Makatta Şişlik Hangi Krem Iyi Gelir?

03.12.2022 0 Comments

Makatta Şişlik Hangi Krem Iyi Gelir
Makat Çatlağı Kremleri – Piyasada makat çatlağı için birkaç farklı ürün bulunmaktadır Bunlardan bazıları kimyasal içerikli kremler bazıları da bitkisel içerikli ürünlerdir. Bu yazımızda Rectoderm, Rectogesic, Anrecta, Anuflex kremleri ve içerikleri ayrıntılı olarak incelenecektir.

Makatta şişliğe hangi krem iyi gelir?

Basur, toplumdaki yetişkinlerin çeyreğinde periyotlar şeklinde ortaya çıkabilen hastalıktır. Bazı durumlarda belirti gösterirken, kimi zaman belirti olmadan ortaya çıkabilen rahatsızlık türüdür. Basur Nedir? Makat çevresindeki toplardamarların gevşeyip dışa yönelik sarkmasıyla birlikte, makatta ortaya çıkan rahatsızlıktır.

Yaşam standartlarını düşürmenin yanında, can yakıcı özelliğinden dolayı, hiç istenmeyen hastalıklardan biridir. Ağrı ve makat bölgesinden kan gelme şekliyle görülen basurun, 4 evreden oluştuğu söylenebilir. Toplum içerisinde 4 kişiden 1’inde görülebilen yaygın rahatsızlıklardan biridir. Basura İyi Gelen Krem Hangisidir? Basur, makat bölümündeki yaygın rahatsızlıklarından biridir.

Hastalık evrelerden oluştuğundan, tedavi şekilleri de farklılık gösterebilir. Basur için kullanılacak ilaçlar ve tedavi yöntemlerinin mutlaka doktor tavsiyesi alınarak uygulanması gerekir. Bunun yanında, uzman doktorlardan öneri alınmadan ilaç kullanılmamalıdır.

 • Basur rahatsızlığına, eczanelerden temin edilen bazı kremler iyi gelebilir.
 • Anestol ismiyle bilinen krem, özellikle bölgedeki ağrının hafifletilmesi için kullanılabiliyor.
 • Ortos krem ismiyle bilinen ilaç, yine bölgede meydana gelen kaşıntıların giderilmesinde etkili olabiliyor.
 • İçinde kortizon olduğunda mutlaka kontrollü ve doktor bilgisi dahilinde kullanılmalıdır.

Hedensa Pomat, basura iyi gelen ilaçlardan biridir. Bölgede meydana gelen şişlikleri dindirir, ağrıyı azaltır ve mentol sayesinde ferahlık sağlar. Basura En İyi Gelen Kremler Nelerdir? Basur hastalığı durumunda ilk olarak doktora başvurulmalıdır. Doktorların önerdiği ilaçlar dışında ilaç kullanımı durumunda, yan etkilerin görülme olasılığı yüksektir.

Basura en iyi gelen kremler ise genellikle en fazla önerilen ilaçlardır. Proctolog ve Procto Glyvenol ismindeki iki ilaç aynı etken maddeye sahiptir. Kaşıntıyı ve şişliği indirebilen ilaçlar, basura en iyi gelen kremler arasında gösteriliyor. Ağız yoluyla alınabilen Daflon isimli ilaç yine etkili kremlerde olduğu gibi ağrı azaltıcı özelliği sayesinde öneriliyor.

Bu ilaçların kullanımı, doktor tavsiyesiyle olmalıdır. Bunun nedeni, vücudunuzda oluşan basurun hangi evrede olduğunu bilmemenizden kaynaklanır. Eğer basur ilerlemişse, kullanacağınız ilaçlar işe yaramayabilir ve bölgeye cerrahi müdahale yapılması gerekebilir.

Basur Belirtileri Nelerdir? Basurun türüne göre belirtiler farklılık gösterebilir. Bu yüzden hangisi olduğu konusunda doktorlara başvurulmalıdır. Basur (Hemoroid)’in Belirtileri Dışkıda kan görülür. Anüs yakınında sürekli olarak kaşıntı ve şişkinlik halleri görülür. Oturma pozisyonunda çeşitli zorluklar yaşanabilir.

Bölgede yaşana ara sıra görülen şiddetli ağrılar. İnternal Hemoroid Belirtileri Basurun makattan sarkıp ele gelmesi, Dışkı yapıldığında veya tuvalet kağıdında parlayan kırmızı kan. Basurun belirtileri, hangi evrede olduğuyla doğrudan ilgilidir. İleri evrelerde bu belirtilerin çok daha şiddetli olan durumları yaşanabilir.

Makatta çıkan şişlik nasıl geçer?

Makatta Şişliğin Tanı ve Tedavisi – Hastalığının tanısının konulabilmesi için öncelikle hastanın şikayetlerinin dinlenmesi gerekir. Hemen arkasından gerekli fiziki muayene gerçekleştirilecek ve hastalığın durumuna göre uygun tedavi yöntemi geliştirilecektir. Makatta şişlik durumunda memelerin ortadan kaldırılması koterizasyon ve kriyoterapi olmak üzere iki farklı tedavi yöntemi uygulanır.

Koterizasyon : Bu işlemde makat bölgesi lokal anestezi yöntemiyle uyuşturulur. Kanama meydana getirebilen makat bölgesindeki memeler elektrokoter kullanılarak yakılır. Söz konusu işlem sırasında kanama ya da ağrı olmaz. Alınan memeler daha patolojik teste gönderilir.

You might be interested:  Acnecinamide Jel Krem Ne Işe Yarar?

Kriyoterapi : Bu işlem ile makatta bulunan memeler azot gazı kullanılarak dondurulur. Kadın hastalarda bu işlem sonrasında iz kalabileceğine dair bir kaygı oluşabilir. Fakat makatta bulunan memelerin tabanının geniş olmaması sebebiyle, işlem sonrasında çok belirgin bir iz kalmayacaktır. Yatış gerektirmeyen bir işlem olan kriyoterapi ayaktan tedavi şeklinde uygulanır.

Makatta Şişlik Hangi Krem Iyi Gelir

Makatta top gibi şişlik neden olur?

Makatta şişme, anüsün belirli bir alanı ve etrafındaki bölgede oluşabilen bir durum ve birçok hastalıktan kaynaklı olabilir. Genellikle enfeksiyon (apse oluşumu), fonksiyonel bir bozukluk (hemoroid oluşumu) ya da bir tümör (kolon-rektum veya anüs) nedeniyle oluşabilir Makatta şişme, anüsün belirli bir alanı ve etrafındaki bölgede oluşabilen bir durum ve birçok hastalıktan kaynaklı olabilir.

Makatta nohut büyüklüğünde sert şişlik nasıl geçer?

Makatta Pıhtı Toplanması Nasıl Geçer? – Evet değerli arkadaşlar sorunun ne olduğu, neden olduğu ve nasıl anlaşılacağına dair bilgiler vermeye çalıştım. Şimdi ise eminim en çok merak ettiğiniz hususlardan biri nasıl geçeceğine, kaç günde geçeceğine dair hususlara değinmek istiyorum.

 • Anal hematom tedavisinde amaç kişinin yaşadığı ağrıyı azaltmaktır.
 • Bunun için iki farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır.
 • Birincisi sadece 1 dakika gibi kısa bir ameliyat ile sağlığınıza kavuşabilir, yada oturma banyosu ile daha uzun bir süreçte sağlığınıza kavuşursunuz.
 • Dilerseniz tedavi yöntemleri ve nasıl yapılacağına bir bakalım.

Anal Hematom Ameliyatı (Çok Basit): Ameliyat denince insanlar haklı olarak korku ve endişeye kapılabilir. Fakat makatta pıhtı toplamasında uygulanan yöntem sadece 1 dakika sürmekte ve anında rahatlamanızı sağlamaktadır. Şişlik olan bölgede en fazla 1 cm alanda yapılan kesi ile cilt altında biriken ve pıhtılaşmış olan kan dışarı çıkarılır.

Yapılan kesi çok küçük olduğu için dikiş atmaya gerek kalmaz. Sadece 1 dakika içinde yapılan bu işlem ilk önereceğimiz yöntemdir. Sıcak Su Oturma Banyosu: Makat hastalıklarında sık uygulanan yöntemlerden biride sıcak su oturma banyosu olup, özellikle Basur hastalarının rahatlaması için sık kullandığı yöntemlerden biridir.

Aynı işlem makatta pıhtı toplaması içinde geçerli olup, gün içerisinde arzu ettiğiniz kadar uygulayabilirsiniz. Burada amaç ağrıyı hafifletmek olup, ortaya çıkan şişliğin kaybolması biraz zaman alabilmektedir. Sülük Tedavisi: Bildiğimiz kan emici bir hayvan sülük denince insanların aklına genelde varis tedavileri gelmektedir.

 • Daha öncede söylediğim gibi damar genişlemesi hastalığında herhangi bir etkisi olmayıp, fakat makatta pıhtı toplaması için uygulanabilecek çözüm yollarından biri olduğu söylenebilir. Op. Dr.
 • Seher Şirin Bilgilendiriyor Anal Hematom konusunda birde bu alanda sağlık hizmeti veren uzmanların bilgilerinden yararlanmanızı istiyorum.

O nedenle genel cerrahi uzmanı Doktor Seher Şirin’in hazırladığı videoyu aşağıda bulacaksınız. Kabız Kalmamaya / Ikınmamaya Özen Gösterin Evet arkadaşlar Anal Hematom hastalığı nedenleri, belirtisi ve tedavisine dair detaylar aktarmaya çalıştık, son olarak ise bu hastalıkla henüz tanışmamış olan insanların korunmak için yapacakları en iyi uygulama kabız kalmamaya çalışmaları olup, bu konuda başarılı olunmaması halinde ise tuvalette 2-3 dakikadan fazla kalmamaları gerekir. Genel cerrahi uzmanı alanında hasta kabulüne devam eden Op. Dr. Seher Şirin, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Uzmanlık eğitimini ise Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tamamlamıştır.

Makatta şişlik kendi kendine geçer mi?

Anal apse kendiliğinden geçer mi? – Anal apse ilk evrelerde hastaya sıkıntı vermeyebilir fakat ileri seviyelere ulaştığında anal kanalda iltihap oluştuğu an kendiliğinden geçmesi mümkün değildir. Anal apse şikâyeti olan kişiler hastalık mahrem yerde oluştuğu için tedavi olmaktan çekinmektedir.

Bu sebeple anal apsenin kendiliğinden geçmesini bekleyen ve medikal veya cerrahi tedavi olmaksızın tedavi olmak isteyen birçok hasta bulunmaktadır. Hastalar anal apsenin tedavi yöntemlerini internet ortamında bitkisel anal apse tedavisi, ameliyatsız anal apse tedavisi, kremle anal apse tedavisi gibi çeşitleri metotlar olarak aramaktadırlar.

Anal apse hastalığı uzman doktorlar tarafından steril şartlarda cerrahi yöntemlerle tedavi edilmesi gereken, kendiliğinden iyileşmesi mümkün olmayan bir hastalıktır. Uygun yöntemlerle anal kanalda oluşan iltihabın cerrahi yöntemlerle boşaltılması gerekmektedir.

You might be interested:  Canlı Bir Cilt Için Ne Yapılmalı?

Makatta çıkan et parçası neden olur?

Makat siğilleri genellikle makat çevresi ve cinsel organ etrafında yerleşen et-beni şeklinde hissedilen yüzeyel çıkıntılardır. Makat siğili hastalığının nedeni Human Papilloma Virüs adı verilen bulaşıcı virüstür. Vücudun birçok yerinde görülmekle beraber makat çevresinde ve cinsel organ etrafında gözükenler genellikle HPV-6, HPV-11, HPV-16 ve HPV-18 olan tipleridir.

Makatta şişlik patlatılır mı?

Makat Apsesi Belirtileri Nelerdir? – Makatta ağrı: En belirgin apse şikayetleri arasında yer almaktadır. Anüs kenarında, zonklama şeklinde ağrı oluşur. Oturduğunuzda, ağrının arttığını fark edersiniz. Tabii ki makatta ağrının nedeni sadece apse değildir. Makatta Şişlik Hangi Krem Iyi Gelir Ateşlenme, Titreme: Apsenin daha derinlerde olması halinde, cilt yüzeyinden şişlik ve kızarıklık olmayabilir. Ağrıya ek olarak, ateşlenme ve tir tir titreme şeklinde şikayetler eşlik edebilir. Makatta Akıntı ve Kötü Koku: Perianal apse, cerrahi müdahale ile boşaltılması gecikirse, kendi kendine patlayacaktır.

Makatta şişlik tedavi edilmezse ne olur?

Anüs (makat) içinde sıvı olan bezler bulunur. Bu bezler tıkanma yaptığında, bakterilerin de birikmesiyle apseli bir görünüm oluştururlar. Eğer apse tedavi edilmezse büyür, anüsün dışına çıkar ve yakın bir dokuda delik açar. Fistül, anüs içindeki bezi bu açıklığa bağlayan tüneldir.

Basur neden şişer?

Hemoroid (Basur) Nedenleri Nelerdir? – Anüs etrafındaki damarlar baskı altında esneyerek şişmeye yatkındır. Hemoroid hastalığı rektumun alt bölgesinde basıncın artmasına bağlı damarların şişmesi ile oluşur. Bunun sebebi ise genellikle dışkılama sırasında zorlanma, tuvalette uzun süre boyunca oturma, kronik ishal ya da kabızlık, aşırı kilo veya obezite, gebelik, liften fakir beslenme şekli ve sürekli ağırlık kaldırmaktır.

Basur memesi ne kurutur?

Genel olarak basur ismi ile bilenen hemoroid hastalığı hem kadın hem de erkeklerde görülür. Günlük yaşam kalitesine olumsuz etki eden bu hastalık makat bölgesinde gerçekleşir ve tedavi uygulanmadığı takdirde yüksek bir ağrı ve acı yaşanır. Basur memesi nasıl geçer? Dış basur memesi kendiliğinden geçer mi? en çok araştırılan konuların arasında yer almaktadır.

 • Basur tedavisi için en doğru yöntemler ve tedavi süreci hakkında merak edilenler yazımızda BASUR MEMESİ NEDİR? Basur hastalığı makat bölgesinde meydana gelir.
 • Burada makat bölgesinde sarkan çıkıntılara basur memesi adı da verilebilir.
 • Basur hastalığı için kişiler doktora gitmeye çekinse de bu hastalığın tedavisinde tıbbi destek alınması zorunludur.

Aksi halde hastalık yaşam kalitenizi düşürecektir. BASUR MEMESİ NEDEN OLUR? Basur memesinin oluşmasının temel nedeni kişilerin dışkılamada zorlanması ve uzun süre oturma pozisyonunda kalmasıdır. Bu durum kan akışına olumsuz etki eder ve damarların büyümesine yol açar.

Damarla büyürken uterusun da baskı uygular. Basur hastalığı düzensiz çalışmayan bağırsak problemlerinden dolayı da meydana gelebilir. Hemoroid genel olarak erkeklerde görülen bir hastalık olarak bilinse de kadınlarda da görülür. Özellikle hamilelik döneminde kadınlarda basur şikayeti artış gösterir. BASUR MEMESİ NASIL GEÇER? Makat bölgesinde ortaya çıkan, ağrılı ve sancılı bir hastalık olan basur memesi hastalığı kanamalara da yol açabilir.

Bu yüzden ilk belirtileri ile birlikte doktora görünülmelidir. İç ve dış basur memesi olarak iki farklı şekilde ortaya çıkan bu hastalıkta dış basur memesi tedavisinde hasta çok fazla şikayetçi olmadıkça bir tedavi uygulanmaz. Eğer iç basur memesi meydana geldiyse hastalığın durumuna göre ilaç ya da farklı tedaviler uygulanır.

 1. Sonuç elde edilmediği takdirde ise ameliyat yapılması gerekecektir.
 2. Basur memesi tedavisinde için fitil, krem, ilaçlarda kullanılır.
 3. DIŞ BASUR MEMESİ KENDİLİĞİNDEN GEÇER Mİ? Dış basur memesi hastalığı genel olarak kendiliğinden geçer.
 4. Burada eğer kişi rahatsızlıktan şikayet etmiyorsa herhangi bir tedavi uygulanmaz.
You might be interested:  Cilt Bakımında Buhar Ne Işe Yarar?

Ancak dış basur memesi olan kişiler beslenme düzenine çok dikkat etmeli, kabızlık durumuna yakalanmamalı ve tuvalette uzun süre oturur pozisyonda durmamaya özen göstermelidir. Eğer alınan tüm önlemlere rağmen dış basur memesinde bir büyüme meydana gelirse doktor kontrolü yapılmalıdır.

  Tuvalette uzun süre oturulmamalı ve ıkınmakta zorlanmamalıdır. Makat bölgesi hijyeni aksatılmamalıdır. Ilık su ile makat bölgesi 15 ila 20 dakika yıkanabilir. Bu işlem ile hem ağrı hem de kaşıntı azalacaktır. Sert zeminde oturmak hem hamileler hem de basur memesi olan herkes için zararlıdır. Bu yüzden yumuşak zemin tercih edilmeli. Bitkisel yağlar arasında limon, Hindistan cevizi ve badem yağı da basur memesi bölgesine sürülebilir.

  Makata hangi krem iyi gelir?

  Makat Çatlağı Kremleri Nasıl Etki Eder? – Nitrogliserin içeren kremlerde (Rectoderm, Anrecta ya da Rectogesic) etki mekanizması: nitrogliserinin, kontrolsüz şekilde kasılan sfinkter kasını rahatlatma, gevşetme şeklinde etki etmektedir. Bu ürünlerde uyuşturucu ya da ağrı kesici etki yoktur.

  Bu nedenle dışkılama öncesinde Anestol Merhem kullanmanız önerilir. Bitkisel anal fissür kremi, Anuflex içinde yer alan birden fazla bitkisel içeriği ile sadece kasları gevşetmekle kalmaz aynı zamanda ağrı önleyici, yara iyileştirici ve kanamanın önüne geçici etkileri bulunmaktadır. Anuflex tek başına yeterli olur.

  Ayrıca, Anestol gibi uyuşturucu merhem kullanmak gerekmez.

  Makat apsesi nasıl iner?

  Anal Apsede Tedavi Yöntemleri Nelerdir? – Anal apse tedavisinin amacı, makat bölgesine ait semptomları ve genel enfeksiyon durumunu düzeltmek, ayrıca apsenin komplike bir hal almasını veya anal fistül gibi bazı başka patolojileri tetiklemesini önlemektir.

  • Anal apsenin tedavisi cerrahidir.
  • Anestezi altında apse drenajı yapılır, insizyon için anüse en yakın yer seçilmelidir.
  • Abse boşaltıldıktan sonra, ağrı, ateş ve diğer iltihabi bulgular hızla iyileşecektir.
  • Bu iyileşme sürecinde antibiyotik, ağrı kesici ve sıcak su oturma banyosu kullanılabilir.
  • Cerrahi yöntemler sonrası antibiyotik tedavisi verilen hasta düzenli olarak takip edilir.

  Nüks oranı %10 civarındadır. Absesi olan hastanın hekime geç başvurması, apsenin yetersiz tedavisi ve apsenin yerleşim yeri fistül oluşum riski açısından önemlidir. Anal apsesi olan hastaların %30’unda fistül oluşumu görülür Anal Apse ile alakalı olarak daha fazla bilgi sahibi olmak için tıklayınız.

  Makatta şişlik tedavi edilmezse ne olur?

  Anüs (makat) içinde sıvı olan bezler bulunur. Bu bezler tıkanma yaptığında, bakterilerin de birikmesiyle apseli bir görünüm oluştururlar. Eğer apse tedavi edilmezse büyür, anüsün dışına çıkar ve yakın bir dokuda delik açar. Fistül, anüs içindeki bezi bu açıklığa bağlayan tüneldir.

  Makat apsesi nasıl patlatılır?

  Makat Apsesi Nasıl Boşaltılır – Perianal apse boşaltma işlemi ciltte 1-2 cm kesi ile mümkündür. Cilt altında biriken irin, bu kesikten dışarı fırlayacaktır. İşte bu noktadan sonra, hastanın ağrısı %90 azalarak, rahatlama hissedecektir. İşlem öncesi bölgesel uyuşturma (lokal anestezi) işlemi yapılmaktadır.

  • Böylece ağrısız bir işlem olduğu söylenebilir.
  • Aşağıda yer alan videodan nasıl yapıldığını görebilirsiniz.
  • Doktorunuz apseyi boşalttıktan sonra, gerek görmesi halinde drenaj uygulayabilir.
  • Drenaj ile tekrarlama riski ortadan kaldırılır.
  • Yapılan kesi için dikiş atmaya gerek yoktur.
  • Sağlıklı insanlarda antibiyotik gerekmez; fakat diyabet ve fakat bağışıklık sistemi zayıf olan hastalara önerilebilir.

  Bu durum doktorlar arasında farklılık gösterebilir.