Nüfus Cüzdanı Cilt No Nasıl Öğrenilir?

07.11.2022 0 Comments

Nüfus Cüzdanı Cilt No Nasıl Öğrenilir
Yeni kimlik kartında cilt numarası, aile sıra numarası gibi bilgilerin olmaması sebebiyle, E-Devlet üzerinden bu numaraların nasıl öğrenilebileceği merak ediliyor. İşte, E-Devlet nüfus kayıt örneği ile kolayca öğrenebileceğiniz yeni kimlik kartı cilt no ve aile sıra no detayları – Cilt no sorgulamasını ilçe Nüfus Müdürlüklerine gitmek zorunda kalmadan e-devlet şifreniz ile kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Bu hizmeti kullanarak, Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü merkez veri tabanındaki nüfus kaydınızı sorgulayabilir, barkodlu olarak nüfus kayıt örneği belgesi alabilirsiniz.
 2. CİLT NO SORGULAMA SAYFASI E- DEVLET ŞİFRE İŞLEMLERİ E-devlet’e giriş için PTT’den almış olduğunuz şifre ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.

E-imza veya mobil imza gerektiren hizmetleri kullanabilmek için e-imza veya m-imza edinilmesi hizmete bağlı olarak ayrıca gerekebilir.Şifre ile ilk defa giriş yaptığınız durumda sistem sizi şifre değiştirme sayfasına yönlendirir. Bu durumda PTT’den aldığınız şifreyi girmeniz ve ardından da kendinizin belirleyeceği ve belli kriterlerden oluşan (şifre değişikliği sayfasında açıklanan) yeni şifrenizi girmeniz istenir.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra yeni şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Şifrenizi mi unuttunuz? • Daha önce cep telefonu numaranızı www.turkiye.gov.tr’ye kaydedip, doğruladıysanız, PTT’ye gitmeden yeni bir şifre oluşturabilirsiniz. • Mobil imza veya elektronik imza kullanıcısı iseniz bunlardan biri ile de sisteme giriş yapabilir, dilerseniz şifre oluşturabilirsiniz.

Yeni Kimlik Cilt No ve Sira No Nasıl Ogrenilir ? | Sesli Anlatım

• İnternet bankacılığı müşterisi iseniz, https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Banka-Giris sayfasında müşterisi olduğunuz bankanın İnternet şubesi sayfasına giriş yaptıktan sonra tekrar bir şifreye ihtiyaç duymadan doğrudan e-Devlet Kapısı’na giriş yapabilir, dilerseniz şifre oluşturabilirsiniz.

E-devlet kimlik fotokopisi nasıl alınır?

E – devlet sistemine giriş yapınız, Arama kısmına nüfus kayıt örneği yazdıktan sonra karşınıza çıkan ekranda gerekli onaylamaları yapın, Fakat unutmamanız gerekli olan bir unsur ise; e – devlet üzerinden nüfus kayıt örneği alma işlemini sadece bir defa gerçekleştirebilmenizdir.

You might be interested:  Panthenol Forte Krem Ne Işe Yarar?

Eski nüfus cüzdanı seri no nasıl öğrenilir?

Eski kimliklerde yer alan pek çok bilgi yeni kimliklerde bulunmamaktadır. Bazı bilgilerin ise yerlerinde değişiklik olmuştur. Bunlardan birisi de seri numarasıdır. Seri No Nedir? Eski kimliklerde kimliğin üst bölümünde yer alan cüzdan numarası ve seri numarasının yeri yeni kimliklerde değişmiştir.

Seri numarası kimlik kartlarında adı soyadı ve doğum tarihinden sonra gelen bir bilgidir. Seri numarası bir harf ve iki rakamdan oluşmaktadır. Seri numarası erkek vatandaşlarda tek sayı iken kadın vatandaşlarda çift sayı olmaktadır. TC Kimlik Kartı Seri No Nerede Yazar, Nasıl Öğrenilir? Çipli kimliklerde seri numarasını öğrenmek oldukça kolaydır.

Eski kimliklerde seri numarası fotoğrafın altında bulunmakta idi. Yeni kimliklerde ise seri numarasının yeri merak edilmektedir. Seri numarası kimliğin ön yüzünde yer almaktadır. Soyadı, isim ve doğum tarihinden sonra kimliklerde seri numarası bulunmaktadır.

Nüfus cüzdanı numarası nedir?

Bazı işlemler de bizlere kimliğimizin cüzdan numarası sorulmaktadır. Bu numaralar ile yapılacak bazı özel işlemler mevcuttur. Özellikle bankalar ve müşteri hizmeti veren hizmetler bu bilgiyi sorgulamaktadır. Bu bilgi yeni kimlik kartlarımız da doğum tarihi bilgisinin altında bulunmaktadır.

 • Cüzdan No Nedir? Eski nüfus cüzdanların da üst bölümde fotoğrafın altında bulunan bu bilgi, yeni kimlik kartlarında ad soyadı ve doğum tarihinden sonra gelen bir bilgidir.
 • İçerisinde harf ve rakam geçen bu seri numarası 9 haneden oluşmaktadır.
 • Yeni Kimliklerde Cüzdan No ve Seri No Kaç Hanelidir, Nerede Yazar? Bu ifade eski kimlik cüzdanlarında cüzdan numarası, yeni kimlik kartların da seri numarası olarak geçer.

Fotoğrafın yan tarafında bulunan bilgiler sırası ile soyadı, adı, doğum tarihi ve seri numarası olmak üzere devam ederek gider. Bu seri numarası 9 karakterden oluşur. İçerisinde harf ve rakamlar bulunmaktadır. Bu bilgiden sonra da kimlik kartının son geçerlilik tarihi bilgisi gelir.

Bazı kişilerce Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile seri numarası karıştırılmaktadır. TC kimlik no fotoğrafın üst kısmında bulunan ve on bir rakamdan oluşan sayıdır. Seri numarası ile 9 karakterden oluşur ve içerisinde harf de barındırır. TC numarası sizin vatandaşlıkla ilgili numaranız olup, kimlik kartı ile alakası yoktur.

Kimlik kartının serti numarası 9 haneli olan bilgidir.

You might be interested:  Mermer Gibi Bir Cilt Için Ne Yapılmalı?

Eski nüfus cüzdanı kayıt no nerede yazar?

Tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de vatandaşlar, vatandaşı oldukları ülkeye ait bir kimlik taşımakta olup ülkemizde kimlik, nüfus cüzdanı, vesika olarak isimlendirilen bu belgeye tüm Türk vatandaşları sahiptir. Nüfus cüzdanları ile ilgili olarak geçtiğimiz yıllarda yeni bir uygulama ile cipli kimlik kartlarına geçiş yapılması kararlaştırılmıştı.

 1. Özellikle tasarım olarak eski kimliklerden ayrılan yeni kimlik kartları üzerinde birçok bilginin konumu değişmiştir.
 2. Bunlardan biri de cüzdan numarasıdır.
 3. Cüzdan No Nedir? Cüzdan numarası, T.C.
 4. Kimliklerinde yer alan önemli bir bilgi olarak bir harften ve iki rakamdan oluşan 6 haneli bir sayıdır.
 5. Erkek vatandaşlarda bu sayı tek iken kadın vatandaşlarda ise çift haneden oluşur.

Buna göre erkeklerdeki en yüksek sayı 13, kadınlarda ise en fazla 10’dur. Sahte kimlik yapımının önüne geçilmesi için bilgisayarda olmayan karakterlerde yazılır. Cüzdan numarasını bilmek vatandaşların bazı işleri yaparken ihtiyaç duyacakları bir durumdur.

Özellikle kimlik gereken hemen hemen her işlemde bu numaraya ihtiyaç duyulur. Resmi bir kuruma başvuru yaparken, kamuya iş başvurusunda, banka hesabı açarken olmak üzere kısacası birçok işlemde cüzdan numarası gerekir. Aynı zamanda e-devlete de girerken doğrulama yapmak amacı ile bu numaranın girilmesi istenmektedir.

Eski Kimliklerde Cüzdan No Hali hazırda da birçok kişinin kullandığı eski tip nüfus cüzdanlarında, kimliklerde cüzdan numarası fotoğrafın bulunduğu kısmın hemen altında yer almaktadır. “SERİ” olarak başlayan kısımdan sonra Harf ve iki numara ile başlar ve sonrasındaki kısımda ise numara şeklinde altı hane ile devam eder. Nüfus Cüzdanı Cilt No Nasıl Öğrenilir Yeni kimliklerde Cüzdan No Yeni kimlik kartların sahip olanların karşılaştığı sorunlardan biri cüzdan numarasının nerede olduğunu görememektir. Bu noktada eğer yeni kimlik kartınız bulunmakta ise yukarıdan aşağıya doğru dördüncü sırada seri ve no şeklinde iki yazının yazdığını görebilirsiniz. Nüfus Cüzdanı Cilt No Nasıl Öğrenilir Yeni Kimliklerde Cilt Numarası Var mı? Yeni kimlik kartını eline alanların merak ettiği noktalardan biriside eski kimlerde bulunan Cilt numarasıdır. Ancak Yeni kimlik kartlarında Cilt numarası bulunmamaktadır. Cilt numarası bazı kurumlar ve bankalar tarafından istenmekte olup eğer lağzım olursa bunu elektronik ortamda da öğrenebilirsiniz.

 1. Bu yönde e-Devlet bize yardımcı olmaktatır.
 2. E-Devlet üzerinden tüm işlemleri görebilirsiniz.
 3. E-Devlet Şifresi Nereden Alınır? Şifreyi; şahsen başvuru ile yurt içinde PTT işyerlerinden veya yetkili acentelerinden, yurt dışında ise Dışişleri Bakanlığı’na bağlı elçilik ve konsolosluklardan temin edebilirsiniz.
You might be interested:  Krem Pantolon Üzerine Ne Giyilir Erkek?

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2021, 22:05

Nüfus cüzdanı hane no nedir?

Sayfa no = aile sıra no dur. Yani o ailenin ortak hane numarası.Baba,anne,çocuğun sayfa nosu aynıdır. Sıra no ise bireyin o hanedeki sıra numarasıdır.

Nüfus cüzdanı seri numarası hangisi?

Yeni kimliklerin kullanılması ve alışılması sürecinde nüfus cüzdanından farklılığı olduğunu gören kişiler özellikle yeni kimliklerde seri no nerede yazar diye merak etmekte. Nüfus cüzdanlarının yenilenmesi ile yeni kimliklerde seri no değişiyor mu sorusu internette en sık aranılan ve merak edilen konulardan biri olmuştur.

Yeni kimlik seri no öğrenme oldukça kolaydır. Hem yeni kimlik kartlarına alışma hem de yeni kimlikte seri no kaç hane diye öğrenmek için bu yazımızın detaylarını sizin için hazırladık. Merak edilen tüm detayları ile yeni kimlik hakkında bilgiler ve yeni kimlikte seri no nerde öğrenmek için yazımızın devamına geçelim.

Yeni Kimliklerde Seri No Nerede Yazar Çipli yeni kimlik kartlarında eski nüfus cüzdanlarında olan bilgileri bulmakta bazen zorlanabiliyoruz. Alışma sürecinde olduğumuz yeni kimlik kartlarında en çok merak edilen konu seri no nerede yazar konusu. Yeni kimlik kartlarında seri no yeni çipli kimliğin ön yüzünde, kişinin doğum tarihinin hemen altında yazar.

Hemen altında da kimliğinizin geçerlilik tarihi bulunacaktır. Yeni Kimlikte Seri No Değişiyor Mu? Eski nüfus cüzdanınızdan yeni kimlik kartınıza geçiş yaptığınız zaman seri no değişir. Seri no diye karşılaştığımız harf ve rakamlardan oluşan numara tamamen kişiye özeldir ve kimlik değiştiği zaman değişir.

Yeni Kimlikte Seri No Kaç Hane Nüfus cüzdanlarında hemen resmin altında bulunan Seri ve No şeklinde ayrı ayrı yazan iki ayrı kısım yeni kimliklerde “Seri No” olarak tek başına karşımıza çıkar. Yeni kimlerimizde “SERİ NO” 9 hanelidir. Bunun 2 tanesi harf geri kalanı ise rakamlardan oluşur.