Güneşten Yanan Yüze Hangi Krem Iyi Gelir?

04.12.2022 0 Comments

Güneşten Yanan Yüze Hangi Krem Iyi Gelir
GÜNEŞ YANIĞINA NE İYİ GELİR? – Yaz sıcaklarında hemen hemen hepimizin başıne gelebilecek olan güneş yanıklarını evde doğal yöntemlerle tedavi etmek mümkün. Güneşin cildinize verdiği hasar büyük değilse ve bahsedeceğimiz yöntemlere karşı herhangi alerjiniz yoksa bu tavsiyeleri uygulayabilirsiniz. İşte güneş yanığına iyi gelen yöntemler.

SOĞUK SU

Doktor Alan Greene, güneş yanığı ile uğraşırken ilk adımın cildi soğutmak olduğunu söylüyor. Ilık (ama çok soğuk olmayan) bir banyo veya duş işe yarayabilir. Suyun altındayken cildinizi ovalamamaya veya banyo yağları, sabun veya köpük banyosu gibi ürünler kullanmamaya dikkat etmeniz gerekiyor.

SOĞUK KOMPRES

Isıyı, ağrıyı ve şişmeyi azaltmak için soğuk kompres de deneyebilirsiniz. Bir buz paketini veya bir torba donmuş sebzeyi yumuşak bir havluya sarın ve yanığa uygulayın. Daha fazla hasara neden olabilmesi ihtimaliyle asla doğrudan cilde buz koymayın. Soğuk kompresi gün boyunca 10-15 dakikalık aralıklarla kullanın.

NEMLENDİRİCİ KULLANIN

Dr. Greene, cildiniz soğuduktan sonra kuruluğa karşı harekete geçmenin zamanı geldiğini söylüyor. Özellikle E vitamini veya aloe içeren yatıştırıcı, alkolsüz bir nemlendirici kullanmanızı öneriliyor. Cildin nemini korumak için nemlendiriciyi gün boyunca uygulayın. Güneş yanığı özellikle ağrılıysa hidrokortizon kremleri de yardımcı olabilir.

ALOE VERA

Aloe vera güneş yanığı için en iyi ilaçlardan biridir. Bu kaktüs bitkisinin içindeki jel, rahatsızlığı gidermeye yardımcı olur, iyileşmeyi hızlandırır ve cildi nemlendirir. Bir bitki yaprağını ayırın ve özü doğrudan cilde uygulayın ya da yerel eczanenizden saf aloe vera jeli de alabilirsiniz.

BAL

Bal, Eski Mısır’dan bu yana topikal bir yanık merhemi olarak kullanılıyor.

Contents

You might be interested:  Tırnak Mantarına Hangi Krem Iyi Gelir?

Güneşte yanmış yüze ne iyi gelir?

D vitamini için en iyi kaynak olan güneş, yaz mevsimlerinde yeryüzüne daha dik gelen ultraviyole (UV) ışınların olumsuz etkileri, bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Özellikle Temmuz ve ağustos aylarında ışınların daha dik geldiği öğle saatlerinde uzun süre güneş altında kalmak, özellikle açık tenli insanlarda ciltte alerji, kalıcı leke ve izlere, birinci hatta ikinci derece yanıklara neden olabilmektedir.

Uzmanlar güneşin altında 30 dakikanın üzerindeki sürelerde kalındığında güneş kremleri ve güneş gözlükleri kullanmak gerektiği konusunda uyarıyor. GÜNEŞ YANIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR? Güneş yanığının tipik bir belirtisi, genellikle her hareketle acı veren, kızarmış bir cilttir. Ek olarak cilt hafifçe şiş ve kaşıntılı da olabilir.

Ciddi yanıklarda ciltte içi sıvı dolu kabarcıklar da bulunabilir. Şiddetli ağrı veya kabarma varsa, doktora başvurmak gerekir. Güneşten Yanan Yüze Hangi Krem Iyi Gelir GÜNEŞ YANIĞINA NE İYİ GELİR? Güneş yanığı durumunda, cildin yeterince soğutulması önemlidir. Cilde soğuk tatbiki, acıyı hafifletir ve iltihabı önler. Bununla birlikte, buz küpleri gibi aşırı soğuk maddeler tedavi için uygun değildir. Soğuk suya batırılmış havlu kullanmak yeterli olacaktır.

Soğuk kompres uygulamasına en az yarım saat ve mümkünse yanık bölgedeki ağrı kesilinceye dek devam edilmelidir. Ek olarak bol sıvı alımı önemlidir; çünkü güneş yanığı nedeniyle ciltten fazla miktarda sıvı kaybı olur. GÜNEŞ YANIĞINA YOĞURT SÜRMEYİN Güneş yanığı için evde popüler olarak uygulanan yanık cilde yoğurt soğuk sürülmesi, soğuk olduğundan sadece acıyı hafifletebilir,fakat ciltte yanık nedeniyle oluşan iltihabi durumu iyileştirici bir etkisi yoktur.

Süt ürünlerindeki bakteriler enfeksiyonları tetikleyebildiğinden, yoğurt, peynir gibi besinleri cilde sürmekten kaçınmak gerekir. Cilde diş macunu sürmek de faydadan çok zarar getirecek bir uygulama olduğundan, asla yapılmaması gereken bir uygulamadır. Güneşten Yanan Yüze Hangi Krem Iyi Gelir GÜNEŞ KREMİ SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER • Hem UVA hem de UVB dalgalarına karşı geniş etkili koruyucu kremlerin olması çok önemlidir. Sadece UVB’yi bloke eden koruyucu kremler deride güneş yanığını engelledikleri için güneşte uzun süre kalınmasına olanak sağlayacak ve zararlı UVA ışınlarından da korumadıkları için faydadan çok zarar verecektir.

• Koruma faktörü en az 30 (SPF 30) olan bir ürün seçilmelidir. • Cildi yağlı olanlar jel veya yağsız ve su bazlı ürünleri, cildi kuru olanlar krem bazlı ürünleri seçebilir. Vücut korumasında ise sprey ürünlerin kullanımı daha pratik olabilir. Suya dayanıklı ürünler, terleyince ve suda etkinliklerini daha uzun süre devam ettirebilir.

• Koruyucu kremin güneşe çıkmadan 15-30 dakika önce uygulanması gerekir.

You might be interested:  Farmasi Foami Krem Temizleyici Ne Işe Yarar?

Güneş yanığına en iyi krem hangisi?

Silverdin krem, hem güneş kaynaklı yanıklarda hem de diğer yanık tedavilerinde kullanılıyor. Yanan bölgeye Silverdin uygulayarak iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Stilex; bölgesel uyuşma özelliği sayesinde acıyı hafifleten ve kaşıntı, böcek ısırması gibi problemlerde kullanılan bir jel.

Güneş yanığına nemlendirici krem iyi gelir mi?

Kabarcıklar kalmamış ve güneş yanığının kızarıklığı hafiflemişse nemlendirici kremler sürülebilir. Yanığı takip eden 15-20 gün boyunca soyulmayı ve tahrişi önlemek için etkilenen bölgelere nötr nemlendirici kremler sürmeye devam edilmelidir.

Yüzdeki güneş yanığı ne zaman geçer?

Hafif güneş yanıkları, ortalama 3 ila 5 gün içerisinde iyileşmektedir. İlk birkaç gün ağrılı olan hafif güneş yanıklarının acısı son günlerde cilt yenilendikçe iyiden iyiye hafifler ve tamamen ortadan kalkar. Orta şiddette güneş yanıklarının iyileşmesi ise genellikle bir hafta sürer.

Nivea krem güneş yanığına iyi gelir mi?

NIVEA ‘nın güneş yanıklarına karşı etkin koruma sağlayan ürünlerini kullanarak cildinizi UV ışınlardan kolayca koruyabilirsiniz. NIVEA Sun 50 Faktör Güneş Kremi, sunduğu yüksek etkili UV koruması ile her mevsim cildinizi korumanıza yardımcı olur.

Güneş yanığına vazelin sürülür mu?

Güneş yanıkları için vazelin ve zeytinyağını karıştırmanız yaranın kısa sürede iyileşmesini sağlayacaktır.

Deniz kararması kaç günde geçer?

Genel olarak güneş yanığı; 5 ile 15 gün arasında azalarak geçer. Bazı vaziyetlerde daha uzun süreli olabilmektedir. Uygulanacak olan doğal tedavi alternatifleriyle beraber güneş yanığı, bu sürelerden daha az sürede geçer.