

Fraksiyonel lazer ne kadar etkili?

Sivilce İzleri İçin Fraksiyonel Lazer Uygulaması – Ergenlik çağından başlayarak kişiye oldukça rahatsızlık veren sivilceler giderilse dahi bazı ciltlerde sivilcelerin izleri kalabilmekte ve estetik açıdan kişiye rahatsız hissettirebilmektedir. Şiddetli akne probleminin ardından kalan iz, çukur veya kabarıklıkların giderilmesinde fraksiyonel lazer uygulaması son dönemde sıklıkla kullanılan ve yüksek verim alınan bir cilt yenileme işlemidir.

Lazer yarası kaç günde iyileşir?

Buz Lazer Lazer Epilasyon Soru & Cevap Lazer Epilasyon Yanığı Nasıl Geçer?

Ç*** 26 Şubat 2020 Geçen hafta hayatımda ilk defa lazer epilasyon yaptırdım. Buz lazer değildi bana yapılan lazer. Bacaklarımda ve kollarımda yanık oldu. Zaten lazer yapılırken çok ağrıdı cildimin yandığını hissettim. Yapan kız normal bu ağrı hissedilir dedi.

Eve gelince kıpkırmızıydı lazer yapılan yerler. Aradım geçer birkaç gün sonra dediler. Geçmediği gibi kabuk bağladı üstelik. Yine aradım lazer yaptırdığım yeri. Silverdin sürmemi söylediler ve hiç ilgilenmediler. Artık orada lazere devam etmem. Buz lazer yaptıran arkadaşlarım çok memnunlar, onlarda hiç yanık falan olmamış.

Keşke ben de buz lazer yaptırsaydım. Yanıklar geçtikten sonra buz lazere başlasam sakıncası olurmu, bir de lazer yanığının geçmesi için ne yapmam gerekir? Acil cevap verirseniz çok iyi olur. Teşekkürler. Merhabalar, lazer epilasyonda cilt tipine uygun cihaz seçimi çok önemlidir. Ayrıca cihazın mutlaka uluslararası güvenlik standartlarına uygun olması gerekir. Lazer yanığında bir diğer etken de hatalı parametre seçimidir. Bronz tene yapılan lazer epilasyon da ciltte yanığa neden olabilmektedir.

Bu etkenlerden bir veya birkaçının varlığı ciltte yanık oluşma riskini arttırır. Lazer yanıklarında normal yanık tedavisi uygulanması gerekir. Yanıkların iyileşmesinde yanığın derecesi de önemlidir. Hafif yanıklar daha çabuk iyileşirken 2.derece yanıkların iyileşmesi 3-4 hafta sürebilir, iz kalabilir. Bu nedenle mutlaka bir dermatoloğa gitmenizi öneririz.

Yanık tedavisi bittikten sonra, cilt iyileştikten sonra Buz Lazer yaptırabilirsiniz. Buz Lazer, bronz ten dahil tüm cilt tiplerinde güvenle uygulanan bir lazer epilasyon sistemidir. Patentli uygulama tekniği ve gelişmiş soğutma sistemi sayesinde Buz Lazer epilasyonda yanık oluşma riski yok denecek kadar azdır. A*** 16 Mart 2020 Buz lazer hakkında daha önce bilgim yoktu. Yanık riski olmadığını bilseydim buz lazer yaptırırdım. Maalesef kötü bir lazer epilasyon deneyimi yaşadım. Bir güzellik salonunda epilasyon yaptırdıktan sonra bacaklarım yandı, çizgi çizgi yanık oldu bacaklarım. Lazer yanıkları geçermi, iz kalırmı? Ne kadar sonra buz lazere başlayabilirim? Merhabalar, lazer epilasyondan sonra gelişen cilt yanıkları için normal yanık tedavisi uygulanmalıdır. Bir dermatolog kontrolünde yanık tedavisi uygulanmasını öneririz. Aksi halde yanığın derecesine bağlı olarak iz kalabilir, ciltte renk değişimleri olabilir. Yanık tedaviniz bittikten sonra Buz Lazer yaptırmaya başlayabilirsiniz. Y*** 31 Mart 2020 ben en son lazer epilasyon seansımı 15 gün önce yaptırdım. lazerden sonra bacaklarım kıpkırmızı oldu, sonra su topladı.

You might be interested:  Cilt Bakımında Vakum Ne Işe Yarar?

Fraksiyonel lazer acı verir mi?

Fraksiyonel Lazer ile Cilt Gençleştirme Yeni doku oluşmasını tetikleyerek cildi gençleştiren karbondioksit lazer uygulaması öncesinde anestezik krem kullanıldığı için herhangi bir acı hissedilmez.

Lazer sonrası şişlik nasıl iner?

Lazer Epilasyon Sonrası Bakım – Daha önce de belirttiğimiz gibi lazer epilasyon tedavi seansının hemen ardından, cildinizde, hafif şişme ve kızarıklıklar görülebilir. Çoğu kişi için bu şişlik ve yanık hissi seanstan birkaç saat sonra ortadan kalkar. Bazı hassas ciltlerde ise bu süre 1-2 güne kadar uzayabilir.

Ancak bu durum gözünüzü korkutmasın, seansın ardından, çalışmak, alışveriş, gezme gibi rutin işlerinize devam edebilirsiniz. Ancak bu kızarıklık ve şişkinlik rahatsız edici boyutlara ulaşırsa, buz ile sorunlu bölgeyi rahatlatabilirsiniz. Bunun yanı sıra nemlendirici kremler de sorunu ortadan kaldıracaktır.

Lazer epilasyon tedavisinde sık karşılaşılan bir başka problemde, işlem yapılan kişilerin seansın hemen ardından bu bölgedeki tüyleri dökmeye çalışmaları, ağda ve jilet gibi çözümler denemeleridir. Bu konuda uzman tavsiyeleri, minimum 4 gün süreyle hiçbir tüy dökücü ya da kesici uygulamanın yapılmamasıdır.

Tedavinin ardından birkaç gün içerisinde zaten tüyleriniz kendiliğinden dökülmeye başlayacaktır, bu dökülmenin doğal seyrinde kalması hem sizin için hem tedavinin başarıya ulaşması adına çok önemlidir. Tedavi sonrası dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da güneş ışığıdır. Seansların ardından cildiniz doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmasını engellemelisiniz.

Kısa süreli güneş ışığına maruz kalmak ile ciltte tahrişe neden olabilmektedir. Güneşe maruz kalan bölgede bir sonraki seanstan verim almak zorlaşabilir. Öte yandan koyulaşan ten lazer epilasyonda yanmaya daha elverişli duruma gelir. Eğer güneşe zorunlu olarak çıkma durumunuz varsa, 30 faktörlü güneş kremi kullanmanız önerilir.

Fraksiyonel lazer ne kadar etkili?

Sivilce İzleri İçin Fraksiyonel Lazer Uygulaması – Ergenlik çağından başlayarak kişiye oldukça rahatsızlık veren sivilceler giderilse dahi bazı ciltlerde sivilcelerin izleri kalabilmekte ve estetik açıdan kişiye rahatsız hissettirebilmektedir. Şiddetli akne probleminin ardından kalan iz, çukur veya kabarıklıkların giderilmesinde fraksiyonel lazer uygulaması son dönemde sıklıkla kullanılan ve yüksek verim alınan bir cilt yenileme işlemidir.

Fraksiyonel lazer en fazla kaç seans yapılmalı?

Tedavisi – Cildin tamir ve onarım mekanizmalarını harekete geçirmek, cilt gençleştirme uygulamalarında ana dayanak noktasıdır. Cilt gençleştirme için birçok krem, serum, peeling, maske üretilmekte, ancak bunların hiçbiri hızlı ve etkili bir cilt hareketlenmesi sağlamamaktadır.

Bu hareketlenmeyi sağlamak için günümüzde Fraksiyonel lazer kullanılmaktadır. Fraksiyonel lazer, cildi uygun görülen yoğunlukta ve derinlikte, arada sağlam doku alanları bırakarak etkilemektedir. Bu kontrollü etki, etki dışı kalan sağlam dokuların cildi hızla yenilemesini sağlamakla beraber, yeni oluşan kollojen ve cilt hücreleriyle cilt gençleştirme sağlanmaktadır.

Uygulamada daha derine inildiği için kırışıklık tedavisinde daha fazla tercih edilmektedir. Göz çevresi ve göz kapaklarına uygulanabilmesi, dudak çevresinde “sigara kırışıklıkları” adı verilen kırışıklıklar üzerinde de oldukça etkilidir. Dermatoloji uzmanları, cilt gençleştirmede Karbondioksit Fraksiyonel lazer yöntemini sık tercih etmektedirler.

Fraksiyonel lazer kimlere uygulanmaz?

Fraksiyonel Lazer Kimlere Uygulanmaz? – Öncelikli olarak gebelik durumu söz konusu olan kişilere uygulanması çok doğru bulunmamaktadır. Son 3 ay içerisinde isotretinoin kullanımı söz konusu olmuş kişilere uygulanmaz. Deride aktif enfeksiyon ve iltihap (akne dahil) bulunanlara uygulanması söz konusu değildir.