Kasık Mantarı Hangi Krem Iyi Gelir?

30.11.2022 0 Comments

Kasık Mantarı Hangi Krem Iyi Gelir
Kasık mantarı; üreme organları, kalça ve iç uyluk bölgesinde görülen, kırmızı renkte ve kaşıntılı döküntüler oluşturan yaygın bir mantar enfeksiyonudur. Kasık mantarı rahatsız edici bir durum olmasına rağmen, nadiren ciddi bir problem oluşturur ve evde basit ilaçlar kullanılarak tedavi edilebilir.

 1. 1 Hafif enfeksiyonlar için mantar önleyici bir krem kullan. En iyi seçenekler; Lamisil, Lotrimin Ultra ve/veya Naftin’dir. Bunlar biraz pahalı kremlerdir, ancak hızlı bir şekilde iyileşme sağlarlar. Sadece klotrimazol içeren normal Lotrimin AF kullanmaktansa, Butenafin Hidroklorid içeren Lotrimin Ultra daha iyi bir tercihtir.
  • Doktorundan, bir mantar önleyici krem yazmasını isteyebilirsin. İlacı reçeteyle almak, maliyetini azaltacaktır.
  • Ayrıca klotrimazol veya mikonazol içeren daha ucuz kremlerden de satın alabilirsin. Bunların işe yaraması biraz daha uzun sürer, ancak kaşıntıyı etkili bir şekilde yok ederler.
  • Semptomlar geçse bile, kremi paket üzerinde belirtilen süre boyunca kasık bölgene uygulamaya devam et. Tıpkı antibiyotikler gibi, bu kremleri de tarif edilen tedavi süresi boyunca kullanmak gerekir.
  • Eğer ayak mantarın varsa, onu da eş zamanlı olarak tedavi etmelisin. Bunu yapmak, hastalığın tekrarlama riskini azaltacaktır.
 2. 2 Cildini temiz ve kuru tut. Duştan sonra iyice kurulan. Çünkü mantarlar, ılık ve nemli ortamlarda çoğalır. Mümkünse, etkilenen bölgeyi havalandırmak için bir süre iç çamaşırın olmadan dur.

  Kasık mantarı için ne kullanılır?

  Tedavi – Hastalığın tedavisi çabuk sonuç verir ve basittir. Tedavide klotrimazol veya mikonazol içeren anti-mantar merhemler kullanılır. Butenafin içeren yeni ilaçlar da mevcuttur. Bu ilaçlar mantar hücre zarında bulunan ergosterol sentezini engelleyerek mantar hücrelerinin ölümüne neden olur.

  1. Eğer deri iritasyonu ve kaşınması rahatsızlık veriyorsa glükokortikoid steroid içeren merhemler de kullanılabilir.
  2. Bu merhemler kaşınmadan meydana gelecek ikincil bakteriyel enfeksiyon riskini de azaltır.
  3. Eğer ilerleyen safhalarda ise ve kabuk bağlayıp yara oluşuyorsa bu durumda doktorunuza başvurmanız önerilir.

  Tinactiin sprey veya Travazol merhemde tedavide etkilidir.

  Kasık mantarı iz bırakır mı?

  Hastalık belirtileri iz bırakmadan iyileşebileceği gibi ha- fif bir kahverenkli leke de kalabilir. Bu izde zaman içinde düzelir.

  Erkeklerde apış arası mantar ne iyi gelir?

  Bu makalemizde kasık mantarından kurtulmak için hangi bitkisel çözümler kullanılabilir ? Konusu hakkında bilgiler vereceğiz. Kasık mantarı (tinea cruris); adından da anlaşılacağı üzere kasıklarda, peniste ve vajinada görülen bir mantar türüdür. Bunun yanında iç uyluklarda (kasığa yakın olan baldırın birbirlerine bakan kısımları) ve kalçada da görülebilirler.

  Bu mantar enfeksiyonunun nemli ve terli vücutta görülme sıklığı artar. Kilolu insanlar, AIDS veya diyabet hastaları da kasık mantarına yakalanma hususunda risk oranı yüksek hastalar gurubundadır. Kasık mantarında kasıkta kaşıntı, yanma hissi ve ciltte dökülmeler ve soyulmalar görülebilir. Kadınlara göre erkeklerde daha sık rastlanmakla beraber her yaşta ve her insanda kasık mantarıyla karşılaşılabilir.

  Dar giysiler ve nemli hava da hastalığı tetikleyen diğer etmenlerdendir. Kasık Mantarı Tedavisi İçin Ne Yapmalıdır? Kasık mantarı için Cildiye doktoruna başvurmalısınız. Kasık mantarı tedavisinde kullanılan ilaçlar genellikle anti-fungal merhemlerdir. Bu ilaçlar mantar hücrelerinin ölümüne sebep olarak tedaviye etki eder,

  • Deri hassasiyeti ve kaşıntı dayanılmayacak kadar yoğunsa glükokortikoid steroid içeren merhemler de kullanılmaktadır.
  • Bu yazımızda kasık mantarlarından kurtulabileceğiniz doğal yöntemleri konu aldık.
  • İşte kasık mantarından kurtulmak için uygulayabileceğiniz basit reçeteler; Sarımsak Sarımsak antifungal ve antibakteriyal etkisi sayesinde kasık mantarının yani tinea cruris’in geçmesine yardımcı olur.

  Mantarın yayılmasının yanı sıra kaşıntı ve iltihaptan kurtulmanızı da sağlar.3-4 diş sarımsağı, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile blender yardımı ile iyice karıştırın. Macun kıvamına gelen bu karışımı mantarlı bölgeye sürün.20 dakika sonra soğuk su ile bölgeyi yıkayın.

  Sorun giderilene kadar her gün 2 defa bunu uygulayın. Diğer bir yöntemde ise zeytinyağı yerine bal kullanarak aynı yolu izleyebilirsiniz. Bunun yanında her gün 2-3 diş sarımsağı küçük parçalar halinde kesip 1 bardak su ile hap gibi yutarsanız; bu mantar ile dahili olarak ta savaşmanızı kolaylaştırır. Çay Ağacı Yağı Çay ağacı yağı doğal antifungal özelliklere sahip olduğu için tinea cruris de dahil olmak üzere farklı mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan etkili bir maddedir.

  Güçlü antibakteriyel özelliklere sahip bu uyarıcı yağ, sorunlu bölgeye uygulandığında mantarı vücuttan uzaklaştırır. Aynı zamanda kaşıntı ve kızarıklıkların giderilmesini sağlar. Bir parça pamuğa yeterli miktarda çay ağacı yağı damlatarak bu pamuğu sorunlu bölgeye 3-5 dakika sürün ve kurumasını bekleyin.20 dakika sonra yeşil sabun ile yıkayın.

  1. Not: Bazı ciltler çay ağacı yağına hassasiyet gösterebilirler.
  2. Bunu denemek için; sağlam cilde 1-2 damla çay ağacı yağı sürerek test ediniz.
  3. Izarıklık gibi belirtiler ortaya çıkarsa çay ağacı yağını Hindistan cevizi yağı veya saf zeytinyağı ile karıştırarak kullanabilirsiniz.
  4. Tuz Kasık mantarı olarak bildiğimiz tinea cruris hastalığında etkili bir yöntemde tuz ile tedavi yapmaktır.

  Küvetinize oturduğunuzda sorunlu bölgeyi geçecek kadar ılık su doldurun.

  Kasık mantarı vücuda yayılır mı?

  Kasık Mantarı (Tinea Cruris) Tek ya da çift taraflı olmak üzere kasığı etkileyen mantar, bazı durumlarda cinsel organ üzerinde de yayılabilir. Kasık mantarı çoğu zaman ayak mantarı gibi farklı bir bölgede ortaya çıkan mantar türleriyle ilişkilidir.

  Kasıkta kaşıntı ne iyi gelir?

  Tinea cruris (kasık mantarı) tedavisi – Çoğu zaman enfeksiyon evde etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Eğer enfeksiyon hafifse doktor öncelikle reçetesiz bir antifungal krem, losyon, toz veya sprey kullanmanızı önerecektir. Tedavide ilaçları aksatmadan kullanmak son derece önemlidir. İlaçlar dışında evde uygulayabileceğiniz yöntemler: ( 4 )

  Banyodan ve egzersizden sonra etkilenen bölgeyi sabun ve ılık su ile yıkayın ve iyice kurutun. Her gün kıyafetlerinizi ve iç çamaşırlarınızı değiştirin. Bol pamuklu kıyafetler ve iç çamaşırlar tercih edin. Ayak mantarı gibi başka mantar enfeksiyonlarınız varsa mutlaka tedavi edin.

  Belirtiler iki haftalık tedavi sonucu düzelmezse mutlaka bir uzman dermatolog gidilmelidir. Acil tedavi gerektiren ikincil bir enfeksiyon geliştirmiş olabilirsiniz. Eğer kaşıntınız reçetesiz satılan ilaçlar ve ev ilaçlarına cevap vermiyorsa, doktor ekonazol, oksikonazol içeren krem ya da itrakonazol, flukonazol gibi oral ilaçlar yazabilir.

  Erkeklerde mantara ne iyi gelir?

  Peniste mantar nasıl tedavi edilir? Penis mantarının tedavisi için cilde sürülen mantar kremleri kullanılır. Nadiren çok ciddi durumlarda ağızdan mantar ilaçları tedavisi verilebilir. Sünnetsiz erkeklerde sünnet önerilebilir.

  Kasık mantarı Kimlerde görülür?

  Tinea cruris yani kasık mantarı, dermatofitlerin oluşturduğu bir enfeksiyon türüdür. Özellikle nemli ve sıcak bölgelerde, aşırı terleyen kişilerde ve obezlerde daha sık oluşmaktadır.

  Kasık mantarı nereden bulaşır?

  Kasık Mantarları Nasıl Bulaşır? – Hastalığı oluşturan mantarlar insanların yakın çevresinde çokça bulunan mikrop türleri olduğundan hazırlayıcı faktörler de mevcut ise mikrop kolayca bulaşabilmekte ve çoğalarak deriye yayılabilmektedir. Kasık mantarlarının bulaşması insanlar, hayvanlar, su kaynakları ve toprakla kişinin direkt ya da dolaylı teması ile gerçekleşir. Örneğin;

  Cinsel ilişki yoluyla Ortak havuz, hamam vb. kullanımıyla Ortak havlu kullanımıyla Ortak çamaşır kullanımıyla Mikroplu toprağın deriye temasıyla (çiftçiler) Hayvancılıkla uğraşanlarda hayvanlardan Samyeli hastalığında normal flora mantarlarının patojen mantara dönüşümüyle (zararsız mikropların şekil değiştirip hastalık yapan hale dönüşmesi ile)

  Kasık mantarı nasıl önlenir?

  Bulaşıcı bir hastalık olması ile beraber aynı zamanda deri hastalığı olması üzerinden, kasık mantarı günlük yaşantıyı ve cinsel hayatı da önemli oranda olumsuz etkilemektedir. Bu sebepten dolayı tedavi yöntemleri ile neyin iyi geleceği konusunda araştırılan rahatsızlıklar içerisinde giriyor.

  1. Asık Mantarı Nedir? Üç değişik mantar tarafından ortaya çıkan ve kasık bölgesinde oluşan yüzeysel bir deri mantarıdır.
  2. Özellikle deride değişik lekelenmeler ve renk ortaya çıkarması ile beraber, içi sıvı dolu kabarcık şekli üzerinden kaşıntı eşliğinde seyreden bir rahatsızlıktır.
  3. Buna sebep olan belli başlı bazı farklı mantar türleri bulunur.

  Mutlaka uzman bir doktor kontrolü altında tedavi edilmesi gerekir. Kasık Mantarı Neden Olur? Kasık mantarı daha çok bulaşıcı bir hastalıktır. Bu bağlamda belli başlı bazı mantar türleri üzerinden yaşanabilecek bir durum olduğunu söylemek mümkün. – Dermatofitlerin oluşturduğu Tinea inguinalis – Kandidaların oluşturduğu İnguinal kandidiyazis – Malesessia furfurunun meydana getirdiği Pityriasis versicolor (Samyeli) Bu şekilde yaygın mantar türleri üzerinden bulaşması kapsamında, geniş spektrumunda bir bulaşma ortamı bulunmaktadır.

  Bu doğrultuda insanlardan ve hayvanlardan bulaşması ile beraber, aynı zamanda topraktan veya doğal ve suni su birikintileri üzerinden de bulaşabiliyor. Aynı zamanda cinsel ilişki yoluyla bulaşan bir hastalık olduğunu dile getirmek mümkün. Tabii bu doğrultuda ortak kullanım alanları kapsamındaki hamam ya da havuzlar üzerinden de bulaşabiliyor.

  Kasık Mantarı Nasıl Geçer? Birçok farklı rahatsızlıkta olduğu gibi kasık mantarı için gerçekleştirilecek olan yaklaşım büyük öneme sahiptir. Özellikle bu rahatsızlığa meydan verecek olan kolaylaştırıcılar alandan uzaklaştırılmalı ve bölge kuru tutulmalıdır.

  1. Onusunda tecrübe sahibi olan dermatolog bünyesi altında, harici ve sistemik tedavi yöntemleri ile mutlu edici cevapları almak mümkün.
  2. Ancak özellikle bakteri etkisi ile beraber eğer zamanında tedavi edilmezse, egzama gibi birtakım sorunlar meydana getirebilir.
  3. Böyle durumlarda daha dikkatli bir şekilde ve yakından takip ile uzman dermatolog kapsamında tedavi yönteminin ele alınması gerekir.

  Tabii bu hastalık konusunda en önemli husus şüphesiz hassas ve özenli bir bakımdır. Dermatolog hekimi bünyesinde yapılan tedaviye uyulur ve kurallardan dışarı çıkılmaz ise, kısa bir zaman içerisinde yüz güldüren sonuçlar almak mümkün hale gelir. Kasık Mantarına Ne İyi Gelir? Belli başlı bazı yöntemler ve uygulamalar ele almak suretiyle, kasık mantarının önüne geçmek mümkün.

  1. Tabii alınacak olan önlemler için mutlaka uzman bir dermatolog kontrolü altında bilgi almak büyük bir öneme sahiptir.
  2. Hafif enfeksiyonlar konusunda mantar önleyici kremler kullanılabilir.
  3. Cilt her daim temiz ve kuru tutulmalıdır.
  4. Özellikle cinsel bölgenin kuru kalması büyük bir öneme sahiptir.
  5. Asık bölgesine sürtünen ve cildi tahriş eden kıyafetlerden uzak durulmalıdır.

  – Söz konusu kasık mantarı olduğu vakit ilgili bölge kesinlikle kaşınmamalıdır. – Her gün düzenli olarak duş almak çok önemlidir.

  Erkeklerde mantara ne iyi gelir?

  Peniste mantar nasıl tedavi edilir? Penis mantarının tedavisi için cilde sürülen mantar kremleri kullanılır. Nadiren çok ciddi durumlarda ağızdan mantar ilaçları tedavisi verilebilir. Sünnetsiz erkeklerde sünnet önerilebilir.

  Erkeklerde kasık kaşıntısına ne iyi gelir?

  Tinea cruris (kasık mantarı) tedavisi – Çoğu zaman enfeksiyon evde etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Eğer enfeksiyon hafifse doktor öncelikle reçetesiz bir antifungal krem, losyon, toz veya sprey kullanmanızı önerecektir. Tedavide ilaçları aksatmadan kullanmak son derece önemlidir. İlaçlar dışında evde uygulayabileceğiniz yöntemler: ( 4 )

  Banyodan ve egzersizden sonra etkilenen bölgeyi sabun ve ılık su ile yıkayın ve iyice kurutun. Her gün kıyafetlerinizi ve iç çamaşırlarınızı değiştirin. Bol pamuklu kıyafetler ve iç çamaşırlar tercih edin. Ayak mantarı gibi başka mantar enfeksiyonlarınız varsa mutlaka tedavi edin.

  Belirtiler iki haftalık tedavi sonucu düzelmezse mutlaka bir uzman dermatolog gidilmelidir. Acil tedavi gerektiren ikincil bir enfeksiyon geliştirmiş olabilirsiniz. Eğer kaşıntınız reçetesiz satılan ilaçlar ve ev ilaçlarına cevap vermiyorsa, doktor ekonazol, oksikonazol içeren krem ya da itrakonazol, flukonazol gibi oral ilaçlar yazabilir.

  Kasık mantarına bitkisel çözüm nedir?

  Kasık mantarı hakkında merak edilen tüm bilgileri sizler için araştırıp makalemize yazdık. Evde yapılabilecek kolay ama etkili yöntemleri de makalemizde bulabilirsiniz. Kasık mantarı nasıl bulaşır Cinsel ilişki Ortak sosyal alanlar olan havuz ve hamam gibi bölgelerden Ortak havlu veya bornoz kullanımı gibi ortak eşya kullanımlarında Hayvanlardan insanlara Samyeli hastalığı yaşayanlarda bazen, zararsız mikrop taşırken mikropların yapı değiştirerek zararlı mikroplara dönüşmesi sonucu Aşırı terleme Kasık mantarı oluşumunu kolaylaştıran durumlar Obezite ve buna bağlı diyabet Çok terlemeye neden olan rahatsızlıklar Uzun süre antibiyotik kullanmak Sıkı veya yapay maddelerden üretilmiş kumaşlarla yapılan iç çamaşırı giymek Deodorant kullanmak Kasık mantarı koku yaparmı kasık mantarı, kaşıntı yaptığı esnada sulanma ve koku yapabilir.

  Bu özellikle şişmanlarda, diyabet hastalarında ve mantarı geniş alana yayılan hastalarda daha çok görülmektedir. Kasık mantarı bitkisel çözüm Sarımsak ve zeytinyağı mantarının yayılmasını engelleyen mantar, bununla kalmayıp varsa iltihabın ve kaşıntının da geçmesi için çalışıyor.3 diş kadar sarımsağı, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile blenderda macun kıvamına gelene kadar karıştırın.

  Kasık Mantarı ve Kasık Kaşıntısı

  Mantarlı yere sürüp 20 dakika bekleyin ve soğuk su ile yıkayın. Mantar bitene kadar günde 2 defa her gün olacak şekilde uygulayabilirsiniz. Bu kür ile her gün birkaç diş sarımsaüı da su ile hap gibi yutarsanız, enfeksiyonun iyileşmesine katkıda bulunabilirsiniz.

  • Sarımsak ve bal Bu yöntem ile de 3 diş kadar sarımsağı 1 tatlı kaşığı bal ile blenderdan geçirip püre haline getirin ve ardından mantarlı bölgeye sürüp 20 dakika bekletip soğuk su ile yıkayın.
  • Bu kür ile her gün birkaç diş sarımsaüı da su ile hap gibi yutarsanız, enfeksiyonun iyileşmesine katkıda bulunabilirsiniz.

  Çay ağacı yağı Doğal bir ilaç sayılabilecek kadar çok faydası olan çay ağacı yağını, mantar enfeksiyonlarında kullanabilirsiniz. Mantarlı bölgeye, bir pamuğa damlattığınız birkaç damla çay ağacı yağını sürün ve 5 dakika kadar sürün.20 dakika bekleyin ve sabun ile yıkayın.

  Çay ağacı yağı bazı hassas ciltlerde tepki verebileceğinden, cildinizin küçük bir yerine bir damla damlatarak reaksiyona bakabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı çay ağacı kullanamayan hassas ciltlerin rahatlıkla kullanabileceği hindistan cevizi yağı, bir pamuk yardımı ile mantarlı bölgeye sürülerek birkaç dakika sürme işlemi devam ettirilir.

  Bundan sonra 20 dakika kadar yağın kuruması beklenir ve ardından sabun ile yıkanarak temizlenir. Zeytinyağı çay ağacı yağı kullanamayan hassas ciltler için diğer bir etkili yöntem de zeytinyağıdır. Zeytinyağı içerisindeki maddeler nedeniyle enfeksiyonları önlemede ve kurutmada oldukça etkilidir.

  Kasık bölgesinde mantar neden olur?

  Kasık Mantarları Nasıl Bulaşır? – Hastalığı oluşturan mantarlar insanların yakın çevresinde çokça bulunan mikrop türleri olduğundan hazırlayıcı faktörler de mevcut ise mikrop kolayca bulaşabilmekte ve çoğalarak deriye yayılabilmektedir. Kasık mantarlarının bulaşması insanlar, hayvanlar, su kaynakları ve toprakla kişinin direkt ya da dolaylı teması ile gerçekleşir. Örneğin;

  Cinsel ilişki yoluyla Ortak havuz, hamam vb. kullanımıyla Ortak havlu kullanımıyla Ortak çamaşır kullanımıyla Mikroplu toprağın deriye temasıyla (çiftçiler) Hayvancılıkla uğraşanlarda hayvanlardan Samyeli hastalığında normal flora mantarlarının patojen mantara dönüşümüyle (zararsız mikropların şekil değiştirip hastalık yapan hale dönüşmesi ile)