Pütür Pütür Cilt Için Ne Yapmalı?

20.11.2022 0 Comments

Pütür Pütür Cilt Için Ne Yapmalı
Pütür (komedon) oluşmasını engellemek için ölü cilt hücrelerini düzenli temizlemek (eksfoliye eden ürünler) çok fayda sağlar. Karma, normal ve yağlı ciltlerde temizliği bitki süngerleri veya temizleme fırçaları ile yapmak doğru seçim olacaktır.

Pütürlü cilde ne iyi gelir?

Yarım tatlı kaşığı el kremi, yarım tatlı kaşığı su, 1 tatlı kaşığı kil ve 1 tatlı kaşığı mısır unu karıştırılır. Hazırlanan karışım cilde uygulanıp 2 dakika ovulur. Sonra tekrar ovularak temizlenir ve yıkanır. Bu sayede cildinizdeki ölü hücreler yok olacaktır.

Cilt neden pütür pütür olur?

Yüzde meydana gelen cilt sorunları özellikle kadınlar için sinir bozucudur. Bazen dönemsel olarak bazen de stres nedeniyle yüzde kabarcıklar meydana gelir. Bu kabarcıklar cildi pürüzsüzlükten uzaklaştırır ve sağlıksız bir görünüme sokar. Oluşan küçük kabarcıklar alerjik reaksiyonlardan kaynaklanabilir.

Genellikle gıdaların neden olduğu alerjiler cildinizde istenmeyen kabarcıkların gelişmesine neden olur. Kırmızı lekeli, kaşıntılı ve kuru bir cilt aynı zamanda egzamaya işaret etmektedir. Cilt sorunları çevresel faktörler, alerjiler, kozmetik ürünlerin reaksiyonları olarak da karşımıza çıkabilir, ancak cilt hastalıkları da ciltte istenmeyen pütürleşme ve kabarcıklara neden olmaktadır.

Ciltte meydana gelen kabarcıkları ortadan kaldırmak ve kaşıntıları yok etmek için düzenli bir cilt bakımı oldukça önemlidir. YÜZDE ÇIKAN PÜTÜRCÜKLER NASIL GEÇER? Yüzdeki istenmeyen pütürcükleri gidermek için ilk olarak cilt tipinizi dikkate alınmanız gerekir.

 • Böylelikle cildinizde kullanacağınız ürünler işe yarayacak ve kabarcık görünümden kurtulacaksınız.
 • Bu noktada cildinizin düzenli olarak temizliği ile işe başlayabilirsiniz.
 • Ancak mümkün olduğu kadar sert temizleyicilerden ve cildinizin kurumasına neden olacak ürünlerden kaçınmanız gerekir.
 • Cildinizin temizliğini sağlarken aynı zamanda cildinizin nemlendirecek ürünleri tercih etmeye özen gösterin.

Yüzünüz için kullandığınız havlu dahil olmak üzere tüm ürünlerin temiz olmasına özen göstermeye çalışın. yüzdeki kabarcıkları gidermek için haftada bir kere peeling işlemi uygulayabilir ve maskeler yapabilirsiniz. Uygulayacağınız maskelerin cilt tipinize uygun olmasına dikkat edin.

Pütürcükleri gizlemek için kapatıcı uygulamaktan kaçının. Cildinizin bu etapta hava alması oldukça önemli. Yüzde pütürleşme bazen egzama, rozesea gibi cilt rahatsızlıkları sonucu ortaya çıkabilir. Bu hastalıklar mevcut olduğunda ne yazık ki kaşıntı da meydana gelir. Bazen toz, aşırı güneş, soğuk ve kuru hava, klima gibi faktörlerin etkisi ile yüzde pütürcükler oluşabilir.

Cildinizdeki bu sorunları gidermek için cilt temizliğine ek olarak kaşıntıyı giderecek nemlendiriciler kullanabilirsiniz. YÜZDE İSİLİK GİBİ SİVİLCELER NEDEN ÇIKAR? İsilik bir diğer ifade ile miliaria olarak tanımlanmaktadır. Cildin yüzeyinde pembe ve kırmızı renkte oluşan kabartılar ile kendini gösterir.

 • Ancak isilik oluşması halinde paniğe kapılmanıza gerek yok.
 • Hemen hemen her yaş grubunda görülmekle birlikte özellikle bebeklerde ve çocuklarda sık rastlanan bir durumdur.
 • Yüzünüzde isilik gibi sivilceler meydana geliyorsa cilt temizliğiniz özen göstermeniz gerekir.
 • Çünkü bunlar aşırı sıcaktan kaynaklanan ve cildin kendini soğutması için terlemesi nedeniyle ortaya çıkar.

Dış etkenler ve ter cilt yüzeyindeki gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Böylelikle cilt üzerinde istenemeyen isilik ya da isilik benzeri sivilceler ortaya çıkabilir. Bir sabah uyandığınızda, yüzümde beyaz sivilce gibi bir şey çıktı diyerek güne başladıysanız inanın tüm gün bu sivilceleri geçirmenin yollarını arayabilirsiniz.

You might be interested:  Maden Suyu Ile Cilt Nasıl Temizlenir?

Pütür pütür sivilce neden olur?

Alındaki pütürler sıklıkla çevresel koşullar sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Pütürlere yol açan faktörler ortadan kaldırıldığında cilt eski haline dönmektedir. Soğuk ve sıcak hava koşulları, klima, toz ve güneşe maruz kalma gibi sebeplerle bahsedilen bu cilt sorunu kolayca ortaya çıkmaktadır.

 1. Alında oluşan bu pütürlerin bir diğer sebebi ise vücudun ihtiyaç duyduğundan fazla miktarda yağ alımının olmasıdır.
 2. Bu yağ miktarına bağlı olarak vücutta ve yüz bölgesinde sebum içerikli pütürler ortaya çıkmaktadır.
 3. Bunun önüne geçebilmek için beslenme stiline dikkat etmek gerekmektedir.
 4. Fazla yağ miktarı alımı bu soruna yol açabileceği gibi fazla miktarda karbonhidrat ve şeker tüketimi de benzer cilt sorunlarına yol açmaktadır.

Alındaki pütürler yukarıda da bahsedildiği gibi genel olarak çevresel faktörlere ve beslenme koşullarına bağlı olarak ortaya çıkar. Bunun yanı sıra yanlış ürünlerle yapılan yanlış cilt bakım rutinleri de alındaki pütürlerin ortaya çıkmasında etkili olmaktadır.

 • Özellikle gün içerisinde uygulanmış olan makyaj ürünlerini gece yatmadan önce temizlemeden uyumak da gözeneklerin tıkanmasına yol açarak cildin parlaklığını kaybetmesine ve ciltte pütürlü bir görünümün ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.
 • Bu nedenle doğru cilt temizliği ve cilt ürünleri pek çok sorunun önlenmesinde kurtarıcı rol oynamaktadır.

Alındaki pütürler kişileri fazlasıyla rahatsız eden hatta zaman zaman kaşıntıya sebep olarak hayat kalitesini düşüren önemli bir cilt sorunudur. Bu cilt sorununun önlenmesi ve ortaya çıkması tamamen kişilerin oluşturduğu rutinleri düzenli olarak uygulamasına bağlıdır.

Tavuk derisi görünümlü cilt neden olur?

Belirti ve Semptomlar – Keratosis pilaris, ciltte keratin maddesinin çoğalması sonucunda oluşur. Keratin, cildi enfeksiyonlardan korur ve cilt hücre lerinin fonksiyonlarını doğru yapmasını sağlayan bir protein dir. Keratin, kıl folikülünün açılmasını engeller.

Yüzüm pütür pütür ve kızarık ne yapmalıyım?

Yüzde kızarıklık için ne yapılmalı diye düşünüyorsanız aloe vera jel kızarıklık için en etkili bitkisel tedavilerden biri. Aloe vera jel ağrıyı ve kızarıklığa bağlı yanmayı azaltmada etkilidir. Yüz kızarıklığının azalması için aloe vera jeli günde iki kere nazikçe yüzünüze sürebilirsiniz.

Pütür pütür sivilceler nasıl geçer?

Karma, normal ve yağlı ciltlerde temizliği bitki süngerleri veya temizleme fırçaları ile yapmak doğru seçim olacaktır. Haftalık bakımı aksatmadan, haftada 2 gün, önce peeling ile ölü tabakayı atıp, ardından maske ile gözenek içlerini temizleyip, yağ salgısını dengelemek sorunu yavaş yavaş hafifletecektir.

Yüzdeki isilik gibi sivilceler nasıl geçer?

İsilik nasıl geçer? – Yaz aylarında dermatologların sıklıkla karşılaştığı “İsiliğe ne iyi gelir?” sorusunun basitçe yanıtı, kişisel hijyene özen göstermektir. Soğuk kompres uygulamak, ılık duş almak, vücudu serin tutmak, sıcak ortamlardan uzak durmak, terli kıyafetleri hemen değiştirmek ve terletmeyen pamuklu kıyafetler tercih etmek, isiliğin 3-4 gün içinde yok olmasını sağlar.

Yüzde küçük küçük sivilceler neden çıkar?

Sivilce çıkmasına neden olan etkenler – Sivilce, kıl folikülleri olarak bilinen derideki küçük delikler tıkandığında ortaya çıkar. Yağ bezleri cilt yüzeyinin yakınında bulunan küçük bezlerdir. Bu yağ bezleri sebum adı verilen yağlı bir madde üreterek saçları ve cildi yağlandırır ve kurumalarını önler.

Aşırı sebum, ölü cilt hücreleriyle karışır ve folikülde tıkanmaya neden olur. Tıkanan folikül, cildin yüzeyine yakınsa bir siyah nokta oluşur. Deri üzerinde yaşayan normalde zararsız bakteriler bu tıkanmış folikülleri kirleterek ve enfekte ederek sivilceye neden olabilir. Sivilce oluşumuyla ilişkili olan faktörlerden birisi de ergenlik döneminde, erkeklerde ve kızlarda androjen olarak adlandırılan seks hormonlarının artmasıdır.

You might be interested:  Bb Ve Cc Krem Ne Işe Yarar?

Androjenler yağ bezlerinin büyümesine ve kıl köklerinde daha fazla sebum üretimine neden olur. Sivilce özellikle ergenlik döneminde daha yaygındır Sivilcenin oluşumuna veya daha da kötüleşmesine neden olabilen diğer durumlar şöyledir:

Adet dönemi, gebelik veya polikistik over sendromu gibi hormonal değişikliklere neden olan durumlar. Genetik yatkınlık Bazı ilaçlar (Steroid ilaçlar, lityum, bazı epilepsi ilaçları vb.) Hava kirliliği veya yüksek nem Uzun süreli şapka, kafa bandı veya sırt çantası kullanmak Cildin yağlanmasına neden olan cilt ürünleri Restoran gibi yağ temasının yoğun olduğu yerlerde çalışmak Stres

İltihaplı sivilce neden olur? Ne iyi gelir, nasıl geçer?

Yüzde çıkan küçük sivilceler nasıl geçer?

Sivilce ayak tabanları ve avuç içleri hariç vücudumuzun her bölgesinde görülebilen bir cilt problemidir. Genellikle ergenlikte daha çok meydana gelse de her yaşta görülmesi mümkündür. İnatçı ve zor tedavi edilen alın sivilceleri oldukça can sıkıcı olabilir. İşte bu sivilceler için yapabilecekleriniz. – Pütür Pütür Cilt Için Ne Yapmalı Alın bölgesinde oluşan sivilceler genellikle uyku düzeninde sorunlar yaşanması, beslenme alışkanlıkları ve sindirim sistemi bozukluklarından dolayı meydana gelebilir. Vücudumuzdaki sebum sağlayan yağ bezeleri tıkandığında ne yazık ki sivilce ve siyah noktalar oluşabilir.

Aynı zaman da ölü hücrelerin ciltte birikmesi sonucu da gözeneklerin içinde kalarak sebum ile birleştiğinde sivilce ya da akne olarak yüzümüzde veya vücudumuzda oluşabilirler. Sivilcelerin oluşumunu engellemek için cildi ölü derilerden uzaklaştırmak ve günlük olarak hijyeninin yapılmasını sağlamak gerekir.

Kadınların sıklıkla kullandığı makyaj ürünleri de ciltten iyice temizlenmediğinde sivilce ve siyah noktalar oluşabilir. Mümkün olduğu kadar kimyasal ürünlerden kaçınmak ve iyi bir cilt bakım rutinini hayatınıza dahil etmeniz gerebilir. Alında oluşan sivilcelerin kendiliğinden geçmesini beklemek biraz zaman alabilir.

Oldukça inatçı olması elinizden bir şey gelmeyeceği anlamına gelmez. Alnınızdaki küçük, rahatsız edici sivilcelere evinizde doğal yöntemler uygulayarak onların iyileşmesini hızlandırabilir ve pürüzsüz bir alına sahip olabilirsiniz. Peki alındaki sivilceleri geçirmek için neler yapabilirsiniz? İşte alındaki küçük sivilceleri yok edici maske tarifi ALNINIZDAKİ KÜÇÜK SİVİLCELERE ASPİRİN MUCİZESİ Aspirin, iltihap giderici ve sivilce önleyici bir ilaçtır.

Bir kasenin içinde aspirinin yaklaşık 3 katı ölçüde suyu karıştırın. Karışım macun kıvamına geldiğinde alnınızdaki sivilcelerin üzerine sürün.30 dakika sonra ıslak bir peçete veya pamukla maskeyi silin. İlginizi Çekebilir Sivilce izleri nasıl yok edilir? İlginizi Çekebilir Sivilceler için aspirin maskesi nasıl yapılır? İlginizi Çekebilir Sivilceli cilt nasıl tedavi edilir?

Alın neden pütür pütür olur?

Deri altına çıkıntı gibi durur, sivilce değildir, sıksanız çıkmaz. Bu pütür kıl köklerinin \’tıkanarak\’ gözenekte ölü hücrelerle birlikte birikmesidir. Peki, \’neden kıl kökü tıkanır\’ derseniz, fazla yağ üretmekten tıkanır! Kıl kesesi içindeki ölü hücrelerle bu fazla yağ birleşerek tıkaç oluşturur.

 1. İltihaplanmamışlardır.
 2. Eğer bu tıkanıklık sonucu gözenek içinde bakteriler de oluşursa \’sivilceye\’ dönüşür.
 3. Pütürlerin oluşması durumunda cilt bakımınızı gözden geçirmeniz gerekir.
 4. Cildimizin yumuşak ve sağlıklı kalması için yağ salgısına ihtiyacı vardır.
 5. Endi koruma tabakasını bununla oluşturur.
 6. Ancak bazı durumlarda fazla yağ salgılar.

Bunları Cilt Neden Yağlanır? başlıklı yazımızdan detaylı okuyabilirsiniz. Pütür (komedon) oluşmasını engellemek için ölü cilt hücrelerini düzenli temizlemek (eksfoliye eden ürünler) çok fayda sağlar. Karma, normal ve yağlı ciltlerde temizliği bitki süngerleri veya temizleme fırçaları ile yapmak doğru seçim olacaktır.

 1. Haftalık bakımı aksatmadan, haftada 2 gün, önce peeling ile ölü tabakayı atıp, ardından maske ile gözenek içlerini temizleyip, yağ salgısını dengelemek sorunu yavaş yavaş hafifletecektir.
 2. Salisilik asit/glikolik asit/retinoik asit gibi ölü tabakayı söken içerikler, AHA’lı (meyve asitli) veya A vitaminli kremler -üst tabakanın ekfoliye edilmesine yardımcı olacağından- tercih edilmelidir.
You might be interested:  Dudak Dolgusu Sonrası Hangi Krem Kullanılır?

Jel veya maske olarak değişik formlarda bulunan bu soyucuları kullanırken gündüzleri SPF içeren bir koruyucu kullanılmalıdır. Yağ salgısının fazla salgılanmasına sebep olan faktör her ne ise bir endokrinologa görünerek saptanması sorunun \’içeriden\’ de yok edilmesine yardımcı olacağından iyileşme çok çabuk olacaktır.

 1. Ozmetiklerinizi yağsız, su bazlı seçmek gerekir.
 2. Eczaneden alabileceğiniz ilaçları eczacınıza danışmadan kullanmayınız.
 3. Benzoil peroksid veya resorsinol gibi içeriklerle ölü tabakayı söken kimyasallar içeren ilaçların kullanımı sırasında uymanız gereken belli bir süre ve önemli kurallar vardır.
 4. Adı üzerinde bunlar \’ilaçtır\’.

Uzman gerektirir. Pütürler yok olurken cildinizi lekeli hale getirebilirsiniz. Yoğun pütür oluşumunda dermatologa derin cilt temizliğine gitmeniz gerekir. Üst deride biriken ölü hücrelerin oluşturduğu örtü gözeneğin ağzını tıkadığı yerden delinir ve komedonlar tek tek, ortası delik bir halka yardımıyla bastırılarak çıkartılır.

Boyundaki tavuk derisi görünümü nasıl geçer?

Keratosis pilaris olarak bilinen ciltte tavuk derisi görünümünün sebebi nedir? Keratosis pilaris nasıl tedavi edilir? KERATOSİS PİLARİS NEDİR? Dr. Mehmet Öz’e göre keratosis pilaris olarak bilinen ciltte tavuk derisi görünümü dünya popülasyonunun yarısını etkileyen bir durum.

Zararsız ve acısız bu minik sivilceler genellikle kolların üst kısımlarında, baldırlarda ve kalçalarda görülür. Keratosis pilaris, keratin adı verilen cildi enfeksiyonlardan ve diğer zararlı şeylerden koruyan proteinin artışından kaynaklanır. NASIL TEDAVİ EDİLİR? YULAF YÖNTEMİ 1. Eşit miktarda yulaf ezmesi ile süt veya suyu karıştırıp problemli bölgeye yuvarlak hareketlerle masaj yaparak uygulayın.2.

Bir tülbentin içine yulaf ezmesi koyup banyoda otururken problemli bölgeye sürün. ZEYTİNYAĞI YÖNTEMİ 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile 3 yemek kaşığı tuzu karıştırın. Birkaç dakika boyunca cilde masaj yaparak uyguladıktan sonra yıkayın. YOĞURT YÖNTEMİ 3-4 yemek kaşığı yoğurdu problemli bölgeye sürdükten sonra 10-15 dakika kadar bekleyip yıkayın.

KARBONAT YÖNTEMİ Eşit oranda tuz ve karbonatı karıştırıp yeterince su ekleyerek homojen bir karışım elde edin. Bu karışımı problemli bölgeye uygulayıp 10 dakika kadar bekledikten sonra yıkayın. Haftada 3-4 kez tekrarlayın. SU Kuru cilt keratosis pilarisi daha kötü hale getirdiği için cildin nemli tutulması büyük önem taşıyor.

Bunu yapmanın en kolay yolu yeterince sıvı tüketmektir. A VİTAMİNİ Çilek, papaya, mango gibi A vitamini açısından zengin meyveleri tüketerek keratosis pilarisle savaşabilirsiniz. PembeNar

Yüzde komedon nasıl geçer?

İşlem Süreci – Mutlaka deneyimli bir doktor tarafından yapılması gereken komedon temizliği konusu hafife alınmamalıdır. Tedavi ise komedon türüne bağlı olarak farklı şekillerde yapılabilir. Tedavinin yanlış şekilde yapılması ya da bu dokuların elle sıkılması, enfeksiyona, ciltte iz kalmasına yol açabilir.

Lokal Peeling ve Sıkma

Bu işlemde klasik cilt bakımı ve aynı zamanda aleti yardımıyla komedon çıkarma yani yağ butonunun çıkarılması uygulaması gerçekleştirilir. Öncelikle cilt temizlenir ve gözeneklerin yumuşaması sağlanır. Gözeneklerin açılması için buhar uygulaması da yapılabilir.

Aqua Peel

Bu yöntem ise en gelişmiş cilt bakım sistemlerinden biridir ve komedon tedavisinin de kolaylıkla yapılmasını sağlar. İşlemde aquapeel başlıklar kullanılır. Komedonlara lokal olarak ulaşmak oldukça kolaydır. Vakum sistemi yardımı ile bu yapılar boşaltılır ve gözeneklerin zarar görmesi de engellenir. İşlem sırasında deri altına çok fazla ilerlemeye gerek duyulmaz.