Kantaron Yağı Hangi Cilt Tipine Uygun?

10.11.2022 0 Comments

Kantaron Yağı Hangi Cilt Tipine Uygun
2. Akne izlerini iyileştirir – Kırmızı kantaron yağı akne, sivilce ve siyah nokta gibi izlere iyi gelir. Cilde daha pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Kırmızı kantaron yağı faydaları arasında leke giderici etkisi ön plana çıkıyor. Özellikle yağlı ve lekelenmeye eğilimli bir cildin varsa kırmızı kantaron yağını cilt bakım rutinine eklemelisin.

Kantaron yağı cilt tonunu eşitler mi?

Hamilelik, yaşlılık, güneşe maruz kalma gibi sebeplerden ortaya çıkan cilt rengi farklılıkları düzenli olarak kullanılan kantaron yağı uygulaması ile cilt tonunu eşitleme yardımcı olur.

Kantaron yağı ciltten temizlenmezse ne olur?

Tamamen bitkisel olan bu yağ, belirli sürede ciltten temizlenmezse cilde zarar verebilir. Yüzünüzde özellikle leke olan yerlere kantaron yağı sürdüğünüzde, lekenin üzerini ovarak yani yağı cilde yedirerek sürün. Bu işlemin ardından yağ cildinizde birkaç saat kaldıktan sonra cildinizi mutlaka yıkayın.

Kantaron yağı tüylenme yapar mı?

Kantaron yağı faydaları, kantaron yağı cilde nasıl uygulanır? Bilinen en eski tedavi materyali olan bitkiler, günümüzde bilimin de bir konusu olarak hem modern hem de geleneksel tıptaki önemli yerini koruyor. Bugün bilimsel olarak laboratuvar ortamında geliştirilen ve kullanıma sunulan ilaçların neredeyse tamamında, doğadan ilham alındığını biliyoruz.

Binlerce ilacın etken maddesi, bitkilerden elde ediliyor. Peki Kantaron yağının faydaları nelerdir ve cilde nasıl uygulanır? Kantaron otu, çağlar boyu geleneksel tıpta en sık faydalanılan bitkilerin ilk sıralarında yer alıyor. Sıcak ve ılıman iklimlerde yetişen kantaron otunun dünya üzerinde bilinen tür sayısı 400ʼden fazla.

Türkiye topraklarında 43 tanesi endemik olmak üzere, mayasıl otu, püren, binbirdelik otu, kepir otu, kılıç otu, kuzu kıran, sarı kantaron, kanat otu, yara otu gibi isimlerle bilinen 89 türü yetişir. Kantaron bitkisinden değişik yöntemlerle elde edilen ve çeşitli formlarda hazırlanan ürünler, başta sinirleri yatıştırmak için olmak üzere çok geniş bir kullanım alanına sahiptir.

 1. Biz de gerek kantaron yağı hakkında bilgi sahibi olmak gerekse de cildine bakım yapmak isteyenler için kantaron yağı ile ilgili faydaları nelerdir, nasıl kullanılır, ne işe yarar gibi bilgileri derledik.
 2. ANTARON YAĞI FAYDALARI? Kantaron yağı, bitkinin çiçekli dallarının uç kısımlarına yakın yerlerinden toplanan çiçeklerin, taze olarak ya da kurutulduktan sonra, zeytinyağı dolu cam kavanozlarda ve güneş gören bir yerde dinlendirilmesiyle elde edilir.

Bitkinin bileşiminde bulunan naftodiantronlar kantaron yağına kırmızı rengini verir. Bu yağ Anadoluʼda yaygın olarak, yaraların iz bırakmadan iyileşmesi için sürülerek ve mide yaralarını iyileştirmek için içilerek tüketilir. Bitkinin etken maddelerini cilde taşıma görevini yerine getirecek olan yağ tercihi, karışımın etkisini belirleyen önemli bir faktördür.

 1. Ciltle ilgili kullanımlarda zeytinyağı yerine cildi besleyici özelliği olan lavanta, papatya, biberiye gibi başka uçucu yağlar da kullanılabilir.
 2. Antaron Yağı ile Cilt Beyazlatma Kantaron yağının düzenli kullanımla ciltteki renk farklılıklarını dengelediği bilinir.
 3. Cildin rengini açmaz ama deri hücrelerinin onarımını yaparak, kırışıklıkları azaltarak, cildin daha sağlıklı ve ışıltılı bir görünüm almasını sağlayarak bu izlenimi yaratır.
You might be interested:  Sinoz Yüz Beyazlatıcı Krem Nasıl Kullanılır?

Öte yandan ışıkla tepkimeye giren etken maddeler, kantaron yağının aşırı kullanımına ya da aşırı güneş ışığına maruz kalındığı hallerde ciltte koyu lekelere sebep olabilir. Kantaron Yağı Göz Altına Sürülür mü? Göz altlarındaki deri, yüzün diğer yerlerine nazaran daha ince bir yapıya sahiptir.

Kantaron yağı sivilce yapar mı?

Kantaron yağı günümüzde sağlamış olduğu birçok farklı fayda ile beraber kullanılır. Aynı zamanda son dönemlerde sivilce üzerinde yarattığı etki merak edilen konulardan biridir. Peki, kantaron yağı sivilce yapar mı yoksa geçirir mi? Kantaron yağı sivilce için kullanılır mı tüm detayları ile derledik.

 1. Özellikle söz konusu cilt olduğu zaman kantaron yağı sağlamış olduğu birçok fayda üzerinden ön plana çıkmaktadır.
 2. Tabii yararları ile beraber aynı zamanda birtakım zararları olduğunu da söylemek mümkün.
 3. Bu konuda sivilce üzerinde yararları mı yoksa zararları mı olup olmadığı merak ediliyor.
 4. Antaron Yağı Sivilce Yapar mı Yoksa Geçirir mi? Son dönemlerin merak edilen konularından biri kantaron yağını sivilce yaptığı mı yoksa geçirdiği mi sorusudur.

Özellikle kantaron yağı ciltte yer alan lekelerin önemli oranda azalmasına fırsat vermektedir. Buna paralel olarak hem sivilce hem de sivilcelerin arkasından kalan lekeler önemli oranda ortadan kalkmaktadır. Hatta doğru ve düzenli kullanımı ile beraber ciddi anlamda sivilcelerin yok olduğunu söylemek mümkün.

Sadece sivilce değil aynı zamanda ciltte meydana gelen akne ve benzeri gibi problemlerin de önüne geçmektedir. Yani diğer bir ifade ile düzenli kullanılan kantaron yağı sivilceyi geçiren bir katkı sağlar. Kantaron Yağı Sivilce İçin Kullanılır mı? Kantaron yağı günümüzde birçok farklı faydası ile ön plana çıkıyor.

Özellikle bu faydaları cilt üzerinde önemli bir yer taşımaktadır. Bunlar içerisinde cilt üzerinden sağlamış olduğu sivilce problemini giderme durumu da öne çıkıyor. Düzenli ve dengeli bir şekilde kantaron yağının kullanımı sivilcenin ortadan kalkmasına sebebiyet vermektedir.

 1. Bununla beraber sivilceden sonra geriye kalan lekeleri de önemli oranda azaltıyor.
 2. Antaron Yağının Faydaları Sivilce ve akne problemlerini gidermesi ile beraber, kantaron yağı aynı zamanda birçok farklı fayda sunuyor.
 3. Özellikle çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelen ciltteki kızarıklıkların önüne geçmektedir.

Aynı zamanda güneş yanıkları ile birlikte bu yanıkların arkasından kalan iz ve lekeleri de ortadan kaldırıyor. Bu gibi nedenlerden dolayı Kantaron yağını düzenli şekilde kullanmak oldukça etkilidir. Tabii diğer kaynaklarda olduğu gibi kantaron yağını da dengeli şekilde kullanmak önemli bir potansiyel teşkil ediyor.

Kantaron yağı leke açar mı?

Kantaron yağının cilde faydaları – Kantaron yağının en önemli faydalarından bir tanesi, cilt sağlığını koruma üzerindeki etkileridir. Kantaron bitkisinden elde edilen yağlar, hücre yenilenmesini destekler ve hızlandırır. Herhangi bir karışım hazırlanmasını gerektirmeden doğrudan cilt üzerine uygulanabilen kantaron yağı yaşlanma belirtilerini geciktirmeye, kırışıklıkları önlemeye ve cildin elastikiyetini arttırmaya yardımcı olur.

 1. Cildin olması gereken nem dengesine sahip olmasını sağlarken daha pürüzsüz ve canlı bir görünüm elde edilmesine katkıda bulunur.
 2. Antaron yağının cilt üzerindeki önemli etkilerinden bir diğeri ise lekeleri ortadan kaldırmasıdır.
 3. Bu etki sayesinde düzenli olarak kantaron yağı kullanımı ile birlikte yüzde veya vücutta yer alan yara, yanık ve sivilce izleri giderilebilir.
You might be interested:  Acnelyse Krem Yüzümü Yaktı Ne Yapmalıyım?

Yaşlılık, hamilelik, güneşe maruz kalma gibi nedenlerle cilt renginin bölgesel olarak farklılaştığı veya lekelendiği yerlerde düzenli olarak kantaron yağı uygulaması ile cilt tonu eşitlenerek daha hoş bir görünüm elde edilebilir. Kantaron yağının cilde olan olumlu etkilerinden faydalanabilmek için yağı direkt olarak cildinize uyguladıktan sonra cildinizin emmesini bekleyebilirsiniz.

Kantaron yağı cilde kaç günde etkisini gösterir?

Kantaron yağı ile cilt beyazlatma yöntemi nasıl uygulanır? – Kantaron yağı ile cilt beyazlatma nasıl olur, önce bunu öğrenerek başlayalım. Ve hemen ardından cildinizde nasıl etkiler görebileceksiniz bunu keşfedelim. Kantaron yağı ile cilt beyazlatma yöntemini uygulamak için şu adımları izlemeniz yeterli: Evde kendi kantaron yağınızı hazırlayacaksanız kantaron bitkisinin çiçeklerini ayıklayıp duru suyla yıkayarak güzelce tozdan, kirden arındırın ve kurulayın.

Ardından hava almayacak şekilde kapatılabilen cam bir kavanoza çiçekleri yerleştirip üzerini geçecek kadar bolca zeytinyağı ilave edin. Bu şekilde yaklaşık 45-50 gün bekletin. Bu süre içinde her gün en az 1 kez kavanozu çalkalamayı unutmayın. Rengi koyulaşmaya başlayan kantaron yağını bu sürenin sonunda kullanmaya başlayabilirsiniz.

Evde hazırladığınız ya da hazır olarak aldığınız kantaron yağını cilt beyazlatmak için kullanmak için önce uygulayacağınız bölgeyi güzelce yıkayıp durulayın. Temiz cildinize bir pamuk yardımıyla kantaron yağını uygulayın. Uygulama sırasında cildinizi hafifçe ovun ki yağ her yere güzelce yayılsın.

Kantaron yağı kararma yapar mı?

Kantaron Yağı ile Cilt Beyazlatma Öte yandan ışıkla tepkimeye giren etken maddeler, kantaron yağının aşırı kullanımına ya da aşırı güneş ışığına maruz kalındığı hallerde ciltte koyu lekelere sebep olabilir.

Kantaron yağı vajinaya zarar verir mi?

Doğum sonrasında ve ağda sonrasında oluşan genital bölgedeki tahrişler için sarı kantaron yağı vajinaya sürülür mü diye düşünebilirsiniz. Bu gibi durumlarda genital bölgedeki sivilce ve tahrişleri yok etmek için kullanabilirsiniz.

Kantaron yağı hangi ilaçlarla kullanılmaz?

Depresyon, açık yaraların iyileştirilmesi, kas ve romatizmal sorunlar için vatandaşların doğal yöntem diye yoğun ilgi gösterdikleri ‘sarı kantaron otu’na karşı uzmanlar uyarıda bulundu. Milliyet gazetesinden Mert İnan’ın haberinde görüşlerine yer verilen Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof.

 1. Dr. Erdem Yeşilada, “Bu bitkiyi suya atıp, kaynatıp, yüksek dozda içenler hayatlarını riske atıyor.
 2. Aktarlardan sarı kantaron diye aldığımız ürünlerin hiçbiri sarı kantaron çıkmadı.
 3. Sarı kantaron diye satılan ürünler, aynı familyadan ancak farklı bitkiler.
 4. Doktorların günlük önerdikleri doz, eczanelerde hap formunda satılan ürünlerdir ve 900 mg dan fazla tüketim ciddi sağlık sorunlarına neden olur” dedi.

“HEKİME DANIŞILMALI” Sarı kantaron otunun kaynatılarak içilmemesi ve aktarlardan alınmaması gerektiğini söyleyen Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Meral Kayıkçıoğlu ise, “Sarı kantaron otu, yağ şeklinde lokal kullanımda güçlü bir anti-enflamatuar ve antiseptik etkiye sahip.

 1. Çeşitli hastalıklarda halk tarafından yaygın olarak kullanılıyor.
 2. Gerçekten de sarı kantaronun hafif şiddetteki depresyonların tedavisinde antidepresanlara yakın bir etki gösterdiği bilinir.
 3. Antidepresan etkiyi sağlayan da sarı kantaronun serotonin düzeyini artırmasından kaynaklanır.
 4. Ama bu seratonin artışı, sarı kantaron içenlerde hipertansiyon ve ciddi pulmoner hipertansiyona yol açabiliyor.
You might be interested:  Makat Yarasına Hangi Krem Iyi Gelir?

Pulmoner hipertansiyon, akciğer basınç yüksekliği olup, hayatı tehdit edici ağır bir hastalık. Fazla tüketilmesi karaciğerden ilaçların atılımında görevli mekanizmaları etkiler. Ülkemizde sarı kantaron çayları Sağlık Bakanlığı onaylı olarak bulunmuyor.

Yan etkilerinin yüksekliği nedeniyle asla hekime danışmadan kullanılmamalı. Ürünler eczanelerden hap formatında doktor kontrolünde alınmalı. Sarı kantaronu çay şeklinde içip, tansiyon ve farklı rahatsızlıklar yaşayan çok sayıda hasta başvurusu aldık” dedi. TANSİYONA DİKKAT Haberde görüşlerine yer verilen bir başka isim İç Hastalıkları Uzmanı Dr.

Ayça Kaya da uyarılarını şöyle sıraladı: “Sarı kantaron bilinçli kullanılmadığında çeşitli yan etkiler gösterir. En sık yan etkileri ağızda kuruluk, baş ağrısı, kabızlık, çarpıntı, terleme ve mide bulantısıdır. Serotonin arttırıcı etkisi hipertansiyon ve ciddi pulmoner hipertansiyona yol açabilir.

 1. Bu nedenle tansiyon hastalarının kullanması sakıncalıdır.
 2. Ayrıca sarı kantaron otu kullanımı esnasında parlak güneş ışığına uzun süre maruz kalmak deride kahverengi lekeler meydana getirebilir ve katarakt oluşumunu hızlandırabilir.
 3. Araciğerden ilaçların atılımında görevli mekanizmaları etkileyebildiği gibi kullanılan ilaçların etkinliğini de azaltabilir.

Özellikle doğum kontrol hapı ve tansiyon, antidepresan, astım, kanser ilaçları kullananlar, organ nakli yapılan hastalar ile siroz hastaları tarafından kullanılmamalı. Bu otun gebelikte kullanımı da güvenli değil.”

Kantaron yağının yan etkileri nelerdir?

Sarı kantaron yağının zararları ve yan etkileri – Sarı kantaron bilinçli kullanılmadığında çeşitli yan etkiler gösterir. En sık yan etkileri ağızda kuruluk, baş ağrısı, kabızlık, çarpıntı, terleme ve mide bulantısıdır. Serotonin arttırıcı etkisi hipertansiyon ve ciddi pulmoner hipertansiyona yol açabilir.

Hamilelik döneminde kullanılmaması gerektiği, hayvanlar üzerinde yapılan testlerle ortaya konmuştur. Bu testlere göre hamilelik döneminde kullanıldığında çeşitli doğum kusurlarına yol açabileceği saptanmıştır. Emziren anneler sarı kantaron tüketiyorlar ise bebeklerde, uyku hali ve halsizlik ile kolik, görülebilmektedir. Işığa karşı hassasiyet oluşturacağından, açık tenli kişiler, şayet kullanıyorlar ise fazla güneşe çıkmamalı ve solaryuma maruz kalmamalıdır. Ağır antidepresanlar, doğum kontrol ilaçları, tansiyon ilaçları ve astım ilaçları ile kullanılmamalıdır. Sarı kantaronun şizofreni hastalarında psikoza neden olabileceği belirtilmiştir. Bazı kimselerde sindirim bozukluğuna yol açtığı saptanmıştır. Organ nakli yapılan hastaların sarı kantaronu kullanmamaları gerekmektedir. Kemoterapi ve radyo terapi tedavisi gören hastaların da bu bitkiyi kesinlikle kullanmamaları gerekmektedir. Tedavi bitiminden sonra en erken bir ay sonra bitkiden faydalanılabilir. Siroz hastalarının kanama riskinden dolayı, sarı kantaron otunu kullanmaları tavsiye edilmez.

Kantaron yağı vajinaya zarar verir mi?

Doğum sonrasında ve ağda sonrasında oluşan genital bölgedeki tahrişler için sarı kantaron yağı vajinaya sürülür mü diye düşünebilirsiniz. Bu gibi durumlarda genital bölgedeki sivilce ve tahrişleri yok etmek için kullanabilirsiniz.

Kantaron yağı mideye zarar verir mi?

Sarı Kantaron Yağı Mideye Zararları Eğer fazla kullanım olursa sarı kantaron yağı kişilerde ağız kuruluğuna, hazımsızlık ve kabızlığa, terlemeye, baş ağrısına, kalpte çarpıntıya ve mide bulantısına sebebiyet verebilir.