Redekain Krem Nedir Ne Için Kullanılır?

08.12.2022 0 Comments

Redekain Krem Nedir Ne Için Kullanılır
REDEKAİN, deri ve mukozanın yüzeysel yanıkları, çeşitli nedenlere bağlı kaşıntılar, meme ucu, anüs, dudak çatlakları ve ağrıları, soluk borusu içine tüp yerleştirilmesi işlemi (endotrakeal entubasyon) sırasında anestezik lubrikan (kaydırıcı) olarak kullanılır.

Redekain krem nedir basura iyi gelirmi?

Redekain, derideki yıpranma, tahriş ve yanıkların sebep olduğu ağrı; çeşitli nedenlere bağlı kaşıntı, meme ucu, anüs ve dudak çatlakları, hemoroid ve böcek ısırığı gibi cilt tahrişlerinin sebep olduğu ağrı ve kaşıntının giderilmesinde kullanılmaktadır.

Redekain krem açık yaraya sürülür mü?

REDEKAIN ‘i su toplamış deriye ve açık yaralara uygulamayınız.7. Ağır karaciğer yetmezliğiniz varsa veya herhangi bir ilaca karşı alerjik reaksiyon öykünüz varsa REDEKAIN ‘i kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz.

Redekain krem ağrı kesici mi?

Redekain Pomad Lokal anestezik etkisi ile ağrı ve kaşıntı probleminde etkilidir.

Redekain krem nereye sürülür?

REDEKAİN, deri ve mukozanın yüzeysel yanıkları, çeşitli nedenlere bağlı kaşıntılar, meme ucu, anüs, dudak çatlakları ve ağrıları, soluk borusu içine tüp yerleştirilmesi işlemi (endotrakeal entubasyon) sırasında anestezik lubrikan (kaydırıcı) olarak kullanılır.

Anrecta krem ise yarıyor mu?

ANRECTA beyaz renkte bir merhemdir. ANRECTA ‘ nın etkin maddesi gliseril trinitrattır. Gliseril trinitrat, organik nitratlar adı verilen ilaç grubuna dahildir. ANRECTA, makat bölgesinde (anüs) kaşıntı, ağrı veya kanamaya neden olan küçük sıyrıkların, yırtıkların iyileştirilmesinde kullanılır.

You might be interested:  Yaşlanma Karşıtı Krem Ne Zaman Kullanılmalı?

Anestol etkili mi?

Redekain Krem Nedir Ne Için Kullanılır Anestol pomad (krem) lokal bir anestezik (sadece kullanıldığı bölgeyi uyuşturan) ve kaşıntı önleyici bir ilaçtır. Etken maddesi lidokain ilacın uygulandığı bölgede geçici uyuşma ve his kaybına neden olur. İlaç, yüzeysel cilt yanıkları, meme ucu, dudak ya da anüste oluşmuş çatlaklar veya hemoroit gibi durumlarda ağrının azalmasına yardımcı olur.

Ayrıca böcek ısırığı, zehirli sarmaşık gibi çeşitli nedenlerle oluşan kaşıntı ve ağrılarda da etkilidir. Anestol pomadın bir diğer kullanım alanı da soluk borusu içine tüp yerleştirilmesi, sigmoidoskopi, sistoskopi gibi tıbbi girişimsel işlemlerdir. Uzun süreli ya da yüksek dozda kullanımda ciltte tahriş, kızarıklık, şişlik ya da batma gibi yan etkilere neden olabilir.

Ancak uygun dozda kullanımı genellikle güvenlidir.

Lidokain yan etkileri nelerdir?

Tanım Girişim yapılacak bölgede, deri altına enjekte edilen lokal anestezikler sayesinde yerel sinirlerin duyarsız hale getirilerek ağrı algılanmasının engellenmesidir. Gereçler 1 -Antiseptik (povidon iyodin, %70’lik izopropil alkol veya klorheksidin) 2 -25 G (insülin) veya 27 G (dental) iğneli enjektör 3 -Lokal anestetik (tercihen lidokain) Uygulama 1 -Antiseptik madde ile dezenfeksiyon yapılır.2 -Enjeksiyonlar anestezi sağlanacak alanın kenarından yapılır.3 -İğne nazikçe batırılır ve anestetik madde deri altı dokuya yavaşça verilir.4 -Tek giriş yerinden mümkün olan en geniş alan uyuşturulmaya çalışılır.5 -Alan genişse, anesteziklerin etkilerini gösterdiği kenar noktalardan girilerek anesteziye devam edilir.6 -Eğer bir biyopsi alınacaksa iğne uçlarının enjeksiyon sırasında lezyonu tahrip etmemesine dikkat edilir.7 -Lokal anestezi minimal enjeksiyon ve minimal anestetik madde ile sağlanmaya çalışılmalıdır.8 -Cerrahi işlem öncesinde lokal anestezinin sağlanıp sağlanmadığı kontrol edilmelidir.

  • Yan etki ve komplikasyonlar Lidokainin karaciğerde metabolize olduğu ve doz aşımı olabileceği akılda bulundurulmalıdır.
  • Adrenalinli lidokainin maksimum dozu 3-4.5 mg/kg (70 kg’lık bir erişkin için en çok 300 mg), adrenalinsiz olanınki ise 1.5-2 mg/kg’dır.
  • Ancak bu doz hesaplanırken daha önce kullanıldı ise EMLA’daki miktar da göz önünde bulundurulmalıdır.
You might be interested:  Gyno Lomexin Krem Nedir Ne Için Kullanılır?

Aşırı dozda kullanımı, karaciğer yetmezliği nedeniyle metabolizmasının yavaşlaması, doğrudan İV enjeksiyonu doz aşımına neden olabilir. Lidokain toksisitesinin en erken bulguları ağız çevresinde uyuşmalar, huzursuzluk ve sersemlik hissidir. Bunun dışında, metalik tat, bulantı, kusma ve kulak çınlaması olabilmektedir.

Bu belirtilerin herhangi biri görüldüğü anda enjeksiyon kesilmeli, damar yolu açılmalı ve uygun medikal tedavi başlanmalıdır. Eğer 20-30 ml’den fazla lidokain kullanılmış ise nistagmus, tremor, konvülsiyon ve hatta solunum durması görülebilmektedir. Ayrıca adrenalin içeren preparatların kullanılmasında da adrenaline bağlı olarak kardiyak yan etkiler görülebilir.

Adrenalinin birçok ilaç ile etkileşime girdiği de unutulmamalıdır. Bunlardan en önemlisi propranolol ile birlikte kullanımda, ciddi hipertansiyon hatta kalp durmasına neden olabilmesidir. MAO inhibitörleri ve tiroid hormonu ile birlikte kullanımı da hipertansiyona yol açabilir.

  • Genellikle doza bağımlı olan yan etkiler yaşlı ve çocuk hastalar ile ek şikayeti (diabetes mellitus, hipertansiyon, karaciğer, böbrek yetmezliği, vb.) olanlarda daha sık gözlenir.
  • Yorum Lokal anestezi için birçok anestetik madde kullanılabilse de en çok tercih edileni, adrenalin içeren lidokaindir.
  • Adrenalin lokal vazokonstriksiyon sağlayarak daha az anestetik ile daha uzun süre anestezi sağlanmasında yardımcı olur.

Ayrıca oluşan vazokonstrüksiyon, işlem sırasında daha az kanamaya neden olarak cerrahi işlemin kalitesini de arttırır. Ancak uç bölgelerde adrenalin içeren preparatların kullanımı beslenmeyi bozabileceği endişesiyle önerilmemektedir. Ayrıca periferik arter hastalığı olanlarda da bu ürün kullanılmamalıdır.

Lidokain nasıl uygulanır?

Amerikan Kalp Derneği (AHA) 2020 Doz Önerileri: – Kardiyak Arrestte Lidokain Dozu Yetişkin hastalarda refrakter VF/nVT durumlarında 3. şoktan sonra Başlangıç ​​Dozu : 1-1.5 mg / kg (max 3mg/kg) 2 ila 3 dakikada içinde İV bolus yapılır. Eğer hastanın durumunda düzelme olmaz ise 5 dakika sonra ikinci doz yapılır.

  • İkinci Do z: Birinci dozdan sonra 5 dakika beklenir.0.5-0.75 mg/kg’lık 2.
  • Doz yapılır.
  • Toplam maximum doz 3 mg/ kg IV/IO olacak şekilde lidokain tekrarlanabilir.
  • IV yol uygun değilse, IO / ET kullanabilir Endotrakeal (yükleme dozu) : 2 – 4 mg / kg (2 ila 2.5 önerilen IV dozu); 5-10 mL% 0.9 serum fizyolojik veya steril su ile seyreltilir ve trakeal verilir.
You might be interested:  Aloe Vera Krem Ne Işe Yarar?

Stabil Ventriküler Taşikardide Lidokain Dozu Yetişkin hastalarda stabil ventriküler taşikardi varlığında 1 mg/kg dozunda IV/IO uygulanmalıdır. Eğer hastanın durumunda düzelme olmaz ise 5-10 dakika sonra 0.5 mg/kg IV/IO olacak şekilde lidokain dozu tekrarlanabilir.

Lidokain yüzde kaç?

Lidokain Na kanal blokeridir, antiartimik ve lokal anestezik olarak kullanılır. Özellikle ventriküler ektopi, VT ve VF tedavisinde etkilidir. Lidokainin %2 ve %10’luk ampül formları vardır. %2’lik lidokain 1 mL’sinde 20 mg, % 10’luğun 1 mL’sinde ise 100 mg etkin madde bulunur.

Recbutin nedir ne işe yarar?

RECBUTİN hemoroid krizleri sırasında ağrılı ve kaşıntılı anal semptomların ve fissürlerin semptomatik tedavisinde endikedir. Pozoloji/uygulama sıklığı ve süresi: RECBUTİN rektal krem, günde 1 – 2 defa anal bölgeye uygulanır.

Anrecta krem ise yarıyor mu?

ANRECTA beyaz renkte bir merhemdir. ANRECTA ‘ nın etkin maddesi gliseril trinitrattır. Gliseril trinitrat, organik nitratlar adı verilen ilaç grubuna dahildir. ANRECTA, makat bölgesinde (anüs) kaşıntı, ağrı veya kanamaya neden olan küçük sıyrıkların, yırtıkların iyileştirilmesinde kullanılır.