Güneşten Oluşan Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

08.11.2022 0 Comments

Güneşten Oluşan Cilt Lekeleri Nasıl Geçer
– Güneşten gelen UV ışınları, cildin belirli bir bölgesinde daha fazla melanin üretimine sebep olarak o bölgede koyu lekeler oluşturur. Ciltte azalmış melanin üretimi söz konusu olduğunda, bu lekeler beyaz güneş lekeleri olarak da ortaya çıkabilir. Kozmetik açıdan istenmeyen güneş lekeleri için ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız, öncelikle doğal güneş lekeleri tedavisi uygulayabilirsiniz.

 • Hemen her evde bulunan doğal malzemelerle basit bir uygulama yaparak ciltteki güneş lekelerine son verebilirsiniz.
 • Özellikle yüzdeki güneş lekeleri için etkili bitkiler ile kullanım yöntemlerine gelin, hep birlikte göz atalım.
 • Elma sirkesi: İçerisinde bulunan doğal asitler sayesinde cildin ölü hücrelerden arınmasına yardımcı olur.

Temiz bir pamuk yardımıyla doğrudan güneş lekesinin olduğu bölgeye uygulayabilirsiniz. Güneşe çıkmadığınız akşam saatlerinde düzenli olarak kullandığınızda güneş lekelerinin azaldığını göreceksiniz. ● Lavanta: Pek çok cilt sorununda etkili bir bitkidir.1 litre suya 1 çorba kaşığı kurutulmuş lavanta atıp kaynatın, 10 dakika demlenmeye bırakın ve pamuk yardımıyla güneş lekesine uygulayın.15 gün süreyle uyguladıktan sonra 15 gün ara verip devam edin.

 • Lavantayı aktarlarda kolaylıkla bulabilirsiniz.
 • Limon: Antiseptik özelliğiyle cildi lekelerden ve ölü hücrelerden arındırır.
 • Temiz bir pamuğa bol bol limon suyu sürüp güneş lekesine uygulayarak 20-25 dakika bekleyin.
 • Ardından bol su ile durulayın.
 • Aşıntı ya da kızarıklıklara maruz kalmamak için limon suyu uyguladığınızda güneşe çıkmayın.

● Aloe Vera: Güneş lekelerini gidermede en başarılı bitkilerden biridir. Evinizde yetiştirebileceğiniz Aloe Vera’nın yaprağını ortadan kestikten sonra elde edeceğiniz jeli güneş lekesine doğrudan uygulayarak hem bu sorundan kurtulabilir hem de parlak ve sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz.

● Süt: İçerisindeki laktik asit cilt rengini açar ve hücreleri yeniler. Bol miktarda sütü pamukla güneş lekelerinin olduğu bölgelere iyice yedirip 15 dakika bekledikten sonra durulayın. ● Patates: Doğal peeling bitkisi sayılan patates, cildi ölü hücrelerden etkili bir şekilde arındırır ve güneş lekelerinin rengini açar.

Ayrıca nemlendirici işlevi görür. Kestiğiniz bir dilim patatesi güneş lekesinin üzerinde dairesel hareketlerle birkaç dakika uygulayın.15 dakika bekledikten sonra soğuk suyla durulayın. ● Yeşil çay: Az bilinen ama etkili yöntemlerden biridir. Antioksidan özelliğiyle cilt yüzeyinin iyileşmesine destek olur.

You might be interested:  Tüy Dökücü Krem Nasıl Kullanılır Sesu?

Contents

Güneş lekeleri en hızlı nasıl geçer?

Güneş lekeleri neden olur, ne iyi gelir? Güneş lekeleri nasıl geçer? Güneş lekelerini gidermek için evde ne yapılır? İşte, güneş lekelerine uygulayabileceğiniz doğal çözümler ve ev yapımı maske tarifi: Güneşten Oluşan Cilt Lekeleri Nasıl Geçer 09 Eylül 2021, 12:53 Güneşin altında uzun süre durmak ve korumalı güneş kremlerini kullanmamak, cilt üzerinde lekelenmelere yol açabilir. Çile benzeyen bu lekeler özellikle yaz aylarında görülür. Yanaklar, dudak üstü, boyun, kulak, alın gibi bölgelerde görülen güneş lekeleri, kahverengi lekeler şeklinde kendini gösterir.

Tıpta ‘melasma’ olarak bilinen bu durum, deriye renk veren melanin maddesinin aşırı üretilmesi sonucu ortaya çıkar. Düzenli olarak ve uzun süre güneşe maruz kalmak, bu lekeleri tetikleyen nedenlerin başındadır. Bunun dışında doğum kontrol hapları, hamilelik, tiroid ve yumurtalık fonksiyonlarında bozukluklar da güneş lekelenmelerine yol açabilir.

Peki, güneş lekeleri nasıl geçer? İşte, güneş lekelerine doğal yöntemler: Önemli Not: Cildinizde sık sık tekrar eden ve geçmek bilmeyen lekelerle karşılaşıyorsanız, en kısa sürede dermatoloji uzmanına danışın. Güneş Lekelerine Ne İyi Gelir? Güneş lekelerini çıkartmak için piyasada bulunan kozmetik ürünleri kullanmak istemiyorsanız, evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemleri deneyebilirsiniz.

Limon Suyu

Güneş lekelerine karşı en etkili yöntemlerin başında limon gelir.

Güneşten sonra oluşan kahverengi lekeler nasıl geçer?

Limon suyu – Güneşten Oluşan Cilt Lekeleri Nasıl Geçer Güneş lekelerine karşı en etkili malzemelerden biri limon suyu. İçerdiği asit sayesinde ölü derilerden kurtulmanızı sağlarken ciltteki koyu bölgelerin renginin açılmasına da yardımcı olur. Bunun için limon suyunu güneş lekelerinin bulunduğu bölgelere sürüp 20 dakika boyunca bekletip ardından bu bölgeyi yıkayın.

You might be interested:  Nadixa 1 Krem Ne Işe Yarar?

Yüzde oluşan güneş lekeleri geçer mi?

Güneş lekesi nasıl geçer? – Güneş lekelerinden kurtulmak için öncelikle düzenli güneş koruyucu kullanımını alışkanlık haline getirmek gerekmektedir. Güneş lekesi kendiliğinden geçmez. Güneş lekesi tedavisi için geceleri düzenli olarak leke açıcı serum ve kremler kullanılmalıdır.

Yüzdeki güneş lekelerinden nasıl kurtulurum?

Kil Maskesi – Bir yemek kaşığı kafur yağı, iki yemek kaşığı rendelenmiş maydanoz, iki yemek kaşığı rendelenmiş salatalık, bir çorba kaşığı rendelenmiş soğan ve bir çorba kaşığı kil. Tüm malzemeleri katıp iyice karıştırdıktan sonra lekelerin bulunduğu bölgeye sürün.15 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Maskeyi haftada iki kez, bir ay boyunca tekrarlamalısınız.

Yüzdeki kahverengi lekeler kendiliğinden geçer mi?

Ciltteki koyulukların sağlık açısından çoğu zaman bir risk oluşturmadığını belirten Dr. Metehan Özgür, önemli uyarılarda bulundu. Özgür, evde uygulanan yöntemlerle ilgili de bilgiler verdi. – Güneşten Oluşan Cilt Lekeleri Nasıl Geçer Medikal Estetik Hekimi Dr. Metehan Özgür, cilt lekelerinin, cildin bazı alanlarında normalden daha fazla melanin üretilmesi sonucu oluştuğunu belirterek, “Melanin gözlere, cilde ve saça renk veren pigmenttir. Ciltteki koyu alanlar sağlık açısından çoğu zaman bir risk oluşturmasa da kozmetik nedenlerden dolayı can sıkan bir duruma dönüşebiliyor.

 • Birçok sebebi olmakla beraber en sık iki sebep güneş ışınları ve yaşlanmalarıdır” dedi.
 • Lekelerin renkleri açık kahverengiden çok koyu kahverengi hatta siyaha kadar değişebileceğini ifade eden Dr.
 • Özgür, “Bu renk tonları, kişinin cilt tonuna bağlıdır ve ağrısızdırlar.
 • Cilt lekeleri aynı zamanda değişik boyutlarda olabilirler ve vücudun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkabilirler ama çoğu zaman da bu bölgeler güneşe maruz kalan alanlardır.

Cilt lekelerinin en sık bulunduğu alanlar elin arkası, yüz, sırt ve omuzlardır. Daha koyu tene sahip bireylerde leke de daha koyudur. Normal zamana bırakıldığında oluşan en küçük lekenin kendiliğinden geçme süresi yaklaşık 12 aydır ve çok yavaş solar” diye konuştu.

Dr. Metehan Özgür, kendiliğinden geçmeyen lekelerin kişiler için oldukça can sıkıcı olduğunu, ancak bu lekelerden kurtulmanın yollarının bulunduğunu belirterek, lekelerden kurtulmak için uygulanabilecek tedavi seçenekleri şöyle aktardı: ” Thulium Lazer tedavileri: Güneş lekelerinin, çillerin, doğum lekelerinin ve ciltteki izlerin Thulium Leke Lazeri tedavisi mümkündür.

Thulium Lazer ile yapılan işlemde diğer lazer sistemleri ile yapılan uygulamalardan farklı olarak ciltteki lekeler parçalanmaktansa, ciltte oluşturulan kontrollü ufak zedelenmeler ile kişinin vücudundaki ‘makrofaj’ denilen iyileştirici hücreler sorunlu bölgeye çekilir.

 1. Böylece cildin kendi kendini yenilemesi sağlanır.
 2. Mezoterapi: Mezoterapi, kabaca doğal bitki özleri, homeopatik ajanlar, ilaçlar, vitaminleri diğer biyoaktif maddeler içeren karışımları çok sayıda iğne deliğinden özel bir teknikle değişik konsantrasyonlarda cilt ve ciltaltına zerk etmedir.
 3. Leke tedavilerinde mezoterapinin büyük faydasını görmekteyiz.
You might be interested:  Bebek Cilt Kuruluğuna Ne Iyi Gelir?

Kriyoterapi: Kriyoterapi ciltte yama şeklindeki koyu, lekeli bölgelere sıvı nitrojen uygulayıp dondurarak kontrollü bir hasarlama yöntemidir. Evde uygulanabilecek yöntemler: Medikal estetik tedavilerin dışında evde de uygulanabilecek yöntemler mevcuttur.

Yüzdeki güneş lekelerinden nasıl kurtulurum?

Kil Maskesi – Bir yemek kaşığı kafur yağı, iki yemek kaşığı rendelenmiş maydanoz, iki yemek kaşığı rendelenmiş salatalık, bir çorba kaşığı rendelenmiş soğan ve bir çorba kaşığı kil. Tüm malzemeleri katıp iyice karıştırdıktan sonra lekelerin bulunduğu bölgeye sürün.15 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Maskeyi haftada iki kez, bir ay boyunca tekrarlamalısınız.