Kedi Tırmalamasına Hangi Krem Iyi Gelir?

10.12.2022 0 Comments

Kedi Tırmalamasına Hangi Krem Iyi Gelir
Kedi tırmığı nasıl olur? – Kedi tırmığı hastalığı insanlarda kedinin tırmaladığı yerde küçük bir deri lezyonu ile başlar. Bu lezyonlar papülden veziküle ve ülsere dönüşür. Kedinin tırmalamasıyla kedi tırmığı hastalığı’na yakalanmış hastaların bir kısmında görülen enfeksiyon belirtileri; ateş, titreme, halsizlik, iştahsızlık ve baş ağrısıdır.

Kedi tırmığı yarasına ne iyi gelir?

Kedi Tırmalaması Nasıl Geçer? Bir kedi sizi tırmaladıysa yapmanız gereken ilk şey yukarıda da belirttiğimiz gibi bölgeyi soğuk su ve sabun ile yıkamak olacaktır. Soğuk su ile yıkadıktan sonra bir antiseptik solüsyon ya da krem ile bölgeye tedavi uygulayın ve yara bandı ile kapatın.

Kedi tırmalaması ne sürülür?

Bazen mırıltısıyla, bazen de hırıltısıyla bile bize huzur veren kedi dostlarımız, genellikle sevecen ve bir problem olmadığı taktirde zararsız hayvanlardır. Kedilere istemeyerek de olsa zarar verecek bir davranışta bulunulduğunda tırmalama hareketine maruz kalabiliriz.

 • Tırnakları, onların savunma ve kendilerini koruma mekanizmalarıdır! Kediler, kendilerini dış koşullara karşı tırnaklarıyla korumaktadır.
 • Edi velisi olan herkes mutlaka en az bir kere kedi tırmalamasına maruz kalmıştır.
 • Ama en başta da belirttiğimiz gibi, kediler son derece sevimli hayvanlardır ve kendilerince bir sebep olmadan hiçbir şeye zarar vermezler.

Eğer kediniz sizi tırmalamaya kalktıysa, istemeden de olsa onun canını yakmış olabilirsiniz. Kedi tırmalaması ya da kedi ısırması yaşanılan durumlarda ilk merak edilmesi gereken şey hayvanın kuduz olup olmadığıdır: Eğer sizi bir sokak kedisi tırmaladıysa, onun kuduz olup olmadığını ya da hangi hastalıkları taşıdığını bilmeniz pek mümkün değildir. Kedi Tırmalamasına Hangi Krem Iyi Gelir Diyelim ki sizi bir kedi tırmaladı, yapmanız gereken ilk şey bölgeyi soğuk su ile yıkamaktır. Tırmalanan bölgeyi iyice yıkandıktan sonra antiseptik bir krem sürerek, bir yara bandı ile bölgeyi kapatmalısınız. İlk yardım müdahalesi yapıldıktan sonra mutlaka ama mutlaka uzman bir hekime gitmelisiniz.

 • Edi tırmaladıktan sonra ilk yardım yapılmış ama yara üzerinde görülen kızarıklıklar geçmemişse, yara bölgesinde şişlikler oluşmuşsa bu, kedinin bir hastalık taşıdığını işaret ediyor olabilir.
 • Vakit kaybetmeden bir uzmandan yardım almalısınız.
 • Gittiğiniz sağlık merkezinde, uzmana mutlaka kedi tırmalaması durumu ile karşılaşıldığını tüm detaylarıyla anlatmalı ve kedinin sokak kedisi mi yoksa evcil bir kedi mi olduğu söylemelisiniz.

Kedi tırmalaması ya da ısırması gibi durumların ihmal edilmemesi gerekir: Kedinin tırnaklarından bulaşabilecek virüsler çok ciddi sağlık problemlerine ve rahatsızlıklara yol açabilir. Kedisi olan ya da kedilerle çok vakit geçiren kişilerin mutlaka kuduz aşısı olmaları tavsiye edilmektedir.

Kedi tırmalama izine ne iyi gelir?

Kedi Tırmalama İzi Nasıl Geçer? – Kedi tırmığı, bildiğiniz jilet ile çok benzerlik gösterir, Jilet deriye temas ettiğinde mutlaka arkasında iz bırakır, aynı şey kedi tırmığı içinde geçerli olsa da dostlarımızın izleri daha masumdur. Yine de kediniz tırnaklarıyla herhangi bölgenize zarar verdiğinde canınız çok acıyabilir.

You might be interested:  Krem Pantolon Üzerine Ne Giyilir Erkek?

Kedi tırmık izi bir zaman sonra şiddetli bir şekilde kaşınmaya başlar, Kaşıdığınız zaman tırmık izini daha fazla arttırırsınız ve kanatabilirsiniz. Her tırmık izi kaşındığında buz tedavisi uygulayabilirsiniz, Has (doğal) zeytinyağı kullanarak, her gece tırmık izine uygulayabilirsiniz. Zeytinyağı her derde deva olduğu için tırmık izine çok iyi gelecektir, Aloe vera jeli izlere çok iyi gelir, Aloe vera bitkisinden aldığınız yaprağı açıp, ortasındaki jeli direkt olarak tırmık izinize sürebilirsiniz,Tırmık izi bir zaman sonra kurur ve her hareket ettiğinizde çok acı verebilir, Bunu önlemek için vazelin kullanabilirsiniz. Vazelin cildi nemlendirir ve çok hızlı bir şekilde nemlendirmeye yardımcı olur. Gün içerisinde tırmık bulunan bölgelerinizi vazelinle nemlendirin, E vitamini ve içeriğinde e vitamini bulunan yağlar, kedi tırmık ve yara izlerinde çok başarılıdırlar. Eczaneden e vitamini yağı alarak tırmıklı bölgenize uygulayabilirsiniz. Eğer bulamazsanız, içeriğinde e vitamini olan nemlendiricileri de kullanabilirsiniz, Eğer kediniz yüzünüzü tırmaladıysa, bir müddet makyaj ürünleri kullanmayın. Günlük olarak yüzünüzdeki tırmık izine buz kompresi yapıp, izlerin üzerine zeytinyağı veya aloe vera jelini uygulamanız doğru olacaktır,Kedi tırmığı izi olan insanlar mutlaka bir krem arayışına girecektir. Contractubex kremini önerebiliriz; tırmıklara, normal izlere ve ameliyat izlerine çok iyi gelmektedir.

Kızımı kedi tırmaladı ne yapmalıyım?

Kedi Tırmalaması Kuduz Hakkındaki Tüm Sorular Kedi tırmalaması sık karşılaşılan sorunlardandır. Bu makalemizde kedi tırmalaması yaşadığınızda yapmanız gerekenleri bildireceğiz. Kedi Tırmalaması Sonrası İlk Yardım Nasıl Yapılır? Kedi tarafından tırmalandıysanız ilk yapmanız gereken şey yarayı sabun ve su ile yıkamak olmalıdır.

Tırmalanan yahut sırılan bölgeyi bol su ve sabunla yıkadıktan sonra tedbiren kolonya ya da antiseptik solüsyonlar (örneğin batikon) ile temizleyin. Ardından acile giderek muayene olmalısınız, doktor gerek görürse kuduz aşısı yapacaktır. Ayrıca şunu da bildirelim ki, kedi tırmalamalarının çoğunda kuduz aşısı yapılmasa da eğer yara büyükse tetanoz aşısı yapmayı gerekli görebilir.

Kedi Tırmalaması İle İlgili Doktorlara Sorular Ve Cevapları Sual: Oğlumu sokakta kedi severken kedi tırmaladı 1 hafta öncede alt komşunun çocuğunu da tırmalamış ne yapıyım pazartesi sağlık ocağına götürsem tetanoz,kuduz aşısı vururlar mı? CEVAP Dr. Aydan Çevik Varol’un cevabı:(Öyle bir durum olduğunda acil servise başvurmalısınız.

Enfeksiyon hastalıkları doktorunun kontrolünde aşıları yapılmalıdır.) Sual: 3 yaşında oğlum var bahçede otururken kediler geldi kulağının çevresinde kedi tırmala izi var severken oldu dedi ne yapsam? CEVAP Enfeksiyon Hastalıkları Doktoru Doç. Dr. Mücahit Yemişen’in cevabı: (En yakın devlet acil servisine gidin, muhtemelen aşı yapılması gerekecek) Sual: Hocam 3 ay önce kedi tırmalamasından 4 doz aşı olmuştum 3 ay sonra tekrar aynı kedinin kardeşi ayağımı tırmaladı, 30 gün geçti aşı olmadım kedi de gayet sağlıklı bir sorun olur mu? CEVAP Veteriner Nurettin Bozdağ’ın cevabı:(3ay önce aşı olmuşsunuz bu sizi 5yıl koruyacak tir, endişe edilecek bir durum yoktur.) Sual: Merhaba benim kolumu kedi tırmaladı galiba kanamadı da kedi bizim sitede olan bir kedi ama sokak kedisi aşısız galiba kuduz olur muyum? Not: Kedi 2-3 yıldır sitede.

CEVAP Veteriner Anıl Kızılaslan’ın cevabı: (Kuduzdan ziyade tetanoz aşısı olmanızı öneririm. Kuduz için ise kediyi 1 hafta gözlemleyin eğer yaşıyorsa kuduz aşısı olmanıza gerek yok.) Sual: Doktor bey merhaba 2.5 yaşındaki oğlumu 4 gün önce elini kedi tırmalamış ve bana bugün söylediler.

(Kedi yemek yerken rahatsız etmekten) Tırmalamadan hemen sonra babaannesi sabunlu su ile yıkayıp ilk önce kolonya sonra detol sürmüşler. Şimdi sıyrıklara bakıyorum küçük iki sıyrık kabuk bağlamış hatta belli bile olmuyor. Kedi sokağımızın kedisi biz yazlıktayız devlet hastanesine gitmem gerekli mi kuduz olma ihtimali var mı? CEVAP Prof Dr.

Mustafa Öztürk’ün cevabı:(Kedi tırmalamasında şüphe edilirse hemen kuduz aşısı yapılır bunun alternatifi yoktur. Kediyi yakalayıp kuduz mu değil mi diye otopsi yapılır. Kuduz şansı %1 ama şansa bırakılmaz.) Sual: Merhabalar ufak bi kedi tırmalanması yaşadım aslında şöyle oldu geldi kendini sevdirdi yemek verirken heyecanlandı ve tırmağı ufak bir temas etti çok derin değil tırnağın girdiği yer ve kan akmadı doktora gösterdim bence gerek yok dedi zaten 10-15 dk sonra sabunla yıkamıştım sadece tetanoz verdi sizce şüphelenmeme gerek var mı? Kedi çapa tıp fakültesindeki yüzlerce kediden biri CEVAP Enfeksiyon Hastalıkları Doktoru Doç.

You might be interested:  Solerat Krem Nedir Ne Işe Yarar?

Kedi çizince ne olur?

Kediler tırnaklarında pek çok virüs taşır ve tırmalayarak bunları insan vücuduna bulaştırır. Maalesef bunun sonucunda ciddi rahatsızlıklar meydana gelebilir. Kuduz da bunların en önemlilerindendir. Tırmalayan kediin kuduz ise, tırmalanan kişide de bu hastalığın görülme riski yüksektir.

Kedi tırmalama ne yapılmalı?

Aşılarının yapıldığından emin olunan bir kedinin tırmalaması durumunda ilk müdahalenin soğuk su olması gerekir. Özellikle soğuk suyun mikrop kırıcı ve uyuşturucu etkisinden yararlanılır. Böylelikle mikropların açık yara üzerinde bir etkileşime girmesi engellenebilir.

Ardından ise mutlaka “antiseptik” özelliği bulunan bir krem ile yaralanan bölgenin temizlenmesi gerekir. Kremin sürülmesinin ardından da açık yaranın havadaki ve çevredeki mikrop/bakteri gibi faktörlere karşı açık kalmaması için yara bandı ile kapatılması gerekir. Bu şekilde kedi tırmalamasında ne yapılır sorusu için ilk acil müdahale en doğru şekilde yerine getirilmiş olunur.

Kedi tırmalaması veya kedi ısırması gibi durumlar kesinlikle ihmal edilmemeli ve gerekli önem verilmelidir. – Etiketler: kedi tırmalaması, kedi tirmalamasi Nisan 13, 2020 Listeye dön

Kedi tırmalaması hastalık yapar mı?

Evcil de olsa doğal ortamında yaşayan da olsa her tür hayvan ısırığı ve tırmalaması dikkate alınmalıdır. En basitinden, deri ve yumuşak dokuda enfeksiyona neden olabilir. Örneğin kedi tırmığı hastalığı, özellikle yavru kedilerin tırmalaması ile bulaşan sistemik bir enfeksiyon hastalığıdır.

Kedi tırmığı hastalığı nasıl geçer?

Bağışıklığı düşük olan hastalarda ise en etkili kedi tırmığı hastalığı tedavi yöntemi antibiyotik kullanımıdır. Semptomların iki ay boyunca geçmediği durumlarda da uzman hekim antibiyotik tedavisi uygulayabilmektedir.

Kedi çizmesinden bişey olur mu?

Evcil de olsa doğal ortamında yaşayan da olsa her tür hayvan ısırığı ve tırmalaması dikkate alınmalıdır. En basitinden, deri ve yumuşak dokuda enfeksiyona neden olabilir. Örneğin kedi tırmığı hastalığı, özellikle yavru kedilerin tırmalaması ile bulaşan sistemik bir enfeksiyon hastalığıdır.

Kuduz olan bir insan kaç günde ölür?

Belirtiler – Kuduzun kuluçka süresi tipik olarak 1-3 aydır, ama 1 haftadan 1 yıla kadar da değişebilir. Başlangıç belirtileri genel halsizlik, huzursuzluk, ateş ve baş ağrısı şeklindeki grip semptomlarına çok benzer. Bu belirtiler günlerce sürebilir. Isırık yerinde ağrı, batma veya kaşıntı hissi, sonraki günlerde anksiyete, bilinç bulanıklığı, sinirlilik gelişebilir.

Hastalık ilerledikçe merkezi sinir sisteminin etkilenmesine bağlı, uykusuzluk, hayal görme, anormal davranışlar, bilinç kaybı, hafif veya kısmi felç, aşırı uyarılma, saldırganlık, tükürük salgısında artış, yutma güçlüğü, sudan ve bazan havadan korkma gibi daha belirgin belirtiler ortaya çıkar. Hastalığın akut dönemi tipik olarak 2-10 gün sonra biter.

Kuduzun klinik belirtileri bir kez ortaya çıktıktan sonra, sadece destekleyici tedavi yapılabilir ve neredeyse her zaman ölümle sonuçlanır. Ölüm, belirtilerin başlamasıyla günler içerisinde gerçekleşir. Bugüne kadar klinik olarak ortaya çıkmış kuduzdan sağ kalan 10 vaka bildirilmiştir ve bunlardan sadece 2 tanesinin ısırılma öncesi veya sonrası aşı ile korunma öyküsü yoktur.

You might be interested:  Iğneli Cilt Yenileme Aleti Nasıl Kullanılır?

Her kedide kuduz olur mu?

Kuduz ; çakal, kurt, tilki, kokarca, sırtlan, ayı, yarasa gibi doğadaki tüm vahşi memeliler ve eğer aşılanmamışlarsa köpek, kedi, inek, eşek gibi evcil memeli hayvanlar arasında varlığını sürdürür. Bu hayvanlar tarafından ısırılan insanlara bulaşarak hastalık oluşturur.

Kediler yalayarak yarayı iyileştirir mi?

Yara, deride ya da bir organda doku bütünlüğünün bozulması anlamına gelmektedir. Yaralı bölgenin iyileşmesi ise organizmanın herhangi bir yerinde oluşmuş doku bütünlüğünün bozulmasına karşı kan dolaşımı oluşturarak, dokunun iyileşmesini sağlamaktır. Bu süreç dokunun orijinal yapısının tekrar oluşumu ya da dokunun orijinalinden farklı bir şekilde onarımıyla sonlanır. Kedi Tırmalamasına Hangi Krem Iyi Gelir Temelde verilen tepkiler ise; – Doku harabiyeti oluşan bölgedeki ölü dokuların temizlenmesi, – Bölgede enfeksiyon oluşturabilecek ajanlara karşı tedbir alınması ve bunlar ile mücadele edilmesi, – Yaralı bölgede oluşan doku yıkımının yeniden imar edilebilmesi için, hücre üremesinin ve bölgesel damarlaşmanın sağlanması, – Yaralı bölgenin elastikiyetinin yeniden sağlanarak, yara dudaklarının biri birine yaklaşması ve yaralı yüzeyin küçülmesinin sağlanması Organizma, bu süreci farklı yöntemler izleyerek yönetir.

Öncelikle, hasarlı bölgede oluşan doku harabiyeti giderilmeli ve aynı zamanda bölgede yerleşmesi muhtemel enfeksiyonlara karşı tedbir alınması gerekir. Bunun için beyaz kan hücrelerini, özellikle de makrofajları hızla yaralı bölgeye sevk edilerek bir sonraki süreçte yaralı bölgenin yeniden imarı sağlanmalıdır.

Olası enfeksiyonlara karşı mücadelenin daha güçlü yapılabilmesi için yara çevresinde kılcal damarların genişlemesi ve bölgedeki kan akımının arttırılması gerekir. Bunu yapmak da bir çeşit protein olan Histamin’e ihtiyaç duyulabilir. Histamin vücudun bağışıklık sisteminde önemli rol oynar.

 1. Vücuda giren yabancı patojenlere cevap verirken beyaz kan hücrelerinden bazofilleri ve mast hücrelerini üretir.
 2. Yaranın olduğu bölgede histamin varlığı kılcal damarları kan hücrelerine daha geçirgen hale getirir.
 3. Böylece enfeksiyonlarla mücadelede önemli rol oynar.
 4. Edi veya köpeklerin iyileşme sürecine kaşıntılarla birlikte müdahil olması yeni oluşan dokuyu zedeler, iyileşmenin zamanını uzatır.

Genelde de sorunsuz iyileşmeyi önleyip, yaralı bölgede istenmeyen yara dokusunun oluşmasına veya bölgenin enfekte olmasına neden olur. Kedi Tırmalamasına Hangi Krem Iyi Gelir Şöyle ki tükürük salgısının antiseptik etkisi bulunmaktadır. Yara iyileşmesinde yaranın enfekte olmasını önler. Kişiler arasında genel bir bilgi olarak bilinen kedi ve köpeklerin yaralarını yalayarak iyileştirdiği ve yalamanın yara iyileşmesine katkıda bulunduğu yönünde bilinmektedir.

 1. Ancak yara iyileşme sürecindeki kaşıntıya bağlı olarak; yaranın ısrarla ve şiddetle hasta tarafından yalanması, dişlenmesi, patileri ile kaşınması ve eşyalara sürtülmesi istenmez.
 2. Bu durum, yaralı bölgede oluşan kollejen yapının tahrip olmasına ve yaranın tekrar tekrar tazelenmesine sebep olmaktadır.

Bu da evcil hayvanınızda iyileşmeye engeldir. Bu sürecin hekim tarafından iyi yönetilmesi en iyi tedaviyi belirlemek için vakit kaybedilmeden mutlaka veteriner hekime danışılmalıdır.Yaranın iyileşmesi, sorunsuz ve hızlı olmasına olanak sağlar.