Morluk Ve Şişliğe Hangi Krem Iyi Gelir?

23.11.2022 0 Comments

Morluk Ve Şişliğe Hangi Krem Iyi Gelir
Eczanelerden satın alabileceğiniz lasonil isimli krem de morluklara iyi gelebilecek bir yöntemdir.Morluk giderici krem olarak Arnica, Auriderm XO, Ematonil sayılabilir.

Şişkinliğe ve morluğa ne iyi gelir?

Çoğunlukla vücuda alınan darbeden ya da spor yaralanmalarının sonucunda ortaya çıkan bu morluk nasıl geçer? Morluk nasıl geçer? Vücutta morluk tedavisi ile ilgili merak edilen tüm detaylar haberimizde – Morluk Ve Şişliğe Hangi Krem Iyi Gelir Genellikle basit yüzeysel hasarlar olan ve herhangi bir tedavi uygulanmaya gerek olmadan, kendiliğinden geçen morluklar, nadiren ciddi hastalıkların da belirtisi olabilir. Peki, Morluk nasıl geçer? Vücutta morluk tedavisi ile ilgili bilinmesi gerekenler haberimizde MORLUK (ÇÜRÜK) NASIL OLUŞUR? Çoğunlukla bir çarpma veya düşmeden kaynaklanan morluklar, derinin altındaki küçük kan damarları yırtıldığında veya hasar gördüğünde oluşur.

 • An derinin altındaki dokulara sızar ve siyah ve mavi rengin ortaya çıkmasına neden olur.
 • MORLUKLAR NASIL DEĞİŞİR? Derinin altında toplanan kan, zaman geçtikçe, darbe aldığın andan tamamen iyileşene kadar farklı görünür.
 • İlk başta, derinin altındaki kan gibi kırmızımsı bir renktir.
 • Bir veya iki gün sonra, kan hücrelerinden gelen oksijen emilir ve morluk, mavi veya siyah renge döner.

Ağrılı nokta bu gölgede bir hafta kadar kalabilir. Siyah-mavi fazdan sonra, morluk solmaya başlar. Kırmızı kan hücreleriniz oksijen taşıyan hemoglobinin parçalanmasından dolayı yeşile veya sarıya döner. Birkaç gün sonra kahverengimsi sarıya veya açık kahverengiye döner.

 1. Yaklaşık 2 hafta içinde morluk tamamen iyileşir ve cilt tekrar normal görünür.
 2. MORLUK NASIL GEÇER? Morluğun üzerine, birkaç gün boyunca her birkaç saatte bir 15 dakika boyunca buz koymak; iltihaplanmayı ve şişmeyi önleyerek morluğun daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur.
 3. İltihaplanmayı buzla azalttıktan sonra ılık kompres uygulanabilir.

Bu, dokuların kan dolaşımını artırır ve iyileşme sürecini hızlandırır. Morluk, kaldırabileceğin bir uzvunda ise morluğun olduğu yere giden kan dolaşımı azaltmak için morluğu kalp hizasından yukarı kaldır. Bu şişmeyi azaltır ve renk bozukluğunun artması engellenir.

 1. Morluk oluştuktan sonraki bir-iki gün boyunca ağır egzersizlerden kaçınmak önemlidir.
 2. Egzersiz sırasında morluk olan bölgeye daha çok kan akışı olacağından; morluğa ne kadar çok kan giderse morluk o kadar kötüleşir.
 3. Morluğun dış kısmının etrafına masaj yapılabilir.
 4. Bunun için baş parmağını kullanabilisin.

Ancak masal yaparken fazla bastırmamaya ve morluğun ortasına masaj yapmaya çalışmayın. Küçük, dairesel hareketlerle masaj yapmak lenfatik süreci etkinleştirir ve vücudun morluktan kendi kendine kurtulmasını sağlar. Morluğun olduğu yer günde 10 ila 15 dakika doğrudan güneş ışığı alırsa; mor ötesi radyasyon, morluğun sarıya dönmesine neden olan bilirubin’i yıkmaya başlar. Morluk Ve Şişliğe Hangi Krem Iyi Gelir VÜCUTTA MORLUK TEDAVİSİ Çoğu morluk endişe nedeni değildir ve kendi başlarına giderler.

Morluk ve ödeme ne iyi gelir?

Morluklar, genellikle cildin zedelenmesi sonucu oluşmaktadır. Lakin bazı durumlarda stresten vücutta morluklar da oluşabilmektedir. Bacakta morluk oluşumu en yaygın olan morluk türüdür. Nedeni fark etmeksizin morlukların iyileşme süresi, yaralanmanın şiddetine göre değişebilmektedir.

 1. Lakin morluklar genellikle 10 gün içinde kendiliğinden iyileşmektedir.
 2. Morluklar iyileşirken, yaranın rengi de iyileşmektedir.
 3. Morluğun iyileşmesini hızlandırmak için ise birkaç yol bulunmaktadır.
 4. MORLUKLARA KESİN ÇÖZÜM Morluk, aslında zaman içinde hiçbir tedaviye gerek duymaksızın kendiliğinden iyileşebilmektedir.

Lakin morluk görünümü cildin estetiğini bozduğu için çoğu insan yaraların izi olan bu morlukların mümkün olan en kısa sürede geçmesini istemektedir. Morluklara en etkili çözüm soğuk komprestir. Morluğun ortaya çıkmasını takiben gelen 2 yahut 3 gün boyunca, morluğun üzerine birkaç saatte bir 15 dakika boyunca soğuk buz kompresi yapmak morluğun iyileşmesini hızlandırmaktadır.

 1. Morlukların iyileşmesini hızlandıran bir diğer yol ise; morluğu kalp hizasında tutmaktadır.
 2. Bu yol damarlardaki kalp akışını azaltıp yavaşlatacağından, morluğun geçmesini kolaylaştırmaktadır.
 3. Ayrıca bu yol ile morluğun rengi de hızlıca değişebilmektedir.
 4. Morlukların geçmesini zorlaştıracak ağır aktivitelerden de kişinin kaçınması önemlidir.

Spor yapan kişilerin morlukları geçene kadar bu aktiviteye ara vermeleri önemlidir. Zira spor sırasında kan akışı hızlanmaktadır, bu da morluğun geçmesini zorlaştırmaktadır. Ayrıca spor sırasında eklemler şişeceğinden morluk daha belirgin bir hale gelebilmektedir.

 1. Bu nedenle ağır egzersizlerden uzak durulmalıdır.
 2. Morluğun daha hızlı iyileşmesi için bir diğer yol ise, morluğun çevresine yavaşça masaj yapmaktan geçmektedir.
 3. Lakin buradaki önemli husus morluğa değil, çevresine masaj yapılması gerektiğidir.
 4. Ayrıca masaj sırasında cilde fazla baskı uygulanmamalıdır.
 5. Morlukların tedavisinde evde hazırlanan birkaç karışımında etkili olduğu görülmektedir.

Bu karışımların başında sirkeli su gelmektedir. Sirkeli su yaraların iyileşmesini hızlandırdığından morluklarında geçmesini kolaylaştırmaktadır. Evde uygulanabilecek bir başka yol ise morluğun üzerine ezilmiş maydanoz koymaktır. Maydanozun iltihap önleyici yönü sayesinde morlukların iyileşme hızı artmaktadır.

Ayrıca c vitamini yüksek besinler tüketmek de morlukların geçmesinde etkili olmaktadır. GÖZALTI MORLUKLARI NASIL GEÇER? Gözaltında meydana gelen morluklar genetik olabileceği gibi, bir yaralanma sonucu yahut uykusuzluktan kaynaklı da olabilmektedir. Peki gözaltı morluklarına ne iyi gelir? Aslında gözaltı morluklarının oluşma sebebine göre tedavi yöntemleri de değişmektedir.

Bu nedenle öncelikle gözaltındaki morluğun kaynağı doğru bir şekilde tespit edilmelidir. Lakin gözaltı morluklarını genel olarak azalacak birkaç yöntem bulunmaktadır. Gözaltı morluklarına iyi gelen yöntemler başlıca olarak şunlardır:

  Gözlere ve gözaltlarına soğuk kompres uygulamak, Gözlere ve gözaltlarına çay uygulamak, Gözlere ve gözaltlarına salatalık uygulamak, Gözlere ve gözaltlarına süt uygulamak, Uyku süresini ve kalitesini arttırmak, Yatmadan evvel gözaltlarına Hindistan cevizi yağı sürmek, Uyurken baş yukarda kalacak şekilde yatmak.

  Moraran yere ne sürülür?

  Morluk Nasıl Geçer? –

   Sarımsak

  Antioksidan özelliği sayesinde dokuların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayan sarımsağı, yemeklerin içerisinde tüketebilirsiniz. Ayrıca sarımsağı ezerek suyunu morluk olan bölgelere sürebilirsiniz.

   Soğan

  Soğanı iki parçaya ayırın ve bir dilimini morluk oluşan bölgeye uygulayın. Bu işlemi düzenli uygulayarak şişkinlik, ağrı ve morlukların kısa sürede geçmesini sağlayabilirsiniz.

   Zencefil

  İltihap giderici özellikleri bulunan zencefil de morluk tedavisinde kullanılmaktadır. Zencefili ikiye böldükten sonra morluk oluşan bölgeye koyarak bekleyin.

   Sirke

  Sirke, kan akışını arttırdığı için morlukların daha kısa sürede geçmesini sağlar. Sirkeyi ılık su ile karıştırın ve temiz pamuk yardımıyla moraran bölgelere sürün. Etkili çözüm için elma sirkesi ve alıç sirkesi kullanabilirsiniz.

   Tuz

  Ağrıları hafifletmek ve morluğu kısa sürede geçirmek için uygulayabileceğiniz diğer yöntem tuzdur. Tuzu, suyla hafifçe ıslattıktan sonra morluk oluşan bölgelere ince bir şekilde sürün ve bekletin.

   Maydanoz

  Maydanozu ezerek macun kıvamına getirin. Bu macunu morluk oluşan bölgelere sürün ve 5 dakika bekletin. Ardından ılık suyla durulayabilirsiniz.

   Yaban Mersini

  Yaban mersini özü kılcal damarları güçlendirerek morluğun kısa sürede geçmesini sağlar. Bunun için 1-2 yaban mersinini blenderdan geçirip sıvı kıvama getirin. Ardından bu karışımı morlukların üzerine sürün ve 10 dakika bekletin.

   Papaya ve Ananas

  İçeriğindeki enzimler sayesinde papaya ve ananas, kan birikmesini önler. Bu yüzden morluklar geçene kadar ananas ve papaya yiyebilirsiniz.

   C Vitamini

  C vitamini içeren meyve ve sebzeler, morlukların daha çabuk iyileşmesini sağlar.

  Şişlik ve morluk kaç günde geçer?

  Bu görüntü darbenin alındığı ilk andan tamamen iyileşene kadar geçen süre içerisinde farklı renk tonlarında görünür. Morluk herhangi bir tedavi uygulanmasa bile, genellikle bir hafta içerisinde kendiliğinden geçer. Zaman zaman bu süre iki haftaya kadar uzayabilir.

  Morluklar için hangi krem kullanılır?

  Morluk vücudun farklı kısımlarında oluşabilir. Örneğin; boyunda. Böyle bir durumda boyundaki morluk nasıl geçer? Aşk ısırığı da diyebileceğimiz boyun morluklarının görünmesini pek istemeyiz. Deri altındaki kan damarlarının yırtılması sonucu meydana gelen boyun morluklarını gidermek özellikle kadınlar için büyük önem arz ediyor.

  • Boyun morluklarının tamamen geçmesi için en az 1 haftaya ihtiyaç var.
  • Ama siz boynunuzdaki aşk ısırıkları birkaç güne kaybolsun istiyorsanız birkaç ufak yöntemle bu işi kotarabilirsiniz.
  • Bakalım onlar neler? BUZ: her zaman bu tür sorunlarda hızır gibi yetişir.
  • Ancak buzu 20 dakikadan daha fazla bir süre ciltle temas ettirmemek gerekir.

  Morluk yeni oluştuysa bu sizin işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Birkaç parça buzu bir beze sararak boynunuza uygulamanız, yahut ara ara çekmek kaydıyla buzu direkt morluk oluşan bölgeyle temas ettirmeniz fayda sağlayacaktır. FIRÇA: farklı bir yöntemdir.

  1. Diş fırçası kullanarak morluğun iç kısmından dışarıya doğru yavaş hareketlerle dairesel masaj uygulayın.
  2. Bu uygulama ile dolaşım hızlanır ve morluğun iyileşme süresi kısalır.
  3. Morluk geçene kadar bu işlemi ara ara uygulayabilirsiniz.
  4. AZIMA: tekniği farklı bir alternatif olabilir.
  5. Aşk ısırığınızdan kurtulmanın bir yolu da morluğun üzerindeki ölü deriyi cildi gererek madeni para kenarı veya buna benzer bir cisimle kazımaktır.

  Ancak bu işlemi yaparken sert hareketlerden kaçının. Bu yöntem de morluğun süresini kısaltacaktır. SOĞUK KAŞIK: boyun morluğuna iyi gelir. Bir yemek kaşığını 2-3 dakikalığına buzdolabınızın derin dondurucusuna yerleştirin. Dondurucudan çıkardığınız kaşığı morluk oluşan bölgeye uygulayın ve kaydırın.

  1. Basınç yaparak uygulayacağınız bu yöntemle pıhtılaşan kanı dağıtabilirsiniz.
  2. Aşık ısındıkça yeniden derin dondurucuya koyup tekrar tekrar kullanabilirsiniz.
  3. Isa bir süre içinde olumlu sonuç alabileceğiniz bir yöntemdir.
  4. REM: Morluklara iyi gelen krem de farklı bir seçenek.
  5. Eczanelerden satın alabileceğiniz lasonil isimli krem de morluklara iyi gelebilecek bir yöntemdir.

  Morluk giderici krem olarak Arnica, Auriderm XO, Ematonil sayılabilir. VE MAKYAJ Makyajın sihirli gücünü burada da kullanabilirsiniz. Yukarıdaki yöntemlerin sonuç vermesi ortalama iki günü bulabilir; ama makyaj ile hemen sonuç alabilirsiniz. İyi bir kapatıcı ile hızlı sonuç alabilirsiniz.

  1. Veya şık bir fular da işinizi görür.
  2. Tabii bu morluk tedavisi için en son ve hızlı çare.
  3. Bu yöntemlerle utanç veren boyun morluklarından hızlıca kurtulmanız mümkün.
  4. Bu uygulamaları yaparken aşırı bir baskı ve güç uygulamaktan kaçının.
  5. Aksi takdirde morluğu ortadan kaldırmak isterken daha büyük tahrişlere yol açabilirsiniz.

  Peki yüzdeki morluk nasıl geçer bir de ona bakalım Yüzde oluşan morluklar kendi haline bırakıldığında 15 gün içerisinde hematom iyileşir. Heparin içeren merhemler de işe yarayabilir. Morlukları hızlı iyileştiren çözümlerden birisi de biberiye yağıdır. Biberiye yağını sürün ve 2 saat içinde etkisini göstermesini izleyin.

  Darbe sonucu oluşan şişliğe ne iyi gelir?

  Hasar gören bölgeye hemen havluyla sarılmış buz uygulayın. Buz bu bölgedeki kan akışını sınırlandıracaktır. Hasar gören bölgeye yatıştırıcı ve onarıcı bir kremle nazikçe masaj yapın.

  Şişliğin inmesi için ne yapılır?

  Alında şişlik neden olur ? Alında küçük darbeler sonrası ya da derinin altında gelişen sivilce nedeniyle şişlikler oluşabilir. Bunun haricinde oluşan şişlikler alerji nedenli olabilir ya da çeşitli rahatsızlıklar sonucu da alnınızda şişlik oluşabilir.

  • Sebebi ne olursa olsun, bu sorunun üstesinden gelmenin birkaç kolay yolu vardır.
  • Size vereceğimiz bu yöntemler ile alında oluşan şişliklerin inmesini veya ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.
  • İşte, alında şişlik için evde uygulanabilecek 5 tedavi yöntemi: Soğuk kompres Alnınızda oluşan şişkinliği fark eder etmez, üzerine soğuk kompres uygulayın.

  Soğuk kompres, iltihaplanmayı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olacaktır. Bunun için: – Birkaç buz küpünü bir havlu bezine sarın. Yaklaşık 1 dakika boyunca şişmiş olan bölgede bekletin.5 dakika ara verip ardından gerekirse 1 dakika kadar daha soğuk kompresi uygulayın. Morluk Ve Şişliğe Hangi Krem Iyi Gelir Buhar Buhar, alnınızdaki küçük şişliklerden kurtulmanın bir diğer etkili yoludur. Buhar uygulamasıyla tıkanmış gözeneklerinizin açılmasını sağlayabilir ve cildinizin nefes almasını kolaylaştırabilirsiniz. Bu yöntem ayrıca, cildin derinlemesine temizlenmesini sağlayarak akne tedavisine yardımcı olur.

  Uygulanışı: – Orta boyda bir kabın içerisine sıcak su doldurun. – Başınızı örtmek için bir havlu ya da bez kullanabilirsiniz. Ardından, alnınızı suyun üzerine doğru getirin. Alnınızı buhar oranına göre suya yakınlaştırıp uzaklaştırın. Dikkat edin, cildinize çok yakından buhar tutarsanız, cildiniz tahriş olabilir.

  – Yaklaşık 10 ila 15 dakika kadar kalarak sıcak su buharının gözenekleri açmasına izin verin. Son olarak, yüzünüzü kurutun ve yağsız bir nemlendirici uygulayın. Yumurta akı Yağlı bir cilt, alnınızda oluşan şişliklere zemin hazırlayabilir. Cildinizde fazla miktarda yağ oluşmasını önlemek için yumurta akını kullanarak bir yüz maskesi hazırlayabilirsiniz.

  1. Yumurta akı, bolca A vitamini içerir; bu sayede cildin sıkılaşmasını sağlayarak, olası sarkmaları da önler.
  2. Uygulanışı: – 1 yumurta akını bir kasede iyice çırpın.
  3. Üzerine yarım limon suyu ilave edin ve tekrar karıştırın.
  4. Ardından, bu karışımı şişliklerinizin üzerine uygulayın.
  5. Urumasına izin verin, sonra bu maskeyi yüzünüzden soyun.

  – Yüzünüzü ılık suyla temizleyin. Bu maskeyi haftada bir veya iki kez kullanın. Limon Suyu Alında sivilce nedeniyle oluşan şişliklere karşı limon suyu iyi bir çözüm sunar. Ayrıca, limon suyundaki sitrik asit, cildin pH dengesini düzelterek ve lekelerin görünümünü de hafifletir.

  Vicks morluklara iyi gelir mi?

  3. Morlukları geçirmede etkili olabilir. – Morluk Ve Şişliğe Hangi Krem Iyi Gelir Kötü bir düşüş mü yaşadınız? Ya da bacağınızı koltuğun köşesine vurdunuz. Bir vicks kutusu varsa morarıklık artmadan ondan kurtulabilirsiniz. İnce bir vicks tabakasını morluğun üzerine sürün ve üzerine hafif tuz dökün. Bu garip kombinasyon, çürümenin olduğu yerde kan konsantrasyonunun dağılmasına yardımcı olacak ve daha hafif, daha az renksiz bir deri parçasıyla sonuçlanacaktır.

  1 günde morluk nasıl geçer?

  Morluk Ve Şişliğe Hangi Krem Iyi Gelir Morluk, genellikle bir yere çarpma ya da vücuda alınan herhangi bir darbe sebebiyle oluşabiliyor. Çoğunlukla herhangi bir tedavi gerektirmeyen morluklar kendi kendine bir süre sonra geçiyor. Eğer bir yere çarpmadığınızdan eminseniz, vücudunuzda sık sık ve sebepsiz bir şekilde morluk oluşuyorsa mutlaka bir doktora gitmelisiniz.

  Çünkü çok nadir de olsa morluk ciddi hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabiliyor. Peki, morluk nasıl geçer? Morlukları doğal yöntemlerle geçirebileceğiniz evde uygulayabileceğiniz 15 tedavi çeşidi. MORLUKLAR NASIL GEÇER? EVDE 20 DOĞAL TEDAVİ YÖNTEMİ 1 – SOĞAN Soğanı dilimleyin ve bir dilimini morluğun olduğu bölgeye uygulayın.

  Düzenli uyguladığınızda morluklardaki ağrı ve şişliği azaltacaktır.2 – SARIMSAK Sarımsak dokuların hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur. Sarımsağı doğal yollarla tüketebileceğiniz gibi suyunu da moraran bölgeye sürebilirsiniz. Dondurucuda soyulmuş sarımsak varsa hemen soğuk uygulama olarak kullanabilirsiniz.3 – SİRKE Sirke ciltteki kan akışını arttırarak morluğun daha hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur.

  1. Sirkenin şifasından faydalanmak için sirkeyi ılık su ile karıştırmanız ve hazırladığınız bu karışımı düzenli olarak moraran bölgeye sürmeniz yeterli olacaktır.4 – ZENCEFİL İltihap önleyici özelliğiyle oldukça faydalı bir besin olan zencefili ezip moraran bölgenin üzerine koymak morluğa iyi gelir.
  2. Bir miktar zencefil ve zeytinyağını karıştırıp moraran bölgeye sürün ve bekleyin.

  bu şekilde morluğun hızla iyileşmesine yardım edebilirsiniz.5 – MAYDANOZ Maydanozu ezerek macun haline getirin ve morluk olan bölgeye sürün. Macunu en az 5 dakika cildinizde bekletin, ardından ılık suyla temizleyin. Bu macun hem moraran bölgedeki ağrıyı azaltır hem de cildin hızla iyileşmesini sağlar.6 – TUZ Ağrınızı hafifletmek ve morluğu hızla gidermek için tuzdan faydalanabilirsiniz.

  Bunun için yapmanız gereken tek şey tuzu ince bir tabaka halinde mor olan bölgeye uygulamak ve bir süre bekletmek.7 – ANANAS VE PAPAYA Ananas ve papaya meyveleri içeriğindeki bromelain sindirim enzimi sayesinde dokularda kan ve sıvı birikmesine sebep olan proteinleri parçalar. Vücudunuzdaki morluğun geçmesini istiyorsanız ve de seviyorsanız ananas ve papayayı daha sık tüketebilirsiniz.

  Aktar ve eczanelerden bromelain tablet takviyesi de alabilirsin.8 – YABAN MERSİNİ Aktarlardan kolaylıkla temin edebileceğiniz yaban mersini özü kılcal damarları güçlendirerek morluğun iyileşmesine yardımcı olur. Evinizde yaban mersini yağı varsa morluk durumunda masaj yaparak faydalanabilirsiniz.9 – ARNAVUT BİBERİ VE VAZELİN KARIŞIMI Morluk için ne iyi gelir diye soranlar bu cevaba çok şaşıracak ama; Arnavut biberi ve vazelini karıştırarak hazırladığınız macunu moraran bölgeye sürüp birkaç saat bekletirseniz morluğun daha kısa sürede iyileştiğini gözlemleyebilirsiniz.

  Diş macunu morluklara iyi gelir mi?

  Diş Macunu Nane yağı içerenler gibi doğal diş macunlarını kullanmak bölgedeki dolaşımı ve kan akışını arttırarak morluğun iyileşmesini sağlayabilir.

  Hangi morluklar tehlikeli?

  Büyüklerin “çocuklar düşe kalka büyür” ifadesi anne-babalar tarafından kabul edilse de çocukları düştüğünde yine de panik olabilirler. Düşmeye bağlı basit yaralanmalar kol ve bacak gibi bölgelerde özellikle yaralanmalara neden olur. Hatta dışarıda oyun oynayan pek çocuğun dizinde büyüyene kadar yara eksik olmaz. Düşme sonucu oluşan morarmalar zaman zaman aileleri endişeye sürükler. Morluk Ve Şişliğe Hangi Krem Iyi Gelir Morluk Ve Şişliğe Hangi Krem Iyi Gelir Büyüklerin “çocuklar düşe kalka büyür” ifadesi anne-babalar tarafından kabul edilse de çocukları düştüğünde yine de panik olabilirler. Düşmeye bağlı basit yaralanmalar kol ve bacak gibi bölgelerde özellikle yaralanmalara neden olur. Hatta dışarıda oyun oynayan pek çocuğun dizinde büyüyene kadar yara eksik olmaz. Düşme sonucu oluşan morarmalar zaman zaman aileleri endişeye sürükler. Morluk Ve Şişliğe Hangi Krem Iyi Gelir

  Bacakta morarma neyin belirtisi? Şayet bir travma olmaksızın bacakta morarma oluşmuşsa ve morarma uzun süre duruyorsa; bu durum gerçekten korkulması gereken bir kan hastalığının habercisi olabilir. Ayrıca travmanın şiddeti ve morarma derecesinin de orantılı olması gerekir. Ufak bir çarpma sonrasında büyük morarmalar meydana gelmesi de tehlikeli.

  Yüzde morarmaya ne iyi gelir?

  Yüzdeki morlukların azalması için ılık kompres uygulaması yapılabilir. Dokuların kan dolaşımı arttırılarak iyileşme süreci de hızlanır. Yüzde meydana gelen morlukların giderilmesi için doğru yöntemler de kullanılır. YÜZDEKİ MORLUKLAR NASIL GEÇER ? Yüz bölgesindeki morlukların geçmesi için saat başı 15 dakika boyunca buz konulmalıdır.

  1. Yüzdeki morluklara buz koymak iltihap oluşumunu engeller.
  2. Ortaya çıkacak şişmenin de önlenmesi için buz konulması yüzdeki morlukların kolay bir şekilde geçmesini sağlar.
  3. Morluk oluştuğunda ağır egzersizler yapmaktan uzak durulmalıdır.
  4. Yüzdeki morlukların geçmesi için en doğru çözüm soğuk kompres uygulanmasıdır.

  Morluğun ortaya çıkmasının ardından 3 gün boyunca soğuk buz konulması morluğun kısa zamanda geçmesini sağlar. Yüzdeki morlukların geçmesi için eczanelerden uygun kremler alınarak morluğun üzerine uygulanabilir. YÜZDEKİ MORLUKLAR KAÇ GÜNDE GEÇER ? Yüzdeki morluk oluşumunun nedenine ve türüne bağlı olarak yüzdeki morlukların iyileşme süresi değişebilir.

  Doğru uygulamalar yapılarak yüzdeki morlukların 2 ya da 3 gün sonra geçmesi beklenir. Ağır ve ağrılı morluklar yaklaşık bir hafta içerisinde tamamen geçer. YÜZDEKİ MORLUKLAR NE ZAMAN GEÇER? Genellikle darbe alındığında ya da farklı nedenlere bağlı olarak yüzde morluklar oluşabilir. Yüzdeki morlukların geçmesi için doğru bakım ve iyileştirme metotları kullanılır.

  Saat başı yüz bölgesine 15 dakika kadar soğuk buz kompresi uygulandığında yüzdeki morluklar da geçecektir. Yüzdeki morluklar en kısa 3 gün içerisinde en fazla 10 gün içerisinde geçecektir. YÜZDEKİ MORLUKLAR NASIL KAPATILIR ? Yüzdeki morlukları kapatmak için fondoten ya da kapatıcı gibi makyaj malzemeleri kullanılabilir Cilt tonuna uygun ve cilt tonundan biraz koyu fondotenler morluğun üzerine dikkatli bir şekilde uygulanır.

  Fondoten uygulanan morluk kolay bir şekilde kapatılır. Allık ile morlukların üzeri dikkatli bir şekilde kapatılır. MORLUKLAR NASIL OLUŞUR? Morlukların birbirinden farklı oluşma nedenleri bulunmaktadır. Genellikle çarpma veya düşme nedeniyle morluklar oluşabilir. Derinin alt kısmında yer alan küçük kan damarları yırtılır ya da hasar görür.

  Damarlardaki kan derinin altındaki dokulara sızdığında derinin yüzeyinde mavi ve koyu renk ortaya çıkar. Morluklar genellikle halk arasında çürük olarak bilinir. Derinin altındaki kan sızmasıyla oluşan renk açıkken gittikçe koyulaşır. Basit yüzeysel yaralanmalar ya da alınan darbeler nedeni ile morluklar oluşur.

  • MORLUKLARIN GEÇMESİ İÇİN NELER YAPILMALIDIR? Yüz kısmındaki morlukların geçmesi için sirke ılık su ile karıştırılıp moraran bölgelere sürülür.
  • Sirke, moraran bölgenin daha çabuk iyileşmesini sağlar.
  • Ayrıca taze maydanoz ezilip macun haline getirildikten sonra moraran bölgede bekletilir.
  • Morluklar da hızlı bir şekilde iyileşir.

  Yeni kesilen soğanın bir dilimi morarmış bölgeye uygulanır. Morluk ise kısa bir süre içerisinde ortadan kalkacaktır. Yüz kısmında morluk oluşan bölgeye ince bir tabaka tuz sürülür. Tuz içeriğindeki mineraller sayesinde ağrıları hafifletir. İltihap önleyici olan zencefil sıcak suda bekletildikten sonra morluk giderilir.

  Diş fırçasıyla morluk nasıl geçer?

  Deri altındaki kan damarlarının patlaması sonucu oluşan morluklar birçok kişiyi rahatsız ediyor. Bu olaydan muzdarip olanlar ise bazı yöntemler uygulamak zorunda kalıyor. Peki, boyundaki morluklar nasıl geçer ? BOYUN İÇİN MORLUK GİDERİCİ YÖNTEMLER Buz’un Sihri: Buz bu tip durumlar için çok faydalıdır fakat unutulmamalıdır ki vücut ile 20 dakikadan daha fazla temas halinde bulundurulmamalıdır.

  Sıcağı sıcağına bir uygulama şişliği indirme ve renk olayını dengeleme adına en faydalı müdahale olacaktır. Bir beze sarıp uygulamanız yeterli olacaktır. Fırçalamak: Morluklardan kurtulmanın bir başka yolu ise diş fırçası! Yumuşak bir diş fırçası ile morluğun iç kısmından dış kısmına doğru yavaşça ve dairesel hareketlerle masaj yapın.

  Bu uygulama dolaşımı hızlandırarak iyileşme sürecini kısaltır. Morluk giderilene kadar zaman zaman bu uygulamayı deneyebilirsiniz. Kazıma yöntemi: Bu yöntem biraz acılı olabilir, cildi gergin tutun ve madeni paranın kenarı ile hafifçe morluk üzerindeki ölü hücreleri kazıyın.

  Fakat kesinlikle yoğun bir baskı uygulamayın. Bu uygulama morluğun üzerinizde kalma sürecini ciddi manada kısaltacaktır. Soğuk kaşık: Herhangi bir kaşığı birkaç dakika için dondurucunuza yerleştirin. Akabinde dondurucunuzdan çıkardığınız kaşığı söz konusu bölge üzerine basınçla uygulayın ve kaydırın. Basınçla uyguladığınız bu yöntem ile pıhtılaşmış kanı dağıtabilirsiniz.

  Kaşık ısındıkça tekrar dondurucuya koymanız gerekebilir. Birkaç dakika sonra pozitif sonuç alacağınız bu yöntemi mutlaka deneyin. Makyajın sihri: Yukarıda açıklamış olduğumuz yöntemler maksimum iki gün içerisinde sonuç verir fakat morluğun derhal giderilmesini istiyorsanız makyaja başvurmalısınız.

  1. Apatıcı veya deri renginde gölge kullanabilirsiniz.
  2. Iyafet veya saçlarınızla kamuflaj yapabilirsiniz.
  3. Bu basit ipuçları ile rahatsızlık veya utanç duyduğunuz boyun morluklarının önüne geçebilirsiniz.
  4. Hatırlatmamız gereken en önemli nokta bu uygulamaları yaparken umutsuz bir çaba ile aşırı baskı uygulayıp daha uzun süre ciltte kalacak hasarlar meydana getirmeyiniz.

  Aksi taktirde yeşilimsi bir renk alan söz konusu bölge uzun süre cildinizde kalıp sizin için daha utandırıcı bir durum haline gelebilir. Bu yüzden sabrı ve dikkati elinizden bırakmayın.

  Öpüşme morlukları nasıl geçer?

  Yumuşak bir diş fırçası ile morluğun iç kısmından dış kısmına doğru yavaşça ve dairesel hareketlerle masaj yapın. Bu uygulama dolaşımı hızlandırarak iyileşme sürecini kısaltır. Morluk giderilene kadar zaman zaman bu uygulamayı deneyebilirsiniz.

  Vücuttaki morluklar oluşması hangi hastalığın belirtisi?

  Ciltte oluşan travma dışı morluklar birçok farklı hastalıktan kaynaklanabilir. Bu rahatsızlıkların başında kan hastalıkları yer alır. Pıhtılaşma bozukluğuna bağlı olarak sıklıkla oluşan morluklar, lösemi, lenf bezi hastalıkları ve kemik iliği kanseri gibi ciddi sağlık problemlerine bağlı olarak görülebilir.