Yağlı Ve Kuru Cilt Nasıl Anlaşılır?

09.11.2022 0 Comments

Yağlı Ve Kuru Cilt Nasıl Anlaşılır
Cildin Kuru veya Yağlı Olduğunu Nasıl Anlarız? –

22.03.2021 Tüm Bloglar

Yağlı Ve Kuru Cilt Nasıl Anlaşılır Cildinizin kuru veya yağlı olduğunu anlamak için elinizle masaj yapabilirsiniz. Yağlı ve kaygan bir his bırakan bölgeler çoğunlukta ise yağlı; kuru veya orta olan bir his kalıyorsa karma ya da kuru bir cildiniz olduğunu anlayabilirsiniz. Beraberinde fotoğraflarda cildinizin parlaması ya da sivilce ve akneye eğilimli bir cilde sahip olmak da yağlı cildin işaretlerindendir.

Cilt tipimi nasıl öğrenirim?

Cilt tipleri iki basit yöntemle belirlenebilir. Cilt tipinizi kabaca anlamak için parmak uçlarınızla yüzünüzün çeşitli bölgelerine dokunun. Yanaklarınıza, alnınıza, çenenize ve burnunuza dokunduğunuzda sebum oranı fazlaysa, cilt tipiniz yağlı; az ise normal, yok denecek kadar az ise kurudur.

Cilt kuru kalırsa ne olur?

2) NMF’ler (Doğal Nemlendirici Faktörler) – NMF, boynuzsu tabakada suyun kalıcılığını sağlayan moleküllerdir. Epidermis katmanındaki suyu tutma rolüne sahiptir ve çevresel faktörlerin penetrasyonunu önler. En çok bilinen NMF’ler üre ve laktik asittir. Kozmetikte kullanılan ve aynı nemlendirici özelliklere sahip bazı maddeler vardır: Gliserin ve ksilitol gibi.

Kuru Cilt ile Nemsiz Cilt Arasındaki Fark Nedir? Doğru ürün kullanımı ile beraber nemsizlik problemi geçici bir durumdur. Su kaybından dolayı epidermis katmanında değişiklikler meydana gelir. Cildin bariyer fonksiyonu görevini yerine getiremez ve ciltte gerginlik hissine neden olur. Kuru, çok kuru ciltler ve yoğun cilt kuruluğuna sahip ciltlerde hem su hem de lipit kaybı bulunur ve bu problem kalıcıdır.

Hangi Cilt Tipleri Etkilenir? Tüm cilt tipleri belirli durumlarda veya belirli mevsimlerde nemsizlik problemi yaşayabilir.