Topuk Çatlağına Hangi Krem Iyi Gelir?

25.11.2022 0 Comments

Topuk Çatlağına Hangi Krem Iyi Gelir
281 ürün var.

 • Lapitak Topuk Çatlak Bakım Kremi 60 Ml.
 • Neutrogena Topuk Çatlakları İçin 40 ML Bakım Kremi.
 • Herbaderm Çatlak 60 ml Topuk Kremi.
 • Celenes 75 ml By Sweden Cloudberry Topuk Çatlak Kremi.
 • Scholl 60 ml Topuk Çatlağı Giderici Krem.
 • Bionnex Perfederm 50 ml Topuk Çatlak Kremi.

Meer items

Topuk çatlakları için hangi krem kullanılır?

Herbaderm topuk çatlak kremi 60ml kullanımı: Topuk çatlak kremi kullanılışı; temiz ve kuru ayak derisine dilediğiniz sıklıkta kullanabilirsiniz. Bilhassa gece yatmadan önce masaj yaparak ve tercihen sabah olmak üzere günde iki kez uygulabilirsiniz.

Topuk çatlağına hangi ilaç?

Topuk Çatlağında hissedilen moleküler film teknolojisi farkı – Footcell Topuk Çatlağı Kremi Footcell topuk çatlağı kremi yeni moleküler film teknolojisi ile geliştirilmiştir. Yağlılık hissi bırakmaz.Footcell, içerdiği klinik olarak test edilmiş Pseudoaltermonas Ferment Extr.,Hyaluronicacid sayesinde kuru, çatlamış topukların ve topuk dahil ayak tabanlarında görülen hiperkeratozun tedavisine yardımcı olur.

ENDİKASYONLARI Topuk ve ayaklarda kuru cilt, hormonal değişim gibi sebeplerden dolayı meydana gelen çatlak, fisür ve pul pul dökülmenin önlenmesinde ve bakımında yardımcıdır. UYARILAR Haricen kullanılır. Kazayla yutulması durumunda, derhal profesyonel bir yardıma başvurun. Mukozmembranlarda kullanılmamalı, göz veya göz çevresiyle temastan kaçınılmalıdır.

Temas durumunda gözleriniz bol su ile yıkanmalıdır. Açık ve kanayan yaraya uygulanmamalıdır. Hamilelik ve emzirme döneminde doktor kontrolünde kullanılmalıdır. UYGULAMA DOZU Yetişkinler ve 12 yaş üzeri çocuklar için Footcell kremin topikal kullanımı uygundur.

 1. Uru ve temiz ayağa günde 2 kez sabah akşam uygulayın.
 2. Yeterli miktar ürünü cilde yedirin, kurumasını bekleyin.
 3. Yağlı his bırakmadan ürün ciltten emilecektir.
 4. Ullanıma başladıktan bir hafta sonra ayak törpüsü ile banyo sonrası yumuşayan topuk ve ayak tabanlarını törpüleyin.
 5. Tedavi süresince haftada birden fazla ayak törpüsü kullanmaktan sakının.

Islak zemine basarken kayma riskine karşı dikkatli olun. TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ MeditechFootcell 120 gram tüp halinde, karton kutu içinde kullanma kılavuzu ile kullanıma sunulmaktadır. Son kullanma tarihi için ambalaja bakılmalıdır. SAKLAMA KOŞULLARI MeditechFootcell kremi çocukların ulaşamayacağı yerlerde ve ambalajında saklayın.15-25 °C arasındaki oda sıcaklığında nemsiz ortamda muhafaza edin.

Topuk çatlakları nasıl giderilir çatlayan topuklara ne iyi gelir?

Topuğunuzda meydana gelen çatlaklar sizi rahatsız ediyorsa; ılık suyun içerisine bir miktar limon suyu ilave edin ve ayaklarınızı bu suda yaklaşık 15 dakika bekletin. Ardından ponza taşı yardımıyla topuğunuzu fırçalayın. Son olarak ise ayaklarınızı temiz su ile yıkayın ve havlu yardımıyla kurutun.

Topuk çatlakları hangi hastalığın habercisi?

Çatlayan topuklara birçok şey neden olabilir; örneğin yeterince nemlendirilmemesi, topuğun pütür pütür olmasına yol açabilir. Topuklarınızın etrafında kuruluk nedeniyle kalınlaşan deri gibi belirtiler görmeye başladıysanız veya çatlayan deri, yükselen ağrı hissi ortaya çıkmaya başladıysa, bunların oluşma nedenlerini fark ederek durumu daha iyi anlayabilir, gelecekte oluşma ihtimaline karşı önlem alabilirsiniz.

 1. Çok çeşitli nedenler olabilir Çatlamış topuklar için birkaç olası neden var.
 2. Günlük rutininize bir göz atın ve sizi etkileyen herhangi bir şey var mı anlamaya çalışın, sonrasında ise alışkanlıklarınızda değişiklikler yaparak bir deneme daha yapın.
 3. Çatlak topuklara neden olabileceklere birlikte göz atalım; -Yetersiz nemlendirme: Çatlamış topukların en bilinen nedenidir.

Ayağınızın altındaki deri genellikle kuru, sert ve pütür pütürdür. Bunun da nedeni, topuk derisindeki ter bezlerinin düşük seviyede bulunmasındandır. Deride bulunan yağ, normalde deriyi yumuşak olması ve kurumaması için destekler. Eğer deriniz özellikle kuruysa çatlak deri daha fazla görülür ve cildin elastikiyeti azaldığından herhangi bir şey cildin kuruluğunu şiddetlendirebilir.

-Eksiklikler: Diyetinizde vitamin, mineral ve çinko eksikliği varsa bu da topuk sağlığınızı etkileyebilir. -Baskı: İş yerinde veya evde çok fazla ayakta kalmak da güçlü bir etkendir. -Yaşlanma belirtileri: Kalın, kuru ve pullu cilt, yaşla birlikte elastikiyetini kaybeder ve çatlaklar gibi etkiler, yaşlanmayla birlikte daha fazla görülür.

-Rahatsızlıklar: ayak mantarı, sedef, egzama, tiroid hastalığı, diyabet ve diğer bazı cilt hastalıkları çatlayan topukların nedeni olabilir. -Obezite: Yüksek rakamlarda ağırlık, topuk altındaki yağ yastığı üzerinde baskıyı arttırma potansiyeline sahiptir.

You might be interested:  Bepanthol Yara Izi Kremi Ne Kadar?

Bu, yanlara doğru genişlemeye neden olur ve cilt, yeterin kadar esnek değilse ayak üzerinde ciddi bir baskı olabilir. Bu da topukların çatlamasına neden olur. -Ayakkabı seçimi: Arkası açık sandaletler ya da ayakkabılar topuk altındaki yağın yanlara doğru yayılmasına neden olarak çatlak topukların daha fazla görünmesine neden olabilir.

Ayaklarınıza düzenli olarak bakım yaparak bu tür ayakkabıları rahatlıkla giyebilirsiniz. -Hijyen: Hijyenik olmayan koşullar ve durumlar da bir nedendir. -Su: Su, cildin doğal yağlarını alarak derinin kuru ve sert olmasına neden olabilir. Banyo gibi nemli yerlerde uzun süre kalmamaya özen gösterin.

 • Rahatsız ayakkabılar: Ayağınıza konforlu bir duruş sağlamayan rahatsız ayakkabılar, uzun süre ayakta durma ya da yürüme gibi durumlarda ayağınıza zarar verir.
 • Genetik: Doğal yapısı nedeniyle topuk etrafı kuru veya kalın kuru olan ciltler (kallus) genetik yapı nedeniyle çatlak topuklara neden olabilir.

Çatlak topuklar neden olur? Çatlamış topuklar, topuk etrafındaki derinin yarıklar haline dönüşmesi nedeniyle oluşur. Vücut nemi tutamayıp kırılgan ve zayıf olmaya başladığında kuruluk ve baskının da katkısıyla topuk derisi çatlamaya başlar. Çatlayan topuklara karşı ne yapmalıyım? Cilt elastikiyetini nemlendiriciler ve temizleyiciler yardımıyla hijyeni arttırarak destekleyebilirsiniz.

Vicks topuk çatlağına iyi gelir mi?

6. Vicks. ** Vicks ‘in içeriğinde bulunan mentol, terebentin yağı ve kafur, çatlakları nemli tutarak topukların sağlıklı ve pürüzsüz olmasını sağlar.

En iyi topuk çatlak kremi hangisi kullananlar?

Lapitak Topuk Çatlak Kremi Listemizin birinci sırasında yer alan Lapitak, kullanıcılar bakımından oldukça sevilen bir markadır. İçerdiği gliserin, allantoin, E vitamini sayesinde topukları derinlemesine nemlendirirken aynı zamanda deride onarım sağlar.

Topuk çatlakları hangi vitamin eksikliğinden olur?

TOPUK ÇATLAĞININ NEDENLERİ -Demir veya B vitamini eksikliği.

Çatlayan topuklar neden olur?

Topuk çatlakları şişkin, kuru ve yağ eksikliği olan nasır tabakaları sebebiyle oluşur. Kuru cilde sahip kişilerde çatlak topuk riski daha fazladır. Ayrıca yaşlanmaya bağlı olarak cilt elastikiyetini ve nemini kaybeder ve çatlak topuk daha sık görülür.

Vazelin topuk çatlaklarına iyi gelir mi?

Topuk çatlakları neden olur? Topuk çatlakları nasıl geçer? Topuk çatlaklarına ne iyi gelir? İşte, ayakların nemlenmesini sağlayacak ve topuk çatlaklarına iyi gelecek 9 doğal yöntem: 09 Eylül 2021, 12:55 Çoğu zaman yüzümüze çok dikkat ediyor, bakım yapıyor ancak vücudumuzun diğer kısımlarına aynı özeni göstermiyoruz. Özellikle de gün boyu ayakkabının içerisinde kapalı kalan, nemlenmediği için çatlamaya başlayan ayaklarımızı ihmal ediyoruz.

 • Bu durum topuk bölgesinde rahatsız edici çatlaklara yol açabiliyor.
 • Topuk çatlakları kış aylarında çok fazla dikkatimizi çekmese de, özellikle sıcak havalarda daha da önemli bir sorun haline geliyor.
 • Sandalet, terlik ve arkası açık ayakkabılar, topuklardaki çatlakları gözler önüne seriyor.
 • Tam da böyle zamanlarda hepimiz ‘topuk çatlaklarına ne iyi gelir?’ diye düşünmeden edemiyoruz.

Biz de, sizler için evde doğal yöntemlerle topuk çatlaklarına iyi gelen uygulamaları tek tek anlatıyoruz. Topuk Çatlakları Neden Olur? Topuk çatlaklarının başlıca nedenleri u şekildedir;

Uzun süre ayakta durmakŞeker hastalığıKuru havalarAyakların ayakkabı içinde uzun süre durmasıYetersiz ve eksik ayak bakımıTedavisi olmayan nasırlarYanlış ayakkabı ve çorap seçimiNem eksikliğiSağlıksız beslenmeEgzama ve sedefYaşlılık

Evde Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir?

Vazelin

Ne Yapılır: Vazelin, topuk çatlakları için kullanılabilen bir nemlendiricidir.

Hametan krem topuk çatlaklara iyi gelir mi?

Hametan Krem Faydaları Nelerdir? – Neredeyse her türlü cilt problemlerine karşı etkili olan Hametan krem, doğal ve bitkisel malzemelerden üretilmektedir. Cadı fındığı bitkisinden elde edilen krem, sivilce oluşumu, yanık, cerrahi müdahaleler sonrası oluşan yaralara uygulanabilen ve ağrıların kısmen dinmesine, yaranın daha çabuk geçmesini sağlamaktadır. Hametan kremin cilde olan faydaları şöyledir:

Yara izlerinin geçmesini sağlar. İltihap kurutucudur. Sivilcelerin daha çabuk tedavi etmesine yardımcı olur ve sivilce izlerinin geçmesini sağlar. Yanıkların geçmesine yardımcı olur. Cilt rengini eşitleyerek ciltte oluşan koyu lekelerin geçmesinde etkilidir. Makyaj öncesi makyaj bazı olarak sürüldüğünde makyajın daha kalıcı olmasını sağlamaktadır. Güneş yanıklarına iyi gelerek yanık acılarını dindirir. Aşırı kuruyan ve çatlayan ayaklara sürüldüğünde ayakların nemlenmesini ve kuruluğa bağlı olarak ortaya çıkan topuk çatlaklarının da kısa sürede tedavi edilmesini sağlamaktadır. Güçlü bir nemlendirici olan Hametan krem, el, yüz ve vücuda sürüldüğünde vücudun nem dengesini sağlamaktadır. Aniden kilo veren kişilerin vücutlarında oluşan çatlakların tedavi edilmesinde etkilidir. Sinek ve böcek ısırıklarına sürüldüğünde kaşıntı ve acıyı hafifletir. Yatak yaraları ve ameliyat yaralarına iyi gelir. Tahriş olan cilde uygulanması durumunda Hametan krem sürülmesi önerilir.

Topuk çatlağı neden olur nasıl geçer?

12.07.2021 12:28 Son Güncelleme: 12.07.2021 12:28 Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir? Topuk çatlaklarına iyi gelen en önemli uygulama; nemlendiriciler ile ayakların devamlı olarak nemlendirilmesidir. Bunun yanı sıra önceden sirke ile ayak bakımının yapılması ardından da nemlendirici kremler ile nemlendirmek gerekir.

 • Her gün bu şekilde bakım yaparak, topuk çatlaklarının önüne geçilebilir.
 • Ağız bakım gargarası ile elma sirkesinin karıştırılmasıyla beraber topuk çatlaklarına iyi gelecektir.
 • Bununla beraber leğen içerisine konulan bu iki karışımın içerisinde ayaklar yaklaşık olarak 15 dakika bekletilmelidir.
 • Yumuşayan ayaklar ise ponza taşıyla fırçalandıktan hemen sonra suyla durulanmalıdır.
You might be interested:  Hamazinc 5.35 + 18 Krem Ne Işe Yarar?

Topuk Çatlakları Nasıl Geçer? Dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenerek, bol bol su tüketerek önüne geçilmesi mümkün olan topuk çatlağı, nemlendiriciler ve tıbbi tedavi ile de tedavi edilebilir. Ayak topluklarında ortaya çıkan çatlaklar, uzman hekim kontrolünde tedavi edilebilmektedir.

Alanında uzman hekim, topukta ortaya çıkan çatlağın tedavi edilmesi adına sertleşmiş olan dokuyu alabilir. Sertleşmiş olan derinin alınmasıyla beraber çatlak sorunu son bulur. Gerekli olması halinde doku yapıştırıcısı kullanılabilir. Eczanelerden alınan nemlendiricilerle fazla kuru ciltlerin nem kazanması mümkündür.

Nemlendiricilerin kullanılması gerektiğine alanında uzman cilt hekimi karar vermelidir. Bunun dışında topuk çatlaklarının çok sertleşmemesi durumunda herhangi bir nemlendirici kullanılabilir. Topuk Çatlaklarına İyi Gelen Şeyler Cilt ile ilgili pek çok probleme iyi gelen limon, asidik yapısından ötürü cildi yumuşatır.

 • Bu ise topuklarda çatlamayı önler.
 • Topukta ortaya çıkan çatlaklar kişiyi rahatsız ediyorsa; ılık su içine belli bir miktar limon suyunu ekleyerek, su içerisinde yaklaşık olarak 15 dakika boyunca bekletilmelidir.
 • Daha sonra ponza taşı desteğiyle topuklardaki ölü deri alınmalıdır.
 • Son olarak, ayaklar temiz suyla yıkanarak, havlu desteğiyle kurutulmalıdır.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, suyun ılık olmasıdır. Çok sıcak su, cildin kurumasına ve topukların çatlamasına neden olur. Vazelin herkesin evinde olan bir nemlendirici türüdür. Bununla beraber topukların yumuşatılması ve cilde gereksinim duyulan nemin verilmesi amacıyla vazelin kullanmak önemli olacaktır. Gül Suyu ve Gliserin İle Topuk Çatlaklarına Çözüm Gül suyu ve gliserinin bir arada kullanılması sonucunda topuk çatlakları kısa zamanda iyileşir. Kozmetik piyasasında oldukça yaygın şekilde kullanılan gliserin cildi yumuşatan özelliğe sahiptir. Gül suyu; antioksidan, antiseptik ve antienflamatuvar özellikleri ve içerisindeki vitaminler ile cildi koruyan özelliğe sahiptir.

Karbonat topuk çatlaklarına iyi gelir mi?

Topuk çatlakları ve mantar tedavisi için hekimler karbonat öneriyor. NASIL UYGULANIR? İlk olarak ılık olan 2 litre suyu uygun büyüklükte bir kaba boşaltın ve ardından içine 1 tatlı kaşığı karbonatı tepeleme olarak ekleyin. Eklediğiniz karbonatın suda dağılması yaklaşık 10 dakika kadar sürmektedir.

Bu işlem zarfında ayağınızı suya koymayın.10 dakika bekledikten sonra her iki ayağınızı da su içerisine koyun ve 20 ile 30 dakika arasında suda bekletin.20-30 dakikalık zaman zarfında kısmen karbonatın topuklarınıza ya da mantar olan bölgelere biraz acı hissi verebilmektedir. Bu acı esnasında ayağınızı sudan çıkarmayın ve tedaviye devam edin.20 ile 30 dakikalık zaman tamamlandıktan hemen sonra da hemen ayağınızı temiz, pamuklu bir havlu ile kurulayın ve çorap giyin.

Bunu 10 gün boyunca devamlı olarak uyguladığınız takdirde mantar ve topuk çatlaklarından tamamen kurtulabilirsiniz. Sabah ve akşam iki seans olarak uygulamanız önerilmektedir ancak buna zamanınız kısıtlı ise yalnızca geceden geceye; 15 gün süresince uygulamak da büyük ölçü de yarar görmenizi sağlayacaktır.

Ayrıca hekimler topuklara bu uygulamanın ardından yumuşatıcı ayak kremleri de sürmenizi tavsiye etmektedir. Zira topuklar yumuşayarak tedaviye açık bir hale geleceği gibi, kendinizi de rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Topuk tedavisi ciddiye alınmadığı zaman yaralanmalara ve büyük ölçü de kurtlanmalara neden olabilir.

Karbonatlı su tedavisi çatlakları 0’e kadar onarmaktadır. kadinneder.com

Zeytinyağı topuk çatlaklarına iyi gelir mi?

Cildimize sayısız faydası olan zeytinyağı topuk çatlakları içinde oldukça etkili bir yöntem Her gün belli aralıklarla çatlak olan topuklarınıza zeytinyağı sürebilirsiniz. Ancak zeytinyağını sürdükten sonra sorunlu bölgeyi streç filmle sarmanız gerekir. Bu işlemi topuğunuzdaki çatlaklar geçene kadar uygulayabilirsiniz.

Topuk çatlağına ne iyi gelir aspirin?

TOPUK ÇATLAĞINA İYİ GELEN EVDE DOĞAL VE BİTKİSEL YÖNTEMLER – İnsanlar herhangi bir rahatsızlık yaşadıklarında ilk olarak bu rahatsızlığı evde geçirmek isterler. Bu yüzden de evde topuk çatlağı nasıl geçer arayışlarına girerler. Bu arayışın sonucunda da buldukları kolay yöntemleri denemeye başlarlar.

Bal, Sirke ve Pirinç Unu

1 çay kaşığı bal, 3 çorba kaşığı pirinç unu ve birkaç damla sirke karıştırıldıktan sonra topuk çatlaklarına kese yapılır. Ayaklar ılık suyla yaklaşık 10 dakika ıslatılmalıdır. Islanan ayaklar ise bu karışımda hafif hafif keselenmelidir. Kese sayesinde ölü deri yavaş yavaş çıkacaktır.

Vazelin, aspirin ve Limon Suyu

Vazelin birçok deri tedavisinde kullanıldığı gibi topuk çatlağı tedavisinde de kullanılmaktadır. Vazelin nemlendirici özelliği sayesinde ayaklar nemlenerek hastalıklardan kurtulabilirler. Vazelin limon suyu ile kullanıldığında ise sitrik asit sayesinde ayağın ölü derilerden kurtulmasına yardım eder.

Bu tedaviye başlamadan önce ayaklar 20 dakika kadar ılık suda bekletilmelidir. Durulayıp kurulandıktan sonra da vazelin ile birkaç damla limon suyu karıştırılarak ayağa uygulanmalıdır. Topuklara bu karışım sürüldükten sonra da çorap giyilmelidir. Bu uygulamanın yatmadan önce yapılması daha iyi olacaktır.

Gece boyunca o çorapla uyuyup sabah da ayaklar temizlenmelidir. Aynı zamanda aspirin de ezilip vazelin ile karıştırılarak bu şekilde uygulanılabilir. Bu da çok etkili bir yöntemdir.

You might be interested:  Cilt Lekelerine Havuç Maskesi Nasıl Yapılır?

Karbonat

Karbonatın ölü hücreleri temizleyen ve ayak kokusunu gideren yapısı topuk çatlağı tedavisinde karbonat kullanılmasına sebep olmaktadır. Ilık su dolu bir kaba 3 yemek kaşığı kadar kabartma tozu katıldıktan sonra karıştırılmalıdır. Karbonat su içinde çözülene kadar da karıştırılmaya devam edilmelidir.

Topuk Çatlakları İçin Krem

Piyasada çok fazla krem bulunması nedeniyle kişiler hangi kremin topuk çatlağına iyi geleceğini bilememektedirler. Aslında topuk çatlağı sorunlarında doktora gitmek çok daha kolay ve kesin bir yöntemdir. Doktorun yazacağı kremlerin kullanımı sonrasında da topuk çatlakları düzelecektir. Fakat buna ek olarak herhangi bir eczaneye giderek de topuk çatlakları için krem temin etmek kolaydır.

Topuk çatlağı ne kadar sürede iyileşir?

İyileşme süresi genel olarak 4 ile 6 hafta arasında değişmektedir. Bu süre zarfında çatlak olan kemik eski haline kavuşabilir ve herhangi bir ağrınız kalmaz. İlk zamanlar şişlik oluşan ve ağrı ortaya çıkan bölge tedavi süresi geçtikçe normale dönmeye başlar.

Topuk çatlakları hangi vitamin eksikliğinden olur?

TOPUK ÇATLAĞININ NEDENLERİ -Demir veya B vitamini eksikliği.

Topuk çatlaklarına ne iyi gelir doğal çözüm?

Topuk çatlakları neden olur? Topuk çatlakları nasıl geçer? Topuk çatlaklarına ne iyi gelir? İşte, ayakların nemlenmesini sağlayacak ve topuk çatlaklarına iyi gelecek 9 doğal yöntem: 09 Eylül 2021, 12:55 Çoğu zaman yüzümüze çok dikkat ediyor, bakım yapıyor ancak vücudumuzun diğer kısımlarına aynı özeni göstermiyoruz. Özellikle de gün boyu ayakkabının içerisinde kapalı kalan, nemlenmediği için çatlamaya başlayan ayaklarımızı ihmal ediyoruz.

 1. Bu durum topuk bölgesinde rahatsız edici çatlaklara yol açabiliyor.
 2. Topuk çatlakları kış aylarında çok fazla dikkatimizi çekmese de, özellikle sıcak havalarda daha da önemli bir sorun haline geliyor.
 3. Sandalet, terlik ve arkası açık ayakkabılar, topuklardaki çatlakları gözler önüne seriyor.
 4. Tam da böyle zamanlarda hepimiz ‘topuk çatlaklarına ne iyi gelir?’ diye düşünmeden edemiyoruz.

Biz de, sizler için evde doğal yöntemlerle topuk çatlaklarına iyi gelen uygulamaları tek tek anlatıyoruz. Topuk Çatlakları Neden Olur? Topuk çatlaklarının başlıca nedenleri u şekildedir;

Uzun süre ayakta durmakŞeker hastalığıKuru havalarAyakların ayakkabı içinde uzun süre durmasıYetersiz ve eksik ayak bakımıTedavisi olmayan nasırlarYanlış ayakkabı ve çorap seçimiNem eksikliğiSağlıksız beslenmeEgzama ve sedefYaşlılık

Evde Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir?

Vazelin

Ne Yapılır: Vazelin, topuk çatlakları için kullanılabilen bir nemlendiricidir.

Topuk çatlağı neden olur nasıl geçer?

12.07.2021 12:28 Son Güncelleme: 12.07.2021 12:28 Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir? Topuk çatlaklarına iyi gelen en önemli uygulama; nemlendiriciler ile ayakların devamlı olarak nemlendirilmesidir. Bunun yanı sıra önceden sirke ile ayak bakımının yapılması ardından da nemlendirici kremler ile nemlendirmek gerekir.

Her gün bu şekilde bakım yaparak, topuk çatlaklarının önüne geçilebilir. Ağız bakım gargarası ile elma sirkesinin karıştırılmasıyla beraber topuk çatlaklarına iyi gelecektir. Bununla beraber leğen içerisine konulan bu iki karışımın içerisinde ayaklar yaklaşık olarak 15 dakika bekletilmelidir. Yumuşayan ayaklar ise ponza taşıyla fırçalandıktan hemen sonra suyla durulanmalıdır.

Topuk Çatlakları Nasıl Geçer? Dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenerek, bol bol su tüketerek önüne geçilmesi mümkün olan topuk çatlağı, nemlendiriciler ve tıbbi tedavi ile de tedavi edilebilir. Ayak topluklarında ortaya çıkan çatlaklar, uzman hekim kontrolünde tedavi edilebilmektedir.

 • Alanında uzman hekim, topukta ortaya çıkan çatlağın tedavi edilmesi adına sertleşmiş olan dokuyu alabilir.
 • Sertleşmiş olan derinin alınmasıyla beraber çatlak sorunu son bulur.
 • Gerekli olması halinde doku yapıştırıcısı kullanılabilir.
 • Eczanelerden alınan nemlendiricilerle fazla kuru ciltlerin nem kazanması mümkündür.

Nemlendiricilerin kullanılması gerektiğine alanında uzman cilt hekimi karar vermelidir. Bunun dışında topuk çatlaklarının çok sertleşmemesi durumunda herhangi bir nemlendirici kullanılabilir. Topuk Çatlaklarına İyi Gelen Şeyler Cilt ile ilgili pek çok probleme iyi gelen limon, asidik yapısından ötürü cildi yumuşatır.

 • Bu ise topuklarda çatlamayı önler.
 • Topukta ortaya çıkan çatlaklar kişiyi rahatsız ediyorsa; ılık su içine belli bir miktar limon suyunu ekleyerek, su içerisinde yaklaşık olarak 15 dakika boyunca bekletilmelidir.
 • Daha sonra ponza taşı desteğiyle topuklardaki ölü deri alınmalıdır.
 • Son olarak, ayaklar temiz suyla yıkanarak, havlu desteğiyle kurutulmalıdır.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, suyun ılık olmasıdır. Çok sıcak su, cildin kurumasına ve topukların çatlamasına neden olur. Vazelin herkesin evinde olan bir nemlendirici türüdür. Bununla beraber topukların yumuşatılması ve cilde gereksinim duyulan nemin verilmesi amacıyla vazelin kullanmak önemli olacaktır. Gül Suyu ve Gliserin İle Topuk Çatlaklarına Çözüm Gül suyu ve gliserinin bir arada kullanılması sonucunda topuk çatlakları kısa zamanda iyileşir. Kozmetik piyasasında oldukça yaygın şekilde kullanılan gliserin cildi yumuşatan özelliğe sahiptir. Gül suyu; antioksidan, antiseptik ve antienflamatuvar özellikleri ve içerisindeki vitaminler ile cildi koruyan özelliğe sahiptir.

Vazelin topuk çatlaklarına iyi gelir mi?

Evet. Vazelin, topuk çatlakları için kullanılabilen bir nemlendiricidir. Öncelikle yatmadan önce ayaklarınızı ılık suyla yıkayın ve kurulayın. Ardından topuklarınıza vazelin sürün ve masaj yaparak yedirin.