Mu Furo Fa Krem Ne Işe Yarar?

05.12.2022 0 Comments

Mu Furo Fa Krem Ne Işe Yarar
M-FURO FA; genellikle enflamasyon (iltihap), kızarıklık, kabuklanmış yara ve kaşıntı ile seyreden ve alerjik kaynaklı da olabilen egzama tipi deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

M-FURO FA krem yuze surulur mu?

M-Furo Losyon Yüze Sürülür Mü? – Yüze sürülür ama yüzde 5 günden uzun süre kullanılmamalıdır.

M-FURO FA krem nasıl kullanılır?

Mu Furo Fa Krem Ne Işe Yarar Eczanede cilt hastalıkları için satılan birbirinden farklı kremler bulunuyor. İçerikleri neredeyse birbirine yakın olan kremlerden biri de M-Furo kremdir. Uzman doktorların reçete ettiği krem M-Furo krem cilde faydaları ve kullanımı nedir? Detaylar yazımızda.

 1. Etken maddesi Mometazon furoat olan M-Furo krem, vücutta kızarıklığa, şişliğe ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltan ve cilt üzerine uygulanan bir ilaçtır.
 2. Atopik dermatit (egzama), alerjik dermatit ( deterjan kullanımı gibi) ve psoriasis-sedef hastalığı ( dizlerde, dirseklerde, saçlı kafa derisinde ve diğer bölgelerde kuru ve kaşıntılı kızarıklıklarla birlikte kalın, sedef rengi, iri pullanmalar -kepeklenmeler) gibi iltihaplı deri hastalıklarının tedavisinde etkilidir.

Normal reçeteli ve mavi beyaz kutusu olan M-Furo krem, kortizon içermektedir. Bu ilacın ruhsat sahibi ve üreticisi Orva İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş’dir, Çiğli-İzmir’de üretilmektedir. İltihaplı deri hastalıklarına bağlı kaşıntının ve iltihap belirtilerinin giderilmesi için kullanılmaktadır.30 gramlık alüminyum tüplerde satışa sunulmaktadır. Mu Furo Fa Krem Ne Işe Yarar M-FRO KREM NASIL KULLANILIR? Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. lacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz. Parmağınızla ufak miktarda aldığınız ilacı ince bir tabaka halinde ilgili bölgeye yayıp hafif hareketlerle cilde yediriniz.

M-FURO mant krem kortizon içerir mi?

Kortizon içeren bir tür ilaç.

You might be interested:  Aile Sıra No Cilt No Nasıl Bulunur?

Kortizonlu krem kullanmak zararlı mı?

Kortizon kullanma korkusu Kortikofobi; kortizon içeren ve kortikosteroid olarak isimlendirilen ilaçların kullanımına bağlı oluşan korkudur. Kortizonlu ilaçlar, insanda böbreküstü bezlerinden salınan kortizol adlı hormonun sentetik olarak üretilmesi ile elde edilirler.

 1. Tıpta birçok hastalıkta uzman hekimlerin önerdiği doz ve sürede kullanıldıklarında hastalıkların çok büyük kısmında tam düzelmeler sağlanabilmektedir.
 2. Ortikosteroidler yine hekimlerin önerdiği biçimde idame(devam) tedavilerinde de kullanılmaktadır.
 3. Normalde her gün 3-5 miligram kortizol hormonu böbreküstü bezlerinden salgılanır.

Bu hormon vücudumuzun tüm fonksiyonlarının düzenli olarak gerçekleşmesindeki ana hormonlardandır. Birçok deri hastalığında gerekli testler yapıldıktan sonra hekimlerin önerdikleri doz ve sürelerde kortizonlu ilaçlar kullanılabilir. Hatta bazı deri hastalıklarında sürekli düşük doz (günde 7,5 mg dan az) ağızdan veya enjeksiyon biçiminde kortizonlu haplar veya iğnelerin kullanımı önerilmektedir.

Deri hastalıklarında, deriye doğrudan sürülen kortizonlu kremler ise birçok deri hastalığında kullanılagelen türde ilaçlardır. Bu ilaçlar dermatologlar tarafından tarif edildikleri biçimde kullanıldıklarında oldukça güvenli ilaçlardır. Deri hastalıkları için kullanılan kortizonlu ilaçlar; krem, pomad, losyon veya solusyon biçimindedir.

Genelde bu ilaçların kullanım süreleri, deri hastalığına bağlı olmakla beraber kısa sürelidir. Kortizonlu kremler hekim tarafından günde 1 veya 2 kez olmal üzere 7-15 gün süreyle kullanılacak şekilde önerilir. Uzun süreli kullanımlarda ise aralıklı kullanım biçimleri önerilir.

 • Bu kullanım şekilleri 5 gün kullanım, 2 gün ara ya da 2 hafta kullanıp bir hafta ara gibi periodları içerir.
 • Sedef hastalığı, Ala (Vitiligo) hastalığı gibi bazı deri hastalıklarında daha uzun süreler kullanılması gerekebilir.
 • Bu süreyi dermatologunuz belirleyecektir.
 • Ortizonlu kremler hastalara miktar olarak bir parmak ucunu kaplayan alan ile (ki yaklaşık 0,5 gram kadardır) tarif edilerek önerilir.

Yani sürülecek miktar, tedavi edilecek alana göre bir ya da birkaç parmak ucu ünitesi kadar olabilir. Bu kullanım şekli hastalığa, hastanın yaşına, hastalığın bulunduğu vücut bölgesine göre dermatolog tarafından tarif edilecektir. Kortizonlu kremlerin dermatolog tarafından önerildiği şeklin dışında bilinçsiz şekilde kullanılması sonucunda öncelikle deride yanma hissi, kaşıntı, kuruluk, kızarıklık, damarlanma, deride incelme hissi, morluk ve bazen kıllanma artışı ortaya çıkabilir.

 1. Ortizonlu kremler, dermatologlar tarafından özellikle çocuklarda daha da dikkatli kullanılmaktadır.
 2. Çocukların belirli bölgeleri ilaç kullanımı için özellik göstermektedir.
 3. Bu alanlar; yüz, boyun bölgesi, dirsek iç kısmı, diz arka kısmı ve genital bölgedir.
 4. Bu alanlar için önerilen kortizonlu kremler en fazla 7 gün kullanılmalı eğer hastalıkta düzelme olmaz ise hekime tekrar başvurulmalıdır.
You might be interested:  Bebeklerde Alerjiye Hangi Krem Iyi Gelir?

Günümüzde tıbbi bilgilerin elde edilmesinde internet kullanımı giderek artmaktadır ancak bu oranda artan başka bir konu ise yanlış, tıbbi olmayan bilgilere ulaşılmasıdır.

Kortizon sivilceye iyi gelir mi?

1. Kortizon ve leke kremleri – ‘Eğer sivilce iziniz şiş ve kırmızı renkteyse, cildinize kortizonlu krem sürebilirsiniz. Kortizon, ciltteki hücreler tarafından absorbe edilecek ve enflamasyonu azaltacaktır.’ diyor Georgetown Üniversitesi Dermatoloji Profesörü Tine Alster.

 • Leke kremleri de sivilce izlerini geçirme konusunda etkilidir.
 • Hidrokinon; popüler bir cilt açıcı olmasına rağmen, kanserojen özelliğe ve tahrişe yol açtığı için günümüzde bu kimyasal madde, kremlerden çıkarılmaya başlanmıştır.
 • Fakat reçetesiz satılan, kimyasal ve yakıcı özelliği olmayan çözümler de bulunmaktadır.

Japonya ve Uzakdoğu ülkelerinde hidrokinona alternatif olarak kullanılan kojik asit, reishi mantarından elde edilmekte ve cildin koyulaşmasının önüne geçmektedir. Ayrıca ayı üzümünden elde edilen arbutin ve C vitamini, cilt koyulaşmasına ve cilt lekelerine karşı kremlerde kullanılan etken maddeler arasında bulunmaktadır.