Kantaron Yağı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

18.11.2022 0 Comments

Kantaron Yağı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır
Kantaron yağı nasıl kullanılır? –

Eğer kantaron yağını cilt beyazlatmak için kullanmak istiyorsanız önce uygulayacağınız bölgeyi güzelce yıkayıp durulayın. Temiz cildinize bir pamuk yardımıyla kantaron yağını uygulayın. Uygulama sırasında cildinize masaj yaparak hem kan dolaşımınızı hızlandırın hem de yağın yayılmasına yardım edin. Bu işlemi yatmadan önce temiz cildinize uygulayın ve durulamadan yatın. Sabah uyandığınızda ılık suyla cildinizde kalanları temizleyin. Kantaron yağını düzenli olarak kullanmaya devam ettiğinizde yaklaşık 1 ay sonra cilt renginizin açılmaya başladığını görebilirsiniz.

Eğer sivilceler, siyah noktalar için kullanmak istiyorsanız yine yukarıdaki adımları takip edebilirsiniz. Önemli Not: Sarı kantaron bitkisinin cildinizde herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmadığından emin olun. Bunun için kolunuzun iç bölgesine küçük bir miktar uygulayıp bir süre bekleyin.

 • Izarıklık, karıncalanma, kaşıntı gibi durumlarla karşılaşıyorsanız asla kullanmayın.
 • Ayrıca cildiniz, saçınız, vücudunuz için kullanabileceğiniz birbirinden farklı birçok doğal yağ dahavar.
 • En çok kullanılanlarının ise; hindistancevizi yağı, kakao yağı, argan yağı ve aloe vera yağı olduğunu söyleyebiliriz.

Tabii herkesin cildinin farklı olduğunu ve her bakım rutininin herkes için ayrı sonuçlar doğurduğunu da unutmayın. Size iyi gelen bir uygulama başkası için iyi olmayabilir. Cilt beyazlatma konusunda zerdeçal maskesi de giderek daha popüler hale geliyor.

Kantaron yağı direk yüze sürülür mü?

Kantaron yağı faydaları, kantaron yağı cilde nasıl uygulanır? Bilinen en eski tedavi materyali olan bitkiler, günümüzde bilimin de bir konusu olarak hem modern hem de geleneksel tıptaki önemli yerini koruyor. Bugün bilimsel olarak laboratuvar ortamında geliştirilen ve kullanıma sunulan ilaçların neredeyse tamamında, doğadan ilham alındığını biliyoruz.

 • Binlerce ilacın etken maddesi, bitkilerden elde ediliyor.
 • Peki Kantaron yağının faydaları nelerdir ve cilde nasıl uygulanır? Kantaron otu, çağlar boyu geleneksel tıpta en sık faydalanılan bitkilerin ilk sıralarında yer alıyor.
 • Sıcak ve ılıman iklimlerde yetişen kantaron otunun dünya üzerinde bilinen tür sayısı 400ʼden fazla.

Türkiye topraklarında 43 tanesi endemik olmak üzere, mayasıl otu, püren, binbirdelik otu, kepir otu, kılıç otu, kuzu kıran, sarı kantaron, kanat otu, yara otu gibi isimlerle bilinen 89 türü yetişir. Kantaron bitkisinden değişik yöntemlerle elde edilen ve çeşitli formlarda hazırlanan ürünler, başta sinirleri yatıştırmak için olmak üzere çok geniş bir kullanım alanına sahiptir.

 • Biz de gerek kantaron yağı hakkında bilgi sahibi olmak gerekse de cildine bakım yapmak isteyenler için kantaron yağı ile ilgili faydaları nelerdir, nasıl kullanılır, ne işe yarar gibi bilgileri derledik.
 • ANTARON YAĞI FAYDALARI? Kantaron yağı, bitkinin çiçekli dallarının uç kısımlarına yakın yerlerinden toplanan çiçeklerin, taze olarak ya da kurutulduktan sonra, zeytinyağı dolu cam kavanozlarda ve güneş gören bir yerde dinlendirilmesiyle elde edilir.
You might be interested:  Fucidin Topikal Antibiyotik Krem Ne Işe Yarar?

Bitkinin bileşiminde bulunan naftodiantronlar kantaron yağına kırmızı rengini verir. Bu yağ Anadoluʼda yaygın olarak, yaraların iz bırakmadan iyileşmesi için sürülerek ve mide yaralarını iyileştirmek için içilerek tüketilir. Bitkinin etken maddelerini cilde taşıma görevini yerine getirecek olan yağ tercihi, karışımın etkisini belirleyen önemli bir faktördür.

 • Ciltle ilgili kullanımlarda zeytinyağı yerine cildi besleyici özelliği olan lavanta, papatya, biberiye gibi başka uçucu yağlar da kullanılabilir.
 • Antaron Yağı ile Cilt Beyazlatma Kantaron yağının düzenli kullanımla ciltteki renk farklılıklarını dengelediği bilinir.
 • Cildin rengini açmaz ama deri hücrelerinin onarımını yaparak, kırışıklıkları azaltarak, cildin daha sağlıklı ve ışıltılı bir görünüm almasını sağlayarak bu izlenimi yaratır.

Öte yandan ışıkla tepkimeye giren etken maddeler, kantaron yağının aşırı kullanımına ya da aşırı güneş ışığına maruz kalındığı hallerde ciltte koyu lekelere sebep olabilir. Kantaron Yağı Göz Altına Sürülür mü? Göz altlarındaki deri, yüzün diğer yerlerine nazaran daha ince bir yapıya sahiptir.

Kantaron yağı yüze nasil uygulanir?

Kantaron yağı ile cilt beyazlatma yöntemi nasıl uygulanır? – Kantaron yağı ile cilt beyazlatma nasıl olur, önce bunu öğrenerek başlayalım. Ve hemen ardından cildinizde nasıl etkiler görebileceksiniz bunu keşfedelim. Kantaron yağı ile cilt beyazlatma yöntemini uygulamak için şu adımları izlemeniz yeterli: Evde kendi kantaron yağınızı hazırlayacaksanız kantaron bitkisinin çiçeklerini ayıklayıp duru suyla yıkayarak güzelce tozdan, kirden arındırın ve kurulayın.

Ardından hava almayacak şekilde kapatılabilen cam bir kavanoza çiçekleri yerleştirip üzerini geçecek kadar bolca zeytinyağı ilave edin. Bu şekilde yaklaşık 45-50 gün bekletin. Bu süre içinde her gün en az 1 kez kavanozu çalkalamayı unutmayın. Rengi koyulaşmaya başlayan kantaron yağını bu sürenin sonunda kullanmaya başlayabilirsiniz.

Evde hazırladığınız ya da hazır olarak aldığınız kantaron yağını cilt beyazlatmak için kullanmak için önce uygulayacağınız bölgeyi güzelce yıkayıp durulayın. Temiz cildinize bir pamuk yardımıyla kantaron yağını uygulayın. Uygulama sırasında cildinizi hafifçe ovun ki yağ her yere güzelce yayılsın.

You might be interested:  Aldara Krem Ne Kadar Zamanda Etkisini Gösterir?

Kantaron yağı ile cilt bakımı nasıl yapılır?

Kantaron yağının cilde faydaları – Kantaron yağının en önemli faydalarından bir tanesi, cilt sağlığını koruma üzerindeki etkileridir. Kantaron bitkisinden elde edilen yağlar, hücre yenilenmesini destekler ve hızlandırır. Herhangi bir karışım hazırlanmasını gerektirmeden doğrudan cilt üzerine uygulanabilen kantaron yağı yaşlanma belirtilerini geciktirmeye, kırışıklıkları önlemeye ve cildin elastikiyetini arttırmaya yardımcı olur.

Cildin olması gereken nem dengesine sahip olmasını sağlarken daha pürüzsüz ve canlı bir görünüm elde edilmesine katkıda bulunur. Kantaron yağının cilt üzerindeki önemli etkilerinden bir diğeri ise lekeleri ortadan kaldırmasıdır. Bu etki sayesinde düzenli olarak kantaron yağı kullanımı ile birlikte yüzde veya vücutta yer alan yara, yanık ve sivilce izleri giderilebilir.

Yaşlılık, hamilelik, güneşe maruz kalma gibi nedenlerle cilt renginin bölgesel olarak farklılaştığı veya lekelendiği yerlerde düzenli olarak kantaron yağı uygulaması ile cilt tonu eşitlenerek daha hoş bir görünüm elde edilebilir. Kantaron yağının cilde olan olumlu etkilerinden faydalanabilmek için yağı direkt olarak cildinize uyguladıktan sonra cildinizin emmesini bekleyebilirsiniz.

Kantaron yağı yüzde kaç saat bekletilir?

Kantaron yağını yüzünüzde 1 saat beklettikten sonra durulayabilir ya da gece boyu yüzünüzde bırakabilirsiniz.

Kantaron yağı yüze ne zaman sürülür?

Cilt sağlığı hem kadınlar hem de erkekler için çok önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden kimyasal kozmetik ürünlerini kullanmak istemeyen kişiler doğal bitkilerden elde edilen faydaları tercih etmektedir. Bu bitkilerin başında ise faydaları ile geçmişten günümüze kullanımı devam eden sarı kantaron gelir. – Kantaron Yağı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır Sarı kantaron yağının cilde faydaları Sarı kantaron bitkisi cilt sağlığı için pek çok fayda sağlar. Ilıman ve tropik topraklarda yetiştirilmesi uygun olan sarı kantaron bitkisi Türkiye’de de farklı isimler ile sıkça kullanılmaktadır. Sarı kantaron bitkisinin içeriğindeki bileşenler sağlık için de oldukça faydalıdır.

Sarı kantaron yağının cildi iyileştirme özelliği bulunmaktadır. Özellikle yara ve kesiklerde, ciltte meydana gelen yanmalarda sarı kantaron yağı ile tedavi uygulanabilir. Sarı kantaron yağı kazaların ardından meydana gelen izlerin de giderilmesi için kullanılabilir. Sarı kantaron yağı kuru ciltlerde kullanılabilir. Böylelikle cildin kaybedilen nemini geri kazanmasında etkilidir. Cildi sıkılaştırmaya yardımcı olur. Cildi onarıcı özelliğe sahiptir. Cildi sıkılaştırır ve ince çizgilerin görünümlerinde azalma meydana gelmesini sağlar. Hem kadın hem de erkeklerin en çok uğraştığı cilt problemi olan siyah noktaların azalmasında yardımcı olur. Sivilcelerin iyileşmesinde ve izlerinin azalmasında etkilidir. Güneş yanıklarının tedavisinde sarı kantaron yağı kullanılabilir.

Kantaron Yağı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır Sarı Kantaron Yağı Cilde Zararları Sarı kantaron yağının fazla kullanımının sağlık üzerinde olumsuz etkiler ancak cilt üzerinde bilinen bir olumsuz etkisi bulunmaz. Çok hassas cilde sahipseniz doktorunuza başvurmadan kullanmanız önerilmektedir. Kantaron Yağı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır Sarı Kantaron Yağı Cilde Nasıl Kullanılır? Sarı kantaron yağının cilt sağlığı için kullanımı çok basittir. Direkt olarak cilt üzerinde kullanılabilir. Bunun için bir pamuk yardımı ile sorunlu olan bölgeye sarı kantaron yağını sürebilirsiniz. Pamuk yerine parmaklarınızla da bu uygulamayı yapabilirsiniz.

You might be interested:  Cilt Alerji Kaşıntısına Ne Iyi Gelir?

Kantaron yağı cilde haftada kaç kez sürülür?

Bu kantaron yağlarının ne kadar sıklıkla kullanılacağı önemlidir. Eğer hassas bir cilde sahipseniz kullanım sıklığını azaltmanız gerekmektedir. Bu nedenle her gün yüze kullanmak yerine haftada 1-2 gün yüze kullanmak yeterli olacaktır. Bunun haricinde gün aşırı kullanmayı da tercih edebilirsiniz.

Kantaron yağı cilt rengini açar mı?

Kantaron yağı nasıl kullanılır? –

Eğer kantaron yağını cilt beyazlatmak için kullanmak istiyorsanız önce uygulayacağınız bölgeyi güzelce yıkayıp durulayın. Temiz cildinize bir pamuk yardımıyla kantaron yağını uygulayın. Uygulama sırasında cildinize masaj yaparak hem kan dolaşımınızı hızlandırın hem de yağın yayılmasına yardım edin. Bu işlemi yatmadan önce temiz cildinize uygulayın ve durulamadan yatın. Sabah uyandığınızda ılık suyla cildinizde kalanları temizleyin. Kantaron yağını düzenli olarak kullanmaya devam ettiğinizde yaklaşık 1 ay sonra cilt renginizin açılmaya başladığını görebilirsiniz.

Eğer sivilceler, siyah noktalar için kullanmak istiyorsanız yine yukarıdaki adımları takip edebilirsiniz. Önemli Not: Sarı kantaron bitkisinin cildinizde herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmadığından emin olun. Bunun için kolunuzun iç bölgesine küçük bir miktar uygulayıp bir süre bekleyin.

Kızarıklık, karıncalanma, kaşıntı gibi durumlarla karşılaşıyorsanız asla kullanmayın. Ayrıca cildiniz, saçınız, vücudunuz için kullanabileceğiniz birbirinden farklı birçok doğal yağ dahavar. En çok kullanılanlarının ise; hindistancevizi yağı, kakao yağı, argan yağı ve aloe vera yağı olduğunu söyleyebiliriz.

Tabii herkesin cildinin farklı olduğunu ve her bakım rutininin herkes için ayrı sonuçlar doğurduğunu da unutmayın. Size iyi gelen bir uygulama başkası için iyi olmayabilir. Cilt beyazlatma konusunda zerdeçal maskesi de giderek daha popüler hale geliyor.

Kantaron yağı ciltteki lekelere iyi gelir mi?

Ciltteki yara ve yanık izlerinin giderilmesine, Kantaron yağı cilt kırışıklıklarının azalmasına, Ciltte bulunan lekelerin giderilmesine ve daha bir sürü şeye yardımcı olmaktadır.

Sarı kantaron yağı yüze sürülür mü?

Cilde uygulandığında, sarı kantaron yağı etkilenen bölgeye kan akışını artırarak yanıkları ve sıyrıkları tedavi eder. Kremlerin içindeyken mikroorganizmaları öldürerek açık yaraların temiz kalmasına yardımcı olur. Ayrıca hassas cildi yatıştırmaya yardımcı olduğu da bilinmektedir.