Hamilelikte Oluşan Cilt Lekelerine Ne Iyi Gelir?

02.11.2022 0 Comments

Hamilelikte Oluşan Cilt Lekelerine Ne Iyi Gelir
Hamilelikte Güneş Lekesi Nasıl Geçer? – Hamilelikte oluşan karakteristik güneş lekeleri, genellikle hamileliğin sonlanmasını takiben bir sene içerisinde kendiliğinden kaybolur. Lekelerin kalıcı olması halinde ışık dolgu, PRP tedavisi, kimyasal peeling, lazer tedavisi gibi yöntemler uygulanabilir.

  • Estetik açıdan kadınları oldukça rahatsız eden bu durum için dermatoloğa gidilmelidir.
  • Dermatolog, lekelerin boyutu ve kalıcılık durumuna göre bir tedavi yöntemi uygular.
  • Öncelikli olarak lekelerin giderilmesine yönelik dermatolojik kremler uygulanabilir.
  • Rem tedavisine yanıt alınamadığında kimyasal peeling ya da lazer tedavisine geçilebilir.

Güneş lekesi için en etkili tedavi yöntemlerinden biri lazer uygulamasıdır. Güneş lekesinin bulunduğu bölgeye lazer ışınları uygulanır ve bu bölgede birikim yapan melanin pigmenti dağıtılır. Sadece pigmentin yoğun olduğu bölgeyi etkileyen ışın, diğer bölgelere zarar vermez.

Doğum lekeleri nasıl geçer?

Gelişen teknoloji ile birlikte vücuttaki doğum lekeleri, sonradan oluşabilen cilt lekeleri, çiller, akne izleri, güneş lekeleri silinebiliyor. Doğum lekeleri tedavisi nasıl yapılır? Doğum lekeleri lazer tedavileri ile giderilebilir. Tedavi prensibi lekeyi oluşturan damarların içinden geçen kan hücrelerinin, lazer ışığı ile yakalanmasıdır.

Böylece damar içinde ısı etkisiyle damar zedelenir. Bir süre sonra damar kaybolur ve böylece her seansta leke solmaya başlar. Lazer tedavilerinin özelliği, hedef hücreleri etkilerken diğer hücreleri etkilememesidir. Böylece lazerler büyük olasılıkla izsiz tedavi gerçekleştirilebilme imkanı yaratmaktadırlar.

Doğum lekelerine doğal çözüm Malzemeler Limon ( yarım ) Şeker ( 1 çay kaşığı ) Hazırlanışı Yarım limonu bir fincan içerisine sıkın ve içerisine 1 çay kaşığı şeker atın. Daha sonra bitkisel karışımı karıştırın ve leke olan bölgeye uygulayın. Bu karışım cildinize peeling etkisi yapacak ve lekeyi soyarak çıkartacaktır.

You might be interested:  Krem Rengi Koltuğa Hangi Renk Perde?

Hamilelikte hangi yiyecekler bebekte leke yapar?

Bebeklerin cildinde gördüğümüz, genelde doğar doğmaz, kimi zaman da sonradan ortaya çıkan lekelere doğum lekesi deniyor. Hastalık sınıflandırması yapılsa da kanser gibi riskler içermeyen doğum lekelerinin neden oluştuğuna dair ortaya atılan farklı görüşler var. HAMİLELİKTE YENİLEN BAZI YİYECEKLER Toplum arasında en yaygın düşünce hamilelikte ciğer yendiği zaman bebeğin cildinde leke oluşacağıdır. Bu düşüncenin de bilimsel bir yanı yoktur. Ayrıca hamilelikte gül koklayıp, vücudun herhangi bir yerini kaşıdığı takdirde bebeğin o bölgesinde leke oluşacağı inancı da vardır. Bu da tamamen bilimsel olmayan bir durumdur. PİGMENTLERİN BAZI NOKTALARDA ODAKLANMASI Pigmentler cilde rengini verir. Bu pigmentlerin bozulması ile ciltte lekeler oluşabilir. Bu lekeler kahverengi olur. Bu lekelerin takibi önemlidir.6’dan fazla olması halinde mutlaka doktora başvurmak gerekir. Lekelerin takibi mutlaka yapılmalıdır. HAMİLELİK ESNASINDA YAŞANAN ENFEKSİYONLAR Az da olsa hamilelikte yaşanan enfeksiyonlar bebekte oluşacak cilt lekelerine sebep olabilmektedir. ANNE KARNINDA İKEN ALINAN RADYASYON Hamilelikte alınan radyasyon bebeklerde cilt lekelerine sebep olabilir.

Kahverengi doğum lekesi geçer mi?

Cafe Au Lait Macule, Sütlü Kahverengi Leke – Selim karakterli, açık kahverengi renkli ve erken çocukluk döneminden itibaren bulunan lekelerdir. Cafe au lait macule ( CALM) yani kahverengi doğum lekesi tek veya çok sayıda olabilir. Gelişme çağında çocukla birlikte büyüyebilir. Toplumda %10-20 oranında görülebilir.

Genellikle selim bir durumdur. Çok sayıda kahverengi doğum lekesi nerofibromatosis ve tuberous sclerosis gibi hastalıklarla birliktelik gösterebilir. Net sınırlı, açık veya koyu kahverengi renkte, vücudun her yerinde olabilen birkaç mm ile 20 cm üzerinde olabilen lekelerdir. Kahverengi doğum lekesi tedavi gerektiren bir hastalık değildir.

Kozmetik nedenlerle tedavi yapılmaktadır. Vücutta çok sayıda kahverengi doğum lekesi var ise nerofibromatosis ve tuberous sclerosis gibi hastalıkları araştırılmasını gerektirir.

You might be interested:  C Vitamini Krem Ne Işe Yarar?

Gebelik maskesi nasıl geçer?

Gebelik maskesi kalıcı mıdır? – Gebelik maskelerinin çoğunluğu kalıcı değildir ve doğumdan sonra birkaç ay içinde, nadiren ise bir yıl içinde yavaş yavaş azalarak kendiliğinden geriler. Ancak nadiren de olsa bazı kadınlarda tam olarak hepsinin silinmediği de görülebilir, normale dönüş olmayabilir.

Hamilelikte kararma neden olur?

1-Yüzdeki pigment değişiklikleri Gebelikte hormonların etkisi ile melanositlerden aşırı sentezlenen melanin pigmenti nedeniyle cilt renginde koyulaşmalar meydana geliyor. Çoğunlukla yüzde görülen lekeler, gebeliğin 4. veya 5. ayına doğru, düzensiz ve renkli lekeler şeklinde ortaya çıkıyor.

  • Gebelelik maskesi’ olarak anılan bu lekeler genelde alın, yanaklar ve dudak üzerinde yoğunlaşıyor.
  • Bu problemler doğumdan sonra kendiliğinden kaybolsa da bazıları kalıcı da olabiliyor.
  • Neler yapılabilir? Daha az oluşması için her şeyden önce cildin temiz tutulması elzem.
  • Günlük hayatta hava kirliliği, stres, makyaj artıkları gibi etkenlerden dolayı meydana gelen kirlilikten kurtulmak adına günlük cilt temizliğinin ihmal edilmemesi şart.

Ayrıca yaz kış fark etmeksizin mutlaka güneşten korunmak gerekiyor çünkü güneş, içinde barındırdığı UVA ve UVB ışınlarından dolayı, lekelerin artmasında çok önemli bir faktör. Gebelik dolayısıyla kimyasal içermeyen fiziksel koruyuculu güneş kremlerinin tercih edilmesi öneriliyor.

Oluşan güneş lekelerinin tedavisinde ise leke açıcı kremler, karbonpeeling, kimyasal peeling, thulium Lazer, PRP (plazma tedavisi) ve mezoterapi gibi farklı yöntemler kullanılıyor.2- Çatlaklar Gebelik döneminde en fazla karşılaşılan problemden biri olan çatlaklar, alt derinin esnekliğini ve hormonal dengesini kaybetmesiyle ortaya çıkıyor.

Çatlakların oluşmaması için cildin nemli tutulması, ılık su ile duş sonrası nemlendirilmesi, çatlak önleyici krem ve jellerin kullanılması ve toplamda 16 kg’dan fazla kilo alınmaması öneriliyor. Neler yapılabilir? Önce kırmızı, daha sonra sedefimsi bir renk alan cilt çatlakları için ne kadar erken önlem alınırsa, o derece iyi sonuçlar elde ediliyor. Hamilelikte Oluşan Cilt Lekelerine Ne Iyi Gelir 3- Sivilceler (akne) Gebelikte akne, sıklıkla karşılaşılan ve can sıkıcı bir durum. Hormonların etkisi ve beslenme alışkanlıklarındaki değişim akneyi artırıyor. Akneler en sık yüz bölgesi olmak üzere sırt ve saçlı deride gözlemlenebiliyor. Gebelik süresince bazı sivilce karşıtı ilaçlar (antibiyotik ve yüksek doz A vitaminleri)kullanılamıyor.

You might be interested:  Dermapen Işleminden Sonra Hangi Krem Kullanılır?

Yüzdeki lekeler nasıl geçer?

Bu doğal maske için gereken malzemeler yoğurt ve karbonattır.1 çay kaşığı kadar karbonat ve 1 çorba kaşığı yoğurdu karıştırmalısınız. Sonrasında yüzünüzdeki lekeli bölgelere uygulayıp 15 dakika kadar beklemelisiniz. Yeterince bekledikten sonra ılık bir su yardımıyla bu karışımı sürdüğünüz yeri durulayabilirsiniz.