Makattaki Çatlağa Hangi Krem Iyi Gelir?

11.12.2022 0 Comments

Makattaki Çatlağa Hangi Krem Iyi Gelir
Makat Çatlağı Kremleri – Piyasada makat çatlağı için birkaç farklı ürün bulunmaktadır Bunlardan bazıları kimyasal içerikli kremler bazıları da bitkisel içerikli ürünlerdir. Bu yazımızda Rectoderm, Rectogesic, Anrecta, Anuflex kremleri ve içerikleri ayrıntılı olarak incelenecektir.

Makatta çatlağa ne sürülür?

Makat çatlağı için ne iyi gelir? – Makat çatlağı, lifli gıdaların tüketilmesi ile erken dönemlerde düzeltilebilir. Yine bu dönem içerisinde su tüketiminin artırılması da çatlağa iyi gelebilir. Günde 2 – 2,5 litre su içilebilir. Herhangi bir iyileşme süreci görülmemesi durumunda doktor tarafından ağrıların azaltılması için ağrı kesici reçete edilebilir.

Ayrıca kişilerin beslenme düzeni de gözden geçirilmelidir. Makat çatlağında kişiler yaşamlarını bir parça değiştirmelidirler. Özellikle yeme içme konusunda kendilerinde olmayan alışkanlıkları kazanmaları hastaların yararına olabilmektedir. Makat çatlağı hastalığından muzdarip olan kişilerin beslenmede dikkat etmesi gerekenler hakkında makat çatlağında beslenme yazımızı okuyabilirsiniz.

Anal fissüre iyi gelmeyecek tüm gıdalardan hasta uzaklaştırılmalıdır.

Bepanthol krem makata sürülür mü?

Bepanthol Çatlak Kremi Çeşitleri – Makattaki Çatlağa Hangi Krem Iyi Gelir Bepanthol çatlak kremleri vücudunuzun ihtiyaçları doğrultusunda her problem için farklı olarak üretilir. Bu kremleri ihtiyaçlarınız doğrultusunda seçebilir ve güvenle kullanabilirsiniz. Cilt üzerinde çatlakların oluşması sağlığınızı tehdit edici bir unsur olabilir.

Gün içerisinde kötü sonuç veren birçok dış etkiye maruz kalan cilt aşınarak küçük çatlaklar oluşturur. Bu çatlaklar yüzünden cildinizin iç kısımlarına farklı mikroplar ve organizmalar girebilir. Bu durumun sonucunda vücut enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalır. Bütün bunların önüne geçmek için Bepanthol topuk, dudak, makat, çatlak kremi kullanılmalıdır.

Hava şartlarının ani değişimi sıcak ve soğuk farkı, rüzgar ve kar gibi sert hava koşulları teninizde tahribata yol açabilir. Ayrıca ellerin suda kalması ve sonrasında rüzgar ile karşılaşması da kötü sonuçlara neden olur. Bunun önüne geçmek için Bepanthol el çatlak kremi kullanabilirsiniz.

 • Ellerin bakımını aksatmadan yapmak güzel ellerin yanı sıra sağlıklı ve genç görünen bir cilde sahip olmanızı sağlar.
 • Vücutta en hızlı yaşlanan uzuvlardan biri olan eller zaman içinde yıpranır.
 • Ellerinizi sürekli nemli tutmak ve bakım yapmak parmaklarınızın daha güzel ve estetik görünmesini sağlar.
 • Aksi durumda eller üzerinde oluşan çatlaklar canınızı yakabilir.
You might be interested:  C Vitaminli Krem Ne Işe Yarar?

Bu kötü sonuçlardan etkilenen sadece eller değildir. Yüzün en hassas derisine sahip olan dudaklar da kötü hava koşulları nedeniyle çatlayabilir. Çatlayan dudaklarınızı korumak ve onarmak için E vitamini ve B5 içeren Bepanthol dudak bakım kremlerinden faydalanabilirsiniz.

 • Uruyan ve çatlayan dudaklarınızı anında nemlendiren bir formüle sahip olan bu ürün sayesinde pürüzsüz ve yumuşak dudaklara sahip olabilirsiniz.
 • Dudaklarınızın bakımlı ve hoş görünmesi bütün yüz güzelliğinizi etkileyeceği gibi sağlık ve rahatlık açısından da avantaj sağlar.
 • Çünkü kuru dudaklar rahatça gülmenin önüne geçer.

Güldüğünüz anda gerilen dudaklar üzerinde çatlaklar oluşabilir. Bu çatlaklar arasında yaralar oluşarak dudaklarınızın kanamasına sebebiyet verebilir. Bütün bu olumsuz durumların önüne geçebilmek için yılın her mevsiminde Bepanthol dudak bakım kremi kullanabilirsiniz.

İnsanların şikayetçi olduğu çatlak problemlerinden biri de topuk kısmında oluşan çatlaklar olabilir. Bu çatlakların oluşma nedenleri arasında yetersiz nemlendirme vardır. Ayrıca vitamin ve mineral eksikliği, obezite, sürekli ayakta durmak, yanlış ayakkabı seçimi ve genetik faktörler de etkilidir. Nedeni ne olursa olsun çözümü Bepanthol nemlendirici ve onarıcı bakım kremi kullanmaktır.

Bu sayede daha güzel ve bakımlı ayaklara sahip olabilirsiniz. Ayrıca çatlak yüzünden oluşan sevimsiz ağrıların önünü kesmiş olursunuz. Bu sayede ayakkabılarınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey Bepanthol ayak çatlak kremi kullanmak.

Makat çatlağı neden iyileşmez?

Bazı makat çatlakları kendiliğinden iyileşirken diğerlerinin neden iyileşemediği kesin olarak bilinmemektedir, ancak kabızlık ya da ishalin devam etmesinin bu duruma neden olduğu düşünülmektedir. Bunlara ek olarak, her dışkılama sırasında, dışkı buradaki yara ile temas eder ve iyileşmeyi geciktirir.

Makatta çatlak geçer mi?

Anal fissür kendiliğinden geçer mi? – Makat çatlağına çoğunlukla neden olan sebeplerden biri de uzun süren kabızlıktır. Dışkı sert ve katılaşmış durumdaysa anal kanalda yırtılmalar oluşabilir. Kabızlık uzun süreli olmayıp ara ara olduğunda makat çatlağı kendiliğinden düzelebilmektedir.

 • Fakat kabızlık uzun süre devam ettiğinde anal kanalda oluşan çatlağın kendiliğinden geçme durumu söz konusu değildir.
 • Makat çatlağı akut ve kronik olmak üzere iki şekilde incelenmektedir.
 • Akut şekilde olan çatlaklar her yaşta görülebilir ve de kendiliğinden iyileşme olasılığı daha yüksektir.
 • Ronikleşmiş olan çatlaklar mutlaka tedavi edilmesi gereken çatlaklardır.
You might be interested:  Pure Beauty Bb Krem Nerede Satılır?

Tedavi edilmediği takdirde ciddi sorunlara yol açabilen bir hastalık olup iyileşme süreci daha da gecikmektedir.

Makat çatlağına kantaron yağı iyi gelir mi?

Hemoroid: Bunlar anüs ve çevresindeki kirli kanı taşıyan damarlardır. Bunların şişmesi, varisleşmesi ve anüsten dışarı çıkmasına hemoroid denir. Bunlar bacaklarda görülen varislerin anal bölgedeki şeklidir. Bazen içlerine kan pıhtısı birikir. Çok ağrılı olan bu duruma tromboze hemoroid denir. Hemoroid nedeni ile acil servislere yapılan müracaatların %99’u bu nedenle olmaktadır.

Basurlarda ana belirti kanamadır. Bu durum hemoroidin derecesine, yerine göre değişir. Dışkıya bulaşık olabildiği gibi tuvalet sırasında damla damlada gelebilir. Bu kanama uzun zaman devam edecek olursa hastada anemi denen kansızlığa yol açabilir. Hastalar çoğu kez bir proktoloğa gitmek yerine çeşitli bitkisel alternatifleri denemektedirler.

 1. Fakat bunların bilimsel değeri çok sınırlıdır.
 2. Imileri havuç yapraklarının kaynatılıp suyunun içilmesini önermekte, kimileri ise akşamları anal bölgeye, hemoroidlerin üzerine soğuk ince rendelenmiş havuç uygulamasını önermektedir.
 3. Bir başka makalede basur üzerine saf zeytinyağı emdirilmiş pamuk konulmasını önermektedirler.

Hastalardan gece yatmadan önce incir, mürdüm eriği ve kayısı tüketmeleri veya bunların çayını içmeleri istenmektedir. Bu bitkiler oluşan kabızlığı bir nebze azalttığından kısmen yararlı olabilir. Kabızlık hemoroid ve diğer makad hastalıklarının oluşumunda baş faktörlerden biridir.

 • Ahududu, böğürtlen, kambu çayının damar büzücü etkisi vardır.
 • Hemoroid tedavisi sonrasında yardımcı olarak kullanılabilir.
 • Hastaların çok sık sorduğu ve halk arasında çok bilinen çoğu kişinin kullandığı sarı kantaron yağı vardır.
 • Sarı kantaron, halk arasındaki adı ile kılıç otu bitkisi çoğu kişi tarafından kullanılmaktadır.

Yaraları iyileştirdiği, damar büzücü etkisi ile hemoroidin iyileşmesini sağladığı söylenmektedir. Bir parça pamuğa sarı kantaron yağı emdirilir ve hafif fitil şeklinde anal bölgeye uygulanır. Her gün pamuk değiştirilerek ortalama 1 ay devam edilir.

Anal Fissür ( Makat Çatlağı): Hastalarda cam kesiği şiddetli ağrı ve yanmaya neden olan anüsün arka tarafında görülen yırtıklardır. Müzmin kabızlık çeken kişilerde en çok görülür. Sert dışkı anüsten çıkarken yırtılmalara yol açar. Ayrıca aşırı ishallerde buna yol açabilir.

You might be interested:  Iblis Keser 4. Cilt Ne Zaman Çıkacak?

Ana belirti hastalarda dışkılamadan sonra görülen yanma ve ağrıdır. Bazen de peçeteye kırmızı parlak bir kan bulaşabilir. Bu hastalarda da ilk olarak her derde deva olarak görülen zeytinyağı kullanılır. Zeytinyağı, balmumu ile karıştırılır ve çatlak bölgesine sürülür.

 1. Bu amaçla aleovera adlı bitkinin yaprakları da kullanılmaktadır.
 2. Bunun dışında ayrıca karakafes adlı bitki, Hindistan cevizi yağı, elma sirkesi, keten tohumu önerenler vardır.
 3. Şu durum göz önünde tutulmalıdır.
 4. Gerek hemoroid de, gerekse anal fissürde tedavi tıbbi tedavidir.
 5. Her ikisinde de kişinin müzmin kabızlığının ortadan kaldırılması esastır.

Bunun için günlük su tüketiminin en az 3-3.5 litre olması gerekir. Bunda ölçü her hastaya söylediğimiz gibi idrar rengidir. İdrarın rengi beyaz olmalıdır. Sarı bir idrar vücuda giren suyun az olduğunu gösterir. Diğer dikkat edilmesi gereken konu posa bırakan diyete önem verilmesidir.

Makat çatlağı neden tekrarlar?

Makat çatlağının tekrarlaması: ameliyat sonrası tekrarlama veya nüks hastaların % 1-6’sında görülür. Makat çatlağı nüks eden hastaların yaklaşık % 50’sinde, Crohn hastalığı adı verilen iltihabi bağırsak hastalığı sorunu olduğu belirlenmiştir.

Makat çatlağı nasıl geçer yorumlar?

Hafif makat çatlakları genellikle eczanelerde reçetesiz olarak satılan krem, jel veya merhem gibi ilaçlarla tedavi edilir. Bunun dışında, makat çatlağı tedavisinde kişinin evde kendi uygulayabileceği bazı yöntemlerin de etkili olduğu söylenebilir. Bu açıdan en çok tercih edilen yöntem, oturma banyosudur.

Fito krem makata sürülür mü?

Yara İyileştirici Kremler – Bu gruptaki kremler hücre yenileyici özellikleri sayesinde dokulardaki yaraların iyileşmesini sağlar. Makat yırtığındaki yarayı iyileştirmek amacıyla kullanılır. Bu kremlere Hametan krem ve Fito krem örnek verilebilir.

Anestol krem makat içine sürülür mü?

Nitrogliserinli Kremlerin Kullanımı – Kullanımı anuflex ile benzerdir. Öncelikle dışkılama yapılmadan sıcak su oturması yapılır. Ardından anestol pomad makat içine ve çevresine uygulanır. % dakika beklenir. Dışkılama ihtiyacı giderilir. Sıcak su oturması yapılır ve ardından nitrogliserinli ürün olabildiğince makatın iç kısmına ittirilecek şekilde uygulanır.