Yeni Kimlik Kartında Cilt Aile Ve Sıra No Nasıl Sorgulanır?

04.11.2022 0 Comments

Yeni Kimlik Kartında Cilt Aile Ve Sıra No Nasıl Sorgulanır
Yeni kimliklerde sıra no

 • E-devlet hesabınıza giriş yapınız.
 • Sağ üst köşedeki isminizin de yazılı olduğu alandan ‘ Kimlik Bilgilerim ‘ butonuna tıklayınız.
 • Bu sayfada cilt no, aile sıra no, sıra no ve diğer birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.
 • Bu panelden ayrıca adres bilgileri, iletişim seçenekleri ve ayarlar gibi birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yeni kimliklerde cilt no ve aile sıra no nerede yazıyor?

Yeni Çipli Kimlik Özellikleri Nelerdir? – Yeni çipli kimlikleri eski kimliklerden daha üstün ve gelişmiş kılan en önemli özelliklerini kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

Kadın ve erkek ayrımcılığının önüne geçiyor

Eskiden TC kimlik kartları, kadınlar için pembe erkekler içinse mavi renkliydi. Yeni çipli kimlikler ise hiçbir şekilde erkek ya da kadın ayrımı yapmıyor. Hem erkekler hem de kadınlar; turkuaz renkli yeni kimlikleri kullanıyorlar.

Kişisel bilgileri gizli tutuyor

Yeni çipli kimliklerde hiçbir şekilde aile sıra no, cilt no, kişinin nüfusa kayıtlı olduğu yer vb. kişisel bilgiler bulunmuyor. Yani eski tip kimliklerin arka kısmında yer alan ve vatandaşa dair kişisel bilgiler, yeni kimliklerde yer almıyor. Böylelikle dolandırıcılık ve hırsızlık girişimi sonrasında vatandaşın kimliğini çalan kişiler, vatandaşın kişisel bilgilerine kimliği üzerinden erişemiyorlar.

Ehliyet ve pasaport yerine kullanılabiliyor

Eski nüfus kağıtlarından farklı olarak, yeni kimlikler ehliyet olarak kullanılabiliyor. Söz konusu vizesiz gidilebilen ülkeler olduğunda da pasaport yerine geçiyor.

Banka ve kredi kartı olarak da kullanılabiliyor

Yeni çipli kimlikler, henüz banka ya da kredi kartı olarak kullanılamasa da yakın gelecekte bu kimliklerin hem banka hem kredi kartı olarak kullanılması da planlanıyor.

You might be interested:  Sesu Tüy Dökücü Krem Nasil Kullanilir?

Biyometrik doğrulama özelliği bulunuyor

Çipli kimliklerde mevcut olan biyometrik doğrulama özelliği, kimlik sahibinin göz ve parmak izi bilgilerini içeriyor. Yani vatandaşlar; kimliklerini yalnızca kendi parmak izi ve göz bilgileri sayesinde kullanabiliyorlar. Bu durum da kimliklerin çalındığı takdirde başkaları tarafından hiçbir surette kullanılamayacağı anlamına geliyor.

E-devlet ile uyum sergiliyor

Yeni kimliklerin e-devlet ile de tam uyumu bulunuyor.

Emniyet ve noter işlemlerinde kullanılabiliyor

Yeni kimlikleri noter ve ehliyet işlemlerinde de kullanabiliyorsunuz.

Cilt numarası nereden öğrenilir?

Yeni kimlik kartlarının üzerinde sıra, aile ve cilt no gibi bilgiler bulunmuyor. Bu bilgilerin gerekli olması durumunda öğrenilebilmeleri için neler yapılabileceği çok fazla insanın merak ettiği ve araştırmakta olduğu bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

 1. Cilt No Nedir, Nasıl Sorgulanır? Cilt Noı, bir kimsenin kayıtlı durumda olduğu mahalle ve köyün kayıtlı durumda olduğu ilçedeki sıra numarası olmaktadır.
 2. Ancak yeni kimlik kartları üzerinde bu bilgilere yer verilmemiştir.
 3. Cilt no sorgulamasını için ilçe Nüfus Müdürlüklerine gitmek mecburiyetinde kalmadan e-devlet şifresi kullanılarak kolayca sorgulanabilmektedir.

Bunun için e-Devlet’te “Kimlik Bilgilerim” kısmından Cilt no kolaylıkla sorgulanabilmektedir. Kimlikte Cilt No Nerede Yazar, Nasıl Bulunur? Cilt No bilgisi, eski nüfus cüzdanlarının arka yüzünde yazılı durumdadır. Eski kimliklerin arka kısmını çevirdiğiniz vakit cilt no bilgisine erişebilirsiniz.

Cilt sıra no ne demek?

> Cilt no : Kişinin kayıtlı olduğu mahalle ya da köyün bulunduğu ilçedeki sıra numarasını göstermektedir. > Cilt no, nüfus cüzdanının arka yüzünde bulunur.

Ailemin T.C kimlik nosunu nasıl öğrenebilirim?

ailemin tc kimlik nosunu nasıl öğrenebilirim cüdanlarını alamıyom anlarlar diye nasıl öğrenirim Yeni Kimlik Kartında Cilt Aile Ve Sıra No Nasıl Sorgulanır bu işten güzel kokular gelmiyo. uzak durun konudan mobil sürüm kullanılarak atıldı > anne baba abla kardeş bunların tc numarası işte nasıl öğrencem Legal bir iş yapsan gider adam gibi sorardın. Demek ki illegal bir iş yapacaksın ve bu da ailenin hoşuna gitmeyecek. Kusura bakma ben sana yardım edemem. mini sürüm kullanılarak atıldı > Kendi tcni 4,25 ile çarp sonar 3,4 ekle. Oluşan sayıyı 5 e bölüp kalanı kendi tcne ekle. Ondalık kısım çıkarsa yaz. İban numarama 50 TL havale et. Hemen söyleyeyim. Bunun doğum yılı 1987 ymiş mobil sürüm kullanılarak atıldı > quote: Orijinalden alıntı: jesse1304 ailemin tc kimlik nosunu nasıl öğrenebilirim cüdanlarını alamıyom anlarlar diye nasıl öğrenirim Nüfus müdürlüğunden vukuatlı nüfüs kayıt örnegi cıkararak öğrenebilirsin. mobil sürüm kullanılarak atıldı >

You might be interested:  Yaşlanma Karşıtı Krem Ne Zaman Kullanılmalı?

Sayfaya Git: Sayfa:

Nüfus cüzdanı sıra no nedir?

Devlet tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen ve zorunlu kılınan nüfus cüzdanı, kişinin vatandaşlık bilgilerinin yer aldığı birçok bilgiyi üzerinde barındırmaktadır. Ancak geçtiğimiz yıllarda kimlik kartı uygulamasına geçilmesi ile birlikte hem boyutta hem de üzerinde yer alan bilgilerde azalma olan kimlik kartlarında seri numarası bilgisi yer almamaktadır.

 1. Peki, seri numarası nedir, nasıl öğrenilir? Seri Numarası Nedir? Her vatandaşa özel olarak sunulan ve toplamda 6 haneden oluşan nüfus cüzdanı seri no kimlik belgesinin devlet numarası olarak açıklanmaktadır.
 2. Adınlarda çift sayılar kullanılırken, erkek vatandaşların kimlik kartlarında tek rakamlar tercih edilerek hazırlanır.

Aynı zamanda kimlik üzerinde bulunan seri numarası fontu, bilgisayarda bulunmayan bir font ile yazılarak sahte kimlik üretiminin önüne geçilmek hedeflenmiştir. Aynı zamanda bir diğer güvenlik önlemi olarak erkek vatandaşların seri numarasında en yüksek sayı 13, kadınlarda ise en fazla 10 olacak şekilde hesaplanarak sahte kimlik üretiminin engellenmesi sağlanmıştır.

 • Sıra Numarası Nedir? Eski nüfus cüzdanlarının ön tarafında bulunan veya yeni kimlik kartlarında yer almayan sıra numarası, kişiye özel olarak soy ağacına göre verilmektedir.
 • Erkek bireylerin ailelerine göre şekillenen sıra numarası, babadan oğula göre artış göstererek ilerlemektedir.
 • Bunun en büyük nedeni kadın bireylerin evlenmesi durumunda evlendiği kişinin soyundan sayılacağından, ortaya çıkacak karışıklığı önlemek hedeflenmiştir.

Sıra Numarası Nasıl Öğrenilir? Yeni kimlik kartlarında yer almayan bilgiler arasında bulunan sıra numarası öğrenme işlemi, birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Seri ve sıra numarasını sorgulamak için şu adımları takip etmek yeterlidir;

E-devlet hesabınıza giriş yapın. İkametgah ve Kimlik Bilgileri isimli sekmeye ulaşın. Buradan size sorulan kimlik doğrulamasını gerçekleştirerek bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

Bu adımlar sonucunda öğrenebileceğiniz seri ve sıra numarası, e-devlet üzerinden oldukça kısa bir süre içerisinde öğrenilebilmektedir. Seri ve Sıra Numarası Ne İşe Yarar? Birçok kişinin merak ettiği konulardan biri olan seri ve sıra numarasının gerekliliği, günümüzde hala tartışılan konular arasındadır.

 1. Bu bilgilerin tutulmasının en büyük sebebi soy takibini yapabilmek olurken, günümüzde ise kimlik kartı ve nüfus cüzdanı gibi vatandaşlığı kanıtlayan belgelerin kopyalanmasını engellemek olarak bilinmektedir.
 2. Yasal Uyarı: Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir.
You might be interested:  Bioderma Arnica Krem Ne Işe Yarar?

Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü veya bir kısmı özel izin alınmadan kullanılamaz.